Irlandczyk - Netflix krytykowany za podejście do dystrybucji w kinie

Netflix pod ostrzałem za złe podejście do dystrybucji filmu Irlandczyk. Jakie padają argumenty?

Netflix pod ostrzałem za złe podejście do dystrybucji filmu Irlandczyk. Jakie padają argumenty?

Adam Siennica
Adam Siennica
Tagi:  irlandczyk 

Netflix krytykowany jest przez szefa National Association of Theatre Owners, czyli związku właścicieli kin w USA. Powodem jest ich podejście do dystrybucji Irlandczyka, który w piątek trafił do ośmiu kin na terenie Stanów Zjednoczonych.

John Fithian, szef wspomnianej organizacji jest rozczarowany, że Netflix i właściciele kin nie potrafili wypracować kompromisu. Jego zdaniem Irlandczyk powinien mieć większą kinową dystrybucję i nazywa hańbą sytuację, którą obserwujemy. 

Głównie chodzi mu o upór Netflixa, by utrzymać bardzo krótkie okno ekskluzywnej emisji w kinach (oni chcą 21 dni, kina oczekują 70 dni). Jego zdaniem takie filmy jak Irlandczyk powinny mieć normalną, szeroką dystrybucję i dlatego sądzi, że koniec końców przez takie działania Netflix przestanie być atrakcyjny dla filmowców. Jego zdaniem ich konkurencja może dać reżyserom "prawdziwą" emisję w kinach, jakiej oczekują. Twierdzi, że Netflix zmarnował strategiczną szansę na zrobienie czegoś wyjątkowego.

Decyzji platformy broni Scott Stuber z Netflixa, który podkreśla, że zrobili wszystko, co możliwe, aby widzowie mogli ogląda ten film w kinach, ale sądzi,że jego odbiór będzie równie dobry w domu.

Al Pacino w wywiadzie jest rozczarowany, że Irlandczyk ma tak małą dystrybucję w kinach, ale cieszy się, że w ogóle została ona przygotowana. Uważa, że kino determinuje zupełnie inne doświadczenie i odbiór. W domu można robić sobie przerwy według woli, w kinie nie ma takiej opcji i człowiek angażuje się inaczej w film.

Irlandczyk - premiera w kinach 22 listopada. W Netflixie 29 listopada.

Źródło: thehollywoodreporter.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV