Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "  

Advertisement

 

Czy Netflix jest zagrożeniem dla kina? David Cronenberg komentuje

Ostatnimi czasy wielu filmowców zastanawia się nad tym, czy Netflix może spowodować upadek tradycyjnych kin. Teraz do dyskusji przyłączył się reżyser David Cronenberg, który prezentuje nowy punkt widzenia.

Spór między entuzjastami platform streamingowych a zwolennikami tradycyjnej dystrybucji kinowej rozgorzał wraz z ubiegłoroczną edycją Festiwalu w Cannes. To właśnie wtedy wielu znanych filmowców zabrało głos na temat kierunku, w którym aktualnie zmierza kinematografia, a niektórzy z nich nie kryli przy tym swoich obaw czy słów dezaprobaty.

Jednym z nowych głosów w dyskusji jest głos Davida Cronenberga, uznanego reżysera i twórcy filmów takich jak Nagi lunch, Mucha czy Pająk. Cronenberg wypowiedział się w tej sprawie podczas odbierania specjalnego odznaczenia na OCAD University. Jak twierdzi, nawet jeśli kino rzeczywiście miałoby umrzeć, jego nieszczególnie to obchodzi. Powołując się na cytat malarza, Willema de Kooninga, reżyser podkreśla, że powodem, dla którego wymyślono kino, jest ludzkie ciało. Ono z kolei ewoluuje i nieustannie się zmienia, w związku z czym zmiany w formacie dystrybucji również są naturalne i nieuchronne. Jak mówi:

Jestem tu dziś dlatego, że stworzyłem parę filmów. Jednakże w dobie Internetu, Netflixa czy streamingu kino dzieli się, wielki ekran rozbija się na kilka małych ekranów, a to z kolei wywołuje stres u nostalgicznych i zatwardziałych miłośników filmu. Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia. Szczerze mówiąc, podoba mi się to. Ludzkie ciało ewoluuje, zmienia się, a skoro kino też jest ciałem, logicznym jest, że i ono zacznie się zmieniać. Gdyby kina zniknęły z dnia na dzień, nawet by mnie to nie obeszło. Kino nie jest moim życiem. Twoja forma sztuki nie może być twoim życiem. Mówienie, że tak jest, czy podejmowanie prób, by tak było, to unikanie życia.

-
-

Przypomnijmy, że zaniepokojenie aktualnym trendem streamingu wyrażali już wcześniej Martin Scorsese, Pedro Almodovar, David Fincher, Ridley Scott. Cronenberg na tę chwilę należy do mniejszości twórców kina, któremu zmiana zupełnie nie przeszkadza.

Źródło: theplaylist.net / zdjęcie główne: materiały prasowe

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Michalina Reda
-

Avengers: Koniec gry – pełny zwiastun…

Kevin Smith wypowiedział się na temat promocji filmu Avengers: Koniec gry. Jego zdaniem, Marvel nie…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.