Repertuar kin Nowość Program TV

Jeździec bez głowy (2013)

Sleepy Hollow

Śr. ocena 7.4

Znasz ten serial? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Najnowsza recenzja redakcji

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Cały czwarty sezon serialu Jeździec bez głowy sprawiał wrażenie robionego na siłę i bez pomysłu. Finał jedynie to potwierdził.

Nie mogę zaprzeczyć, że Jeździec bez głowy to przeważnie był przyjemny serial. Były naprawdę dobre pomysły na stwory i sprawy z nimi związane oraz ogólną fabułę z jeźdźcami apokalipsy. Potem coś zaczęło się psuć, gdzieś wszystko stawało się coraz bardziej wtórne, mało ciekawe i przeciętnie zrealizowane. Niby czwarty sezon stanowił poprawę po słabej trzeciej serii. Te drobne elementy świeżości w postaci bohaterów i miejsca akcji wprowadziły trochę urozmaicenia. Szybko jednak się okazało, że serial wraca do punkty wyjścia i oferuje znów naciąganą, mało kreatywnie zrealizowaną walkę dobra ze złem.

Finał jest potwierdzeniem tego, jak bardzo twórcy się wypalili. Ponowny brak pomysłów lub słabość w ich przedstawieniu rzuca się w oczy. Najbardziej komicznie wypada spotkanie Ichaboda z… samym diabłem. Wizualnie szatan wygląda i zachowuje się jak Dwie Twarze z filmu Batman Forever. Kiczowate, wtórne i nieciekawe. Zmarnowany potencjał na wprowadzenie czegoś naprawdę dobrego.

Plusem serialu zawsze są odwołania do przeszłości, bo w tym miejscu przeważnie są naprawdę dobre pomysły i są one przedstawiana w sposób atrakcyjny. Dlatego też motyw z odnalezieniem magicznych artefaktów to jeden z niewielu udanych w tym finale. Po prostu w tym jest przyjemny klimat, który przypomina o najlepszych momentach serialu.

Kiedy jednak dochodzimy do bezpośredniej konfrontacji z jeźdźcami apokalipsy, to wszystko znika. Dostajemy rzecz absurdalną, głupią i naciąganą. Kicz wylewa się z ekranu. Jak to źle wygląda, gdy bohaterowie z banalnymi zabawkami biją się z demonicznymi postaciami, które bez problemu przebijają się przez zawodowych żołnierzy. Przypomina to trochę takie Arrow, gdzie nagle z charyzmatycznych złoczyńców trzeba zrobić w walce mięczaków bez swoich wyjątkowych mocy. Kompletnie tego nie kupuje. Totalne nieporozumienie.

Najgorsza jednak jest ostateczna konfrontacja z głównym czarnym charakterem. Podczas recenzowania tego sezonu kilkakrotnie wspominałem jak bardzo zła jest to postać. Jak bardzo kiczowata, kreskówkowa i niepotrzebna. I ostatni odcinek potwierdza to dość dobitnie. Z jednej strony widzimy go w towarzystwie Henry’ego, więc konfrontacja z charyzmatycznym Johnem Noble od razu wypada na niekorzyść głównego złoczyńcy czwartego sezonu. Z drugiej strony zakończenie jest strasznie antyklimatyczne. Bez emocji, dramaturgi, tylko raz dwa i po sprawie. Jakby ten czarny charakter był zwyczajnym zbirem, którego bohaterowie zabijają w zwykłym odcinku.

Jeszcze gorzej wypada cliffhanger, bo twórcy nawet nie spróbowali jakoś zamknąć tej historii. Z jednej strony ma on w sobie coś klimatycznego, gdy widzimy Krakena i żartujących bohaterów, ale z drugiej strony co najwyżej przeciętny czwarty sezon pokazał, że ten serial nie powinien być kontynuowany. Nie ma tutaj już dobrego pomysłu, kreatywności za kulisami i sensu.

Pokaż całą recenzję

Obsada

Ichabod Crane
Abbie Mills
Jenny Mills
Porucznik Frank Williams
Katrina Crane
Henry Parrish

Sezony

Sezon 1:

Sezon 2:

Sezon 3:

Sezon 4:

 

 

Powiązane Artykuły

Adam Siennica
1-

Skasowane seriale 2017 roku. Tych tytułów już nie zobaczymy

W ostatnich dniach amerykańskie telewizji skasowały kilkanaście popularnych tytułów, które dołączają do anulowanych wcześniej seriali.…

Adam Siennica
1-

Premiery seriali 2017 (styczeń-maj). Daty w USA i w Polsce

Zaczynamy 2017 rok, co w telewizji oznacza nowe seriale oraz powracające sezony popularnych tytułów. W…

Maciej Lehmann
spoilery
-

Wspominamy bohaterów seriali, którzy odeszli

Pierwszy listopada to bez wątpienia jeden z najbardziej melancholijnych dni w roku. Nie tylko ze…

Marcin Rączka
1-

Analiza amerykańskich ramówek na sezon 2016/2017. Kto przetrwa?

W maju największe amerykańskie telewizje opublikowały ramówki na sezon 2016/17 podczas tzw. upfrontów. Analizujemy dni…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.