Czarny rynek gier w Korei Północnej. Jak gracze ukrywają gry przed władzą?
Młodzi mieszkańcy Korei Północnej coraz chętnej sięgają po zachodnie gry, jednak muszą ukrywać ten fakt przed władzami.
Młodzi mieszkańcy Korei Północnej coraz chętnej sięgają po zachodnie gry, jednak muszą ukrywać ten fakt przed władzami.
Serwis The Korea Times opublikował ciekawy artykuł, z którego wynika, że gry wideo spotykają się z coraz większym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Korei Północnej. Osoby, które opuściły ten kraj informują, że popularnością cieszy się tam m.in. Grand Theft Auto V czy FIFA Online, a młodzi ludzie chętnie organizują LAN Parties, czyli spotkania ze wspólną gra na komputerach w sieci lokalnej, które na zachodzie największą popularnością cieszyły się pod koniec lat 90.
Równie ciekawie wyglądają sposoby na ukrywanie gier przed władzami. Te są wyjątkowo proste, ale jak się okazuje - również całkiem skuteczne. Młodzi Koreańczycy zmieniają nazwy plików i ich rozszerzenia, np. na .jpg, .doc i inne, które nie wzbudzają podejrzeń. Pomagać ma w tym również fakt, że północnokoreańskie władze mają być bardziej wyczulone na filmy i programy telewizyjne z Korei Południowej, nie zwracając zbyt wielkiej uwagi na gry.
Gry w Korei Północnej są najczęściej udostępniane za pośrednictwem pendrive'ów i zewnętrznych dysków USB. Największą tajemnicą jest jednak to, w jaki sposób mieszkańcy tego państwa zaopatrują się w zachodnie gry. Podejrzewa się, że trafiają one do kraju przez Chiny.
Nie oznacza to jednak, że Korea Północna nie ma swoich własnych gier. Te są jednak bardzo specyficzne - wśród nich największy rozgłos zyskała pierwszoosobowa strzelanka zatytułowana Hunting Yankee, w której celem graczy jest... zabijanie amerykańskich żołnierzy. W ubiegłym roku na rynek trafiły też produkcje mobilne, takie jak Guardian czy Confrontation War, również traktujące o konflikcie pomiędzy Koreą Północną i Stanami Zjednoczonymi.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi w roku 2017 przez serwis The Economist, około 3 miliony mieszkańców Korei Północnej posiada smartfony. Najczęściej są to urządzenia chińskie, ale nie brakuje tam też ich własnych sprzętów. W czerwcu ubiegłego roku w sieci zrobiło się głośno o smartfonie Jindallae 3, głównie ze względu na jego podobieństwo do iPhona 6S.
Źródło: variety.com, gizmodo.com / fot. 2K Games
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1961, kończy 63 lat