Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

Czy Netflix jest zagrożeniem dla kina? David Cronenberg komentuje

Ostatnimi czasy wielu filmowców zastanawia się nad tym, czy Netflix może spowodować upadek tradycyjnych kin. Teraz do dyskusji przyłączył się reżyser David Cronenberg, który prezentuje nowy punkt widzenia.

Spór między entuzjastami platform streamingowych a zwolennikami tradycyjnej dystrybucji kinowej rozgorzał wraz z ubiegłoroczną edycją Festiwalu w Cannes. To właśnie wtedy wielu znanych filmowców zabrało głos na temat kierunku, w którym aktualnie zmierza kinematografia, a niektórzy z nich nie kryli przy tym swoich obaw czy słów dezaprobaty.

Jednym z nowych głosów w dyskusji jest głos Davida Cronenberga, uznanego reżysera i twórcy filmów takich jak Nagi lunch, Mucha czy Pająk. Cronenberg wypowiedział się w tej sprawie podczas odbierania specjalnego odznaczenia na OCAD University. Jak twierdzi, nawet jeśli kino rzeczywiście miałoby umrzeć, jego nieszczególnie to obchodzi. Powołując się na cytat malarza, Willema de Kooninga, reżyser podkreśla, że powodem, dla którego wymyślono kino, jest ludzkie ciało. Ono z kolei ewoluuje i nieustannie się zmienia, w związku z czym zmiany w formacie dystrybucji również są naturalne i nieuchronne. Jak mówi:

Jestem tu dziś dlatego, że stworzyłem parę filmów. Jednakże w dobie Internetu, Netflixa czy streamingu kino dzieli się, wielki ekran rozbija się na kilka małych ekranów, a to z kolei wywołuje stres u nostalgicznych i zatwardziałych miłośników filmu. Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia. Szczerze mówiąc, podoba mi się to. Ludzkie ciało ewoluuje, zmienia się, a skoro kino też jest ciałem, logicznym jest, że i ono zacznie się zmieniać. Gdyby kina zniknęły z dnia na dzień, nawet by mnie to nie obeszło. Kino nie jest moim życiem. Twoja forma sztuki nie może być twoim życiem. Mówienie, że tak jest, czy podejmowanie prób, by tak było, to unikanie życia.

-
-

Przypomnijmy, że zaniepokojenie aktualnym trendem streamingu wyrażali już wcześniej Martin Scorsese, Pedro Almodovar, David Fincher, Ridley Scott. Cronenberg na tę chwilę należy do mniejszości twórców kina, któremu zmiana zupełnie nie przeszkadza.

Źródło: theplaylist.net / zdjęcie główne: materiały prasowe
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Captain Marvel – co zwiastun mówi…

Zwiastun Captain Marvel wyjawia nam kilka ważnych informacji na temat przyszłorocznej odsłony MCU. Czasami są…

Piotr Piskozub
-

Arrow spotyka starych znajomych. Zobacz zdjęcia…

W sieci pojawiły się zdjęcia z pierwszego odcinka 7. sezonu serialu Arrow - tytułowy bohater…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Penis Batmana robi szum wokół nowego…

W komiksie Batman: Damned tytułowy heros rozebrał się jak do rosołu - oczom czytelników ukazał…

Piotr Piskozub
-

Wiedźmin – Ciri, Yennefer i Triss…

W sieci pojawiły się zdjęcia przedstawiające cosplay z gier i serialu Wiedźmin - na fotografiach…

Michalina Reda
Plotka
-

Loki i Scarlet Witch otrzymają własne…

Zgodnie z nowymi informacjami, Loki i Scarlet Witch otrzymają własne seriale, będące spin-offami filmów MCU.…

Piotr Piskozub
-

Avengers 4 – Thanos został przeklęty…

W sieci pojawiła się nowa teoria dotycząca filmu Avengers 4. Według niej Thanos został przeklęty…

Co o tym sądzisz?