Przeczytaj w weekend

Avatar też wraca do chińskich kin. Szykuje się wielki pojedynek w box office

Część chińskich kin wraca do normalnej pracy; w tamtejszym box office zmierzą się m.in. wracające na ekrany Avatar i filmy o Avengers.

Część chińskich kin wraca do normalnej pracy; w tamtejszym box office zmierzą się m.in. wracające na ekrany Avatar i filmy o Avengers.

Jak donosi portal Hollywood Reporter, ok. 600-700 chińskich kin wróciło już do normalnej pracy po wcześniejszym zamknięciu związanym z rozszerzającą się epidemią koronawirusa. Jak na razie mowa tu jedynie o salach rozlokowanych w 7 prowincjach Państwa Środka; pozostałe mają zostać otwarte pod koniec kwietnia lub na początku maja. W celu odbudowania tamtejszego przemysłu filmowego, chińscy kiniarze zdecydowali się na ponowne wprowadzenie na ekrany Hollywoodzkich superprodukcji. 

Już kilka dni temu analityk box office, Gavin Feng, informował, że w Chinach widzowie będą mogli raz jeszcze obejrzeć filmy z serii Avengers - pierwszy z 2012 roku, Czas Ultrona, Wojnę bez granic i Koniec gry. Według jego źródeł, obrazy te trafią na ekrany w 7 prowincjach 26 marca. Na tym jednak nie koniec. Na grafikach znajdziemy także inne blockbustery, takie jak Avatar, Incepcja czy Interstellar; choć te ostatnie nie mają jeszcze ustalonej daty premiery, Hollywood Reporter donosi, że będzie ona "relatywnie szybka". 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jak do tej pory otwarto jedynie małe kina; te należące do największych sieci wciąż czekają z decyzją o powrocie do normalnej pracy. W dodatku rządzący zadecydowali, że przynajmniej na razie do kiniarzy będzie trafiać 100% przychodu ze sprzedaży biletów na obrazy tworzone w Państwie Środka - właściciele sal borykają się w obecnej chwili z wieloma trudnościami na polu finansowym, w tym z ogólnokrajową niechęcią do udziału w zbiorowych wydarzeniach. W przypadku produkcji amerykańskich umowa nie zostanie jednak zmieniona; 25% przychodu z biletów będzie nadal przekazywane wielkim studiom z USA (w innych rejonach świata ten poziom kształtuje się w przedziale 40-50%). 

Hollywood Reporter zwraca też uwagę, że wieści z Chin oznaczają początek kolejnego etapu w walce o tytuł najbardziej dochodowej produkcji wszech czasów w skali globalnej. Dość powiedzieć, że filmy z serii Avengers zebrały w Państwie Środka łącznie 1,3 mld USD, natomiast Avatar w 2009 roku przyniósł przychody rzędu 202 mln USD (warto pamiętać, że liczba kin była wówczas zdecydowanie mniejsza). Koniec gry i obraz Jamesa Camerona w tej chwili dzieli 9 mln USD (inne źródła, w tym Box Office Mojo, podają 54 mln USD) różnicy w światowych wpływach finansowych na korzyść pierwszego z filmów. 

Źródło: Hollywood Reporter

Źródło zdjęcia głównego: 20th Century Studios/Marvel/comicbook.com

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr.

ur. 1965, kończy 55 lat

Hugo Weaving

Hugo Weaving

ur. 1960, kończy 60 lat

Natasha Lyonne

Natasha Lyonne

ur. 1979, kończy 41 lat

Sarah Gadon

Sarah Gadon

ur. 1987, kończy 33 lat

Amanda Righetti

Amanda Righetti

ur. 1983, kończy 37 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV