Guardian wybrał najlepsze seriale i filmy XXI wieku. Zgodzicie się z listą?

Brytyjski Guardian opublikował listy, na których znalazły się najlepsze seriale i filmy XXI wieku. W zestawieniach nie brakuje zaskoczeń.

Brytyjski Guardian opublikował listy, na których znalazły się najlepsze seriale i filmy XXI wieku. W zestawieniach nie brakuje zaskoczeń.

Prestiżowy brytyjski Guardian postanowił opublikować na swojej stronie internetowej dwa zestawienia, które staną się nie lada gratką dla miłośników X Muzy i małego ekranu - chodzi tu zarówno o najlepsze seriale, jak i filmy XXI wieku. Na liście tych pierwszych znalazły się najpopularniejsze produkcje, takie jak Breaking Bad, Gra o tron czy Seks w wielkim mieście, jednak żadna z nich nie trafiła na podium. Trzeba przyznać, że krytycy z Wysp umiejętnie wykorzystali różnorodność gatunkową, gdyż w rankingu poza klasycznymi seriami odnajdziemy również programy telewizyjne, miniseriale czy dokumenty. Poniżej zamieszczamy pierwszą 30-tkę zestawienia (na końcu tekstu odnajdziecie pozycje od 100. do 31.) - dajcie nam w komentarzach znać, czy zgadzacie się z tymi wyborami. Zdaniem naszej redakcji lider faktycznie wydaje się bezdyskusyjny...

Równie ciekawie prezentuje się lista najlepszych filmów XXI wieku. Co prawda przeważają tu dzieła anglojęzyczne, jednak brytyjscy recenzenci nie zapomnieli o przedstawicielach kina europejskiego i innych kontynentów. Już na wstępie warto zaznaczyć, że w rankingu znalazły się tylko dwie produkcje superbohaterskie, przy czym przedstawicielem gatunku jeśli chodzi o filmy aktorskie jest wyłącznie Mroczny Rycerz (98. miejsce - MCU nie ma swojego reprezentanta). Wysoko na liście uplasował się także polski rodzynek, Ida. Zwycięzca w mojej opinii faktycznie jest jednym z dwóch najlepszych filmów obecnego wieku, jednak powinien on ustąpić pierwszeństwa produkcji z miejsca 17... Przekonajcie się sami:

Najlepsze seriale XXI wieku według Guardiana (miejsca od 100. do 31.):

Najlepsze filmy XXI wieku według Guardiana (miejsca od 100. do 31.):

Źródło: Guardian / zdjęcie główne: HBO/AMC/Warner Bros./Summit Entertainment/Medusa Film

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV