Bliskość (2015-2019)

Togetherness

Bliskość

Bliskość to komediodramat opowiadający o dwóch parach mieszkających pod jednym dachem, których codzienne życie to walka o podtrzymanie wzajemnych relacji i realizację indywidualnych marzeń.

Trailery i materiały wideo

Togetherness - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Bracia Duplass w pierwszym odcinku drugiego sezonu Togetherness odwiedzali swój własny dom, czyli Nowy Orlean, a tym razem to główni bohaterowie podróżują do miejsca swojego dzieciństwa. Oba podnoszące się po upadku miasta są świadkami wskrzeszania na nowo relacji. To w Luizjanie miało odbudować małżeństwo Piersonów, w Detroit na nowo ma odżyć przyjaźń między Brettem a Alexem.

To kolejny zamknięty odcinek, niekonfrontujący się bezpośrednio z problemami z poprzedniego. Nie wiem, czy te ucieczki bohaterów są sprytnym wyjściem od scenariuszowych niezręczności, czy może odzwierciedleniem naszego radzenia sobie z tymi problemami, na szczęście (i chyba po raz pierwszy) w Advanced Pretend to działa, tym bardziej że brakowało do tej pory nacisku na postać Alexa i Bretta. Teraz nie tylko otrzymujemy znacznie dłuższy (bo prawie 40-minutowy) odcinek, ale też wracamy do czasów dzieciństwa dwójki bohaterów i przy okazji dowiadujemy się o każdej z postaci znacznie więcej niż kiedykolwiek wcześniej. To była prawdziwa bliskość.

Trzeci odcinek był mądry, szalony i widowiskowy. Na szczególną uwagę zasługują wszelkie sceny ukazane w zwolnionym tempie, upiększone wspaniałą ambientową muzyką. Jazda na rowerze po ulicach Detroit również wyglądała obłędnie. Taki właśnie jest ten odcinek - pełny wizualnych rewelacji, które chłonie się na równi z fabułą. Ta jest zaś niczym sen, bardzo powolna, melancholijna. Niezwykła jest wręcz scena odkopania przez Bretta i Alexa ich kapsuły czasu. Bardzo prosty pomysł przerodził się w katharsis dla obu bohaterów – każdy z nich zastanowić się musiał, o czym marzył w dzieciństwie, jaką przyszłość dla siebie planował i czy nie zawiódł samego siebie.

Z drugiej strony Tina musi zmagać się z równie niezwykłymi wyzwaniami, czyli tymi dnia codziennego: zawieźć dzieci do szkoły, zmienić pieluchę i zaopiekować się kimś innym niż samą sobą. Zazwyczaj wychodzi to komicznie, jednak jej starcie z Christy, któreś z kolei, tylko potwierdza, że to ona jest najbardziej niedojrzałą i egoistyczną osobą wśród całej zgrai. Podobnie jak w przypadku dwójki przyjaciół w Detroit, także tutaj wzmacnia się siostrzana relacja między Tiną a Michelle. Wydaje się jednak, że związek między nią a Alexem nie ma prawa bytu, skoro jest on związany ze znacznie bardziej odpowiedzialną, atrakcyjną, choć może nie tak szaloną osobą jak Christy.

Ciekawe, czy jeszcze kiedyś dostaniemy taki odcinek Bliskości - swobodny, bardzo oldschoolowy, energiczny i widowiskowy. Pełen humoru, co dla braci Duplass oczywiście nie jest problemem, ale także pozbawiony tanich emocji. Tu wszystko jest wypracowane w świetnych dialogach i dobrze przemyślanych konfliktach. Jakkolwiek natychmiastowy wylot do Detroit, by odnaleźć sens życia i nabrać dystansu, brzmi aż za bardzo kliszowo i żenująco, to jakimś cudem twórcom udało się przekuć to w zaletę. Dla mnie to najlepszy odcinek Bliskość jak dotąd.

Sezony

Sezon 1

 1. Family Day (11 stycznia 2015)
 2. Handcuffs (18 stycznia 2015)
 3. Insanity (25 stycznia 2015)
 4. Houston, We Have a Problem (8 lutego 2015)
 5. Kick the Can (15 lutego 2015)
 6. Ghost in Chains (22 lutego 2015)
 7. Party Time (1 marca 2015)
 8. Not So Together (8 marca 2015)

Sezon 2

 1. Hotels (21 lutego 2016)
 2. Everybody is Grownups (28 lutego 2016)
 3. Advanced Pretend (6 marca 2016)
 4. Changetown (13 marca 2016)
 5. Just the Range (20 marca 2016)
 6. Geri-ina (28 marca 2016)
 7. The Sand Situation (4 kwietnia 2016)
 8. For the Kids (11 kwietnia 2016)

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV