Repertuar kin Nowość Program TV

Seven Seconds (2018)

Śr. ocena 7.7

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Trailery i materiały video

Seven Seconds - teaser

Najnowsza recenzja redakcji

Nowy serial od Netflixa porusza kwestie ważne społecznie i może okazać się ważnym głosem w dyskusji o nierówności dotykającej czarnoskórą ludność Stanów Zjednoczonych. Czy jednak radzi sobie równie dobrze jako serial? Oceniamy.

Serial Seven Seconds jest świetnym przykładem na to, jak bezpretensjonalnie przedstawić ważny problem nierówności i braku sprawiedliwości, która dotyka często niewinnych przedstawicieli czarnoskórej rasy w Stanach Zjednoczonych. Za sterami produkcji stanęła Veena Cabreros Sud, producentka i współscenarzystka serialu Dochodzenie, której znowu udaje się neutralnie przedstawić ważną kwestię społeczną. Swoją nową historię rozpoczyna w momencie, w którym jeden z policjantów potrąca samochodem czarnoskórego chłopaka. Funkcjonariusz podejmuje jednak bardzo złą decyzję, bo zamiast do szpitala, zadzwonił do swoich kolegów z pracy. Można brutalnie powiedzieć, że to dzięki nim będziemy świadkami niezłego kryminału i solidnego dramatu sądowego.

Pierwsze odcinki zwiastowały jednak coś zgoła innego. Mogło się wydawać, że serial nie będzie miał większego potencjału na tak długą historię. Od początku wiemy przecież, kto zawinił i jaki los czeka pokrzywdzonego chłopca. Okazuje się jednak, że twórcy rozmnożyli wątki i momentami dramat czarnoskórego chłopaka i jego rodziców staje się tłem dla życiowych rozterek innych bohaterów. Jest to w pewien sposób zaskakujące i może się podobać, ale też nie będą zaskoczeniem reakcje widzów, którzy poczują zmęczenie rozwlekaniem niektórych wątków. Trzeba jednak przyznać, że udaje się twórcom stworzenie historii kompletnej, gdzie z należytą uwagą i dbałością potraktowano najmniejszy szczegół.

Oglądanie walki rodziców i prokurator generalnej o sprawiedliwość porusza i chwyta za serce. Jest to zasługą świetnie nakreślonej sytuacji, gdzie obie strony konfliktu mają tutaj coś do powiedzenia. Przez wiele godzin doświadczymy walki z systemem i rasizmem. Popularny w ostatnim czasie temat nierównego traktowania osób czarnoskórych przez policjantów w Stanach Zjednoczonych jeszcze lepiej może wybrzmieć dzięki pokazaniu szerzej nie tylko pokrzywdzonych, ale także krzywdzących. W efekcie otrzymujemy serial, który dotyka ważnych kwestii od nieco innej strony. Piętnuje pewne zachowania i reakcje (albo ich brak), ale nie linczuje. Każdy z widzów oglądając wydarzenia z rożnych perspektyw, sam sobie może odpowiedzieć na nurtujące pytania.

Każdy z pojawiających się na ekranie bohaterów ma coś do powiedzenia w tej historii. Poznajemy ich przeszłość, ale też oczywiście ich aktualne życiowe problemy. Twórcy nie wymykają się co prawda archetypom postaci jak np. lubiąca mocne trunki pani prokurator czy religijni i dobrzy obywatele pokrzywdzonego chłopca, ale prezentują się na tyle dobrze na ekranie, że po obejrzeniu jednego godzinnego odcinka, chcemy włączyć kolejny. Uwagę przykuwa jeden z policjantów DiAngelo (David Lyons) i detektyw Joe „Fish” Rinaldi (Michael Mosley), który jest prawdziwym wygranym tej produkcji i czekam na osobny serial tylko z tym bohaterem. Gorzej wypada główny aktor całego zamieszania, Peter Jablonski (Beau Knapp). Przez cały czas ma tylko jedną minę pokrzywdzonego i wystraszonego człowieka. Jednak twórcom udaje się zgłębić jego historię i pokazać targające nim uczucia.

Seven Seconds dotyka nie tylko kwestii rasowości i nierówności społecznej, ale także problemów rodzinnych i więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicami. Aspekt emocjonalny nie tylko ma za zadanie wywoływać wzruszenie, ale prowadzi także do refleksji. Właśnie to ostatnie słowo, a także niejednoznaczność są najważniejsze w kontekście tej produkcji. Czasami jest zbyt schematycznie, niektóre wątki są zbyt rozwleczone, a dialogi często przypominają mówioną poezję, ale dzięki dłuższej formie udało się dokładnie przedstawić całą historię i różne strony konfliktu. Twórcy wpadli kilka razy w pułapki, z których trudno było im się wydostać, ale stworzyli naprawdę ważną i świetnie napisaną produkcję.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Felix Osorio
Isaiah Butler
Latrice Butler
Peter Jablonski

Sezony

Sezon 1:

Powiązane Artykuły

Michalina Reda
-

Najlepsze seriale kryminalne 2018 roku

Seriale kryminalne 2018 roku w wielu przypadkach okazały się naprawdę godne uwagi. Które tytuły warto…

Wiktor Fisz
weekend
-

Dlaczego dobre seriale są kasowane?

Jakiś czas temu miała miejsce prawdziwa rzeź niewiniątek. Miłośnicy seriali przecierali oczy ze zdziwienia, obserwując…

Piotr Piskozub
-

Skasowane seriale 2018 roku. Których produkcji już nie zobaczymy?

Amerykańskie telewizje w ostatnich dniach decydowały, które seriale zostaną skasowane. W poniższym zestawieniu prezentujemy ich…

Michał Kujawiński
-

Najlepsze seriale lutego 2018 – wyniki głosowania czytelników

W lutym na ekranach telewizorów pojawiło się mniej nowych produkcji niż na początku roku, ale…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.