Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

http://bs.serving-sys.com/serving/adServer.bs?cn=display&c=19&mc=imp&pli=26632444&PluID=0&ord=1542364639.8088&rtu=-1
 

 

 

Czy Netflix jest zagrożeniem dla kina? David Cronenberg komentuje

Ostatnimi czasy wielu filmowców zastanawia się nad tym, czy Netflix może spowodować upadek tradycyjnych kin. Teraz do dyskusji przyłączył się reżyser David Cronenberg, który prezentuje nowy punkt widzenia.

Spór między entuzjastami platform streamingowych a zwolennikami tradycyjnej dystrybucji kinowej rozgorzał wraz z ubiegłoroczną edycją Festiwalu w Cannes. To właśnie wtedy wielu znanych filmowców zabrało głos na temat kierunku, w którym aktualnie zmierza kinematografia, a niektórzy z nich nie kryli przy tym swoich obaw czy słów dezaprobaty.

Jednym z nowych głosów w dyskusji jest głos Davida Cronenberga, uznanego reżysera i twórcy filmów takich jak Nagi lunch, Mucha czy Pająk. Cronenberg wypowiedział się w tej sprawie podczas odbierania specjalnego odznaczenia na OCAD University. Jak twierdzi, nawet jeśli kino rzeczywiście miałoby umrzeć, jego nieszczególnie to obchodzi. Powołując się na cytat malarza, Willema de Kooninga, reżyser podkreśla, że powodem, dla którego wymyślono kino, jest ludzkie ciało. Ono z kolei ewoluuje i nieustannie się zmienia, w związku z czym zmiany w formacie dystrybucji również są naturalne i nieuchronne. Jak mówi:

Jestem tu dziś dlatego, że stworzyłem parę filmów. Jednakże w dobie Internetu, Netflixa czy streamingu kino dzieli się, wielki ekran rozbija się na kilka małych ekranów, a to z kolei wywołuje stres u nostalgicznych i zatwardziałych miłośników filmu. Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia. Szczerze mówiąc, podoba mi się to. Ludzkie ciało ewoluuje, zmienia się, a skoro kino też jest ciałem, logicznym jest, że i ono zacznie się zmieniać. Gdyby kina zniknęły z dnia na dzień, nawet by mnie to nie obeszło. Kino nie jest moim życiem. Twoja forma sztuki nie może być twoim życiem. Mówienie, że tak jest, czy podejmowanie prób, by tak było, to unikanie życia.

-
-

Przypomnijmy, że zaniepokojenie aktualnym trendem streamingu wyrażali już wcześniej Martin Scorsese, Pedro Almodovar, David Fincher, Ridley Scott. Cronenberg na tę chwilę należy do mniejszości twórców kina, któremu zmiana zupełnie nie przeszkadza.

Źródło: theplaylist.net / zdjęcie główne: materiały prasowe
 

 

Najlepsze z 24h

Norbert Zaskórski
-

Hołd dla Stana Lee. Zobacz poruszające…

Artyści złożyli hołd zmarłej legendzie komiksu. Zobacz galerię z pięknymi pracami w ich wykonaniu.

Paweł Krzystyniak
-

Wiedźmin i miłosny cosplay. Zakochani Geralt…

Geralt, Triss i inne postacie znane z wiedźmińskiego uniwersum zostały uchwycone na zdjęciach autorstwa niemieckiego…

Dawid Muszyński
-

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda – recenzja…

W filmie Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda powracamy do świata wykreowanego przez J.K.Rowling, by oglądać kolejne…

Ocena recenzenta:
4
-

Narcos: Meksyk: 1. sezon – recenzja

Narcos powraca, ale już z innymi bohaterami i historią, która znowu krąży wokół narkotykowego biznesu.…

Ocena recenzenta:
8
Norbert Zaskórski
-

Aquaman – Amber Heard w pięknej…

Amber Heard, gwiazda nadchodzącego widowiska Aquaman wzięła udział w sesji zdjęciowej dla jednego z magazynów.

Norbert Zaskórski
-

Arrowverse – Ruby Rose jako Batwoman…

W sieci zadebiutowało nowe zdjęcie z crossoveru Arrowverse przedstawiające Ruby Rose jako Batwoman.

Co o tym sądzisz?