Spojrzenia (2014-2019)

Looking

Spojrzenia

Akcja serialu "Spojrzenia" skupia się na trzech kumplach z San Francisco (Frankie J. Alvarez, Murray Bartlett, Jonathan Groff). Korzystają oni z czasem zabawnej, a czasem przytłaczającej rzeczywistości, która związana jest z postrzeganiem dzisiejszej generacji gejów.

Trailery i materiały wideo

Looking - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

"Looking" opowiadają o trójce homoseksualnych przyjaciół. Patrick, Agustin i Dom mieszkają w San Francisco – mieście początków ruchów społecznych środowisk LGBT, mieście pokoju i równości (a przynajmniej tak głosi piosenka Scotta McKenziego). Mężczyźni są na różnych etapach swojego życia, mają odmienne poglądy i ambicje, łączy ich natomiast potrzeba samorealizacji oraz potrzeba odnalezienia osoby, która umożliwiłabym akceptację samego siebie.

Serial Michaela Lanna może nie przypaść do gustu osobom, które odwracają głowę w momencie pojawienia się męskich pocałunków czy czułości. "Looking" nie przedstawiają scen wulgarnych, jednak trzeba pamiętać, że jest to produkcja o homoseksualistach. Osoby, które nie znają zbyt dobrze tej społeczności, mogą się poczuć zagubione - między innymi dlatego, że nie odnajdziemy tutaj dużej różnorodności. Można powiedzieć, że trudno tu znaleźć osobę heteroseksualną (choć Doris grana przez Lauren Weedman jest zauważalna). Odnosi się wręcz wrażenie, że na świecie istnieją sami geje. Pod tym względem serial niestety traci, bo jest bardzo hermetyczny.

Pomimo tego, że jest skierowany do konkretnej widowni, naprawdę dobrze się go ogląda. Sporo w nim solidnych dialogów, emocje są nieźle rozłożone, a bohaterowie mają rozbudowane osobowości, które mogą zainteresować widza swoimi problemami. Jest to słodko-gorzka opowieść o zwykłych ludziach - i pod tym względem to świetny serial, nie jest bowiem zaangażowanym ideologicznie utworem, który powinien pokazywać pozytywne strony odmienności seksualnej. Nie ukazuje walki o tolerancję i wolność, ale raczej stara się przedstawić osoby homoseksualne w sposób „normalny”, tzn. nie pokazuje gejów w różowych dopasowanych koszulkach, którzy modelują głos w taki, a nie inny sposób, ale zwykłych ludzi, którzy żyją jak każdy inny, przeżywają porażki i sukcesy, miłosne uniesienia i frustracje. Nie są oni szykanowani przez ludzi na ulicach i nie muszą walczyć o prawo do wyboru własnej orientacji seksualnej.

Bardzo dobrze sprawdzają się aktorzy wcielający się w główne role – Jonathan Groff (Patrick Murray), Murray Bartlett (Dom) oraz Frankie J. Alvarez (Agustin). Wprowadzają oni do serialu zarówno humor, jak i poważne refleksje, nie popadając przy tym w przesadę. Wszystko jest doskonale wyważone. Są też niezwykle wyraziści, a jednocześnie nieco tajemniczy. Na drugim planie zauważalny jest Scott Bakula (Lynn), którego niektórzy mogą kojarzyć chociażby z serialu „Quantum Leap”. Aktor rzadko pokazywał się w ciekawych produkcjach, a tutaj wręcz kradnie sceny bohaterom pierwszoplanowym.

Źródło: Galapagos
Źródło: Galapagos

 

Wydanie DVD prezentuje się równie dobrze. Znajdują się w nim dwie płyty, po cztery odcinki na każdą z nich. Dostępne są napisy polskie. Jeśli chodzi o dodatki, to dystrybutor - Galapagos Films - daje nam możliwość obejrzenia odcinków z dodatkowym komentarzem twórców i obsady. Choć znajdziemy tutaj wiele śmiesznych anegdotek, to taka prezentacja historii powoduje chaos. Nieco trudno się to ogląda. Znacznie ciekawsze byłyby wywiady z odtwórcami głównych ról.

Mimo że serial „Looking” nie jest dla wszystkich, to dobrze, że trafił na polskie półki sklepowe. Nawet jeżeli nie jest on w żaden sposób rewolucyjny, to przyczynia się do przystosowywania polskich odbiorców do tematyki gejowskiej na ekranach.

Sezony

Sezon 1

 1. Looking for Now (19 stycznia 2014)
 2. Looking for Uncut (26 stycznia 2014)
 3. Looking at Your Browser History (1 lutego 2014)
 4. Looking for $220/hour (9 lutego 2014)
 5. Looking for the Future (16 lutego 2014)
 6. Looking in the Mirror (23 lutego 2014)
 7. Looking for a Plus-One (2 marca 2014)
 8. Looking Glass (9 marca 2014)

Sezon 2

 1. Looking for the Promised Land (11 stycznia 2015)
 2. Looking for Results (18 stycznia 2015)
 3. Looking Top to Bottom (25 stycznia 2015)
 4. Looking Down the Road (8 lutego 2015)
 5. Looking for Truth (15 lutego 2015)
 6. Looking for Gordon Freeman (22 lutego 2015)
 7. Looking for a Plot (1 marca 2015)
 8. Looking for Glory (8 marca 2015)
 9. Looking for Sanctuary (15 marca 2015)
 10. Looking for Home (22 marca 2015)

Co o tym sądzisz?

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Pedro Pascal

Pedro Pascal

ur. 1975, kończy 45 lat

Michael Fassbender

Michael Fassbender

ur. 1977, kończy 43 lat

Clark Gregg

Clark Gregg

ur. 1962, kończy 58 lat

Jaime Ray Newman

Jaime Ray Newman

ur. 1978, kończy 42 lat

Christopher Meloni

Christopher Meloni

ur. 1961, kończy 59 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV