Ipsos: pandemia wydłużyła czas, jaki spędzamy przed ekranami, ale nie nauczyła nas dbać o wzrok
Firma badawcza Ipsos zbadała na zlecenie Huawei zwyczaje użytkowników internetu w czasie pandemii. Jak się okazało, zauważalnie wydłużyliśmy czas spędzany z urządzeniami elektronicznymi, co mogło wpłynąć na pogorszenie się naszego wzroku.
Firma badawcza Ipsos zbadała na zlecenie Huawei zwyczaje użytkowników internetu w czasie pandemii. Jak się okazało, zauważalnie wydłużyliśmy czas spędzany z urządzeniami elektronicznymi, co mogło wpłynąć na pogorszenie się naszego wzroku.
Wśród grupy kontrolnej przebadanej przez ankieterów Ipsos aż 67% respondentów przyznało, że dziś spędzają przed komputerem więcej czasu niż przed wybuchem pandemii w marcu 2020 roku. 40% badanych z tej grupy oszacowało, że czas ten wydłużył się o ok. 1-2 godziny, 31% spędza przed komputerami o 3-4 godzin dzienne dłużej, a 16% aż o 4 godziny dłużej niż przed rokiem. Jedynie 11% ankietowanych zadeklarowało, że z powodu pandemii siedzi przed komputerem dłużej o maksymalnie jedną godzinę.
Najciekawiej prezentuje się jednak odpowiedź na drugie pytanie, ankieterów o to, co jest przyczyną wydłużenia tego czasu. Połowa wskazała jako powód przejście na pracę lub edukację zdalną, połowa na zajęcia nie związane z żadną z tych dziedzin. Nawet jeśli pandemia nie zmieniła naszego dotychczasowego modelu nauki bądź pracy i tak wpłynęła na nasze przyzwyczajenia oraz odbiła się na naszym zdrowiu.
Jak się bowiem okazało, aż 70% respondentów zauważyło negatywny wpływ dłuższego przesiadywania przed komputerem na kondycję wzroku. 62% badanych skarży się na ogólne przemęczenia oczu, 40% ma problemy z ostrością widzenia, łzawieniem i pieczeniem oczu, 39% doświadczyło suchości oka a co piąty badany stwierdził, że w ostatnim czasie pogłębiła się jego dotychczasowa wada. Jednocześnie 43% badanych nie wykonuje żadnych ćwiczeń poprawiających kondycję narządu wzrokowego. 45% stwierdziło, że nie wie, jak wykonywać takie ćwiczenia, a 34% nie przywiązuje wagi do ćwiczeń tego typu.
Respondenci nie byli także świadomi istnienia technologii, które pozwalają odciążyć zmęczony wzrok. 61% badanych nie słyszała o systemach redukcji niebieskiego światła stosowanych w nowych laptopach i monitorach, a 69% nie słyszało o funkcji redukcji migotania ekranu. Badani przyznali także, że choć przy wyborze nowego laptopa będą brali pod uwagę obecność bądź brak wspomnianych funkcji, to jednak ostateczną decyzję podejmą w oparciu o parametry techniczne – rodzaj procesora, wielkość ekranu, pojemność baterii czy cenę.
W odpowiedzi na te badania Huawei postanowił opublikować przy współpracy z Polskim Towarzystwem Optometrii i Optyki katalog dobrych praktyk, które pomogą zadbać o wzrok podczas nadmiernej ekspozycji na światło emitowane przez urządzenia elektroniczne:
Źródło: Informacja prasowa
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1964, kończy 60 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1974, kończy 50 lat