Jacek Kurski: TVP z budżetem śmierci
Zarząd TVP podsumował pierwszy rok swojej działalności. Dominującym tematem były pieniądze.
Zarząd TVP podsumował pierwszy rok swojej działalności. Dominującym tematem były pieniądze.
Wczoraj podczas konferencji prasowej zarząd TVP podsumował pierwszy rok swojej działalności. Głównym tematem były problemy finansowe. Na ten moment nie ma możliwości wprowadzenia opłaty audiowizualnej (wymagana jest notyfikacja Unii Europejskiej), a sejm nie będzie zajmował się poprawkami ustawy o opłatach abonamentowych.
Nie może trwać dłużej sytuacja, w której nasi konkurenci, TVN i Polsat, dysponują przychodami rzędu 6 mld zł z reklam komercyjnych oraz abonamentu komercyjnego i nie mają żadnych obowiązków publicznych. Tymczasem telewizja publiczna dysponuje przychodem 1 mld 400 mln zł i ma mnóstwo obowiązków publicznych, które są kosztochłonne a nie przynoszą dochodów – mówił Jacek Kurski.
Jacek Kurski zaznaczył jednocześnie, że ze względu na niewydolność systemu finansowania mediów publicznych TVP stanęła dziś pod ścianą.
W warunkach kiedy nie ma realnego wsparcia abonamentowego, budżet realny oznacza budżet śmierci, tj. skasowanie wydatków na misję o 30 proc., śmierć ośrodków terenowych, odejście od koniecznych inwestycji, jak choćby upgrade do Full HD. De facto oznacza to zwijanie tej firmy - podsumował prezes TVP.
Kurski zaznaczył, że tylko wówczas, gdy uda się zapewnić odpowiednie środki finansowe, to możliwy będzie dalszy rozwój technologiczny i inwestycyjny spółki m.in. zakup wozów transmisyjnych HD: dużego i średniego, wozu z kamerami Super Slow, zakup ścian diodowych, modernizacja studiów tv przy Woronicza, budowa dużej, wielofunkcyjnej hali zdjęciowej, nowoczesnej siedziby programów informacyjnych Telewizji Polskiej, czy też inwestycja w nowy system telemetryczny pokazujący prawdziwe dane oglądalności.
Czytaj także: Oficjalnie: Czarnoskóry Spider-Man w kinowej animacji
Stoimy w blokach startowych. TVP wykonała ogromną pracę jeżeli chodzi o treatment i development, inwestuje w scenariusze. Ale bez pieniędzy, tych którymi powinniśmy dysponować, może nas spotkać wariant niekorzystny, który nazwałem budżetem śmierci. Prosimy obecnych tutaj przedstawicieli parlamentu i KRRiT, aby udało się to finansowanie zdobyć - zaapelował prezes.
W 2017 r. Telewizja Polska zamierza realizować nową wizję programową, której bardzo ważną częścią będą wielkie produkcje historyczne. Jedna z nich serial Wojenne dziewczyny Jedynka zaprezentuje już 5 marca. Kolejne seriale historyczne to: Żelazna kurtyna – opowieść o Żołnierzach Wyklętych, oraz Korona królowej, którego akcja rozpoczyna się po śmierci Władysława Łokietka. W planach są takie produkcje jak Paderewski, Drogi wolności, czy po latach przerwy uruchomienie dwugodzinnego bloku porannego w TVP1. Zarząd chce także odbudować produkcję filmów animowanych i realizować projekty dokumentalne: Dzieje Polski, dzieje Polaków, Z zapartym tchem. Ponadto planowane jest poszerzenie oferty transmisji sportowych o mecze piłkarskie z najwyższej półki, rozbudowa oferty VOD i uruchomienie nowej platformy TVP.pl. Zarząd TVP podjął też działania przywracające wysoką rangę Teatru Telewizji Zdecydowała też o powrocie do produkcji spektakli Sceny Faktu.
Źródło: wirtualnemedia.pl / zdjęcie główne: TVP
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1998, kończy 26 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1949, kończy 75 lat
ur. 1970, kończy 54 lat