Joker to film edukacyjny. Tak twierdzi znany neurokryminolog
Joker to wyjątkowy film, który wywołuje dyskusje na wiele tematów. Okazuje się, że może być też użytecznym materiałem w kryminologii.
Joker to wyjątkowy film, który wywołuje dyskusje na wiele tematów. Okazuje się, że może być też użytecznym materiałem w kryminologii.
Joker to film edukacyjny? Tak twierdzi Adrian Raine, słynny neurokryminolog i pionier w badaniu umysłów brutalnych kryminalistów. Był on pierwszą osobą, która wykorzystała obrazowanie mózgu do studiowania morderców. Raine zajmuje się tym od ponad 40 lat.
W rozmowie z Vanity Fair przyznał, że nie jest fanem komiksowych filmów ze świata Batmana. Poszedł do kina na Jokera, ponieważ chciał spędzić czas z rodziną. Był oszołomiony tym, jak Todd Phillips i Scott Silver autentycznie przedstawili sytuację, jak człowiek może zostać doprowadzony do popełniania aktów przemocy i co dokładnie na to wpływa. Jak twierdzi, idealnie pokazali skutki działań kombinacji genetyki, traumy z dzieciństwa, nieleczonej choroby psychicznej i społecznej prowokacji.
Był pod wielkim wrażenie Joaquina Phoenixa, który podkreślił wszelkie dziwaczne zachowania, tiki i niuanse, które sam nie raz obserwował u chorych psychicznie kryminalistów. Jest on profesorem na uniwersytecie w Pensylwanii, gdzie prowadzi wykłady na temat zachowań przestępców i aspektów z tym związanych.
Analizując postać Jokera, wymienia czynniki, które w filmie zrobiły z niego mordercę. Mówi o fizycznym znęcaniu, zaniedbaniu, niedożywieniu. Ryzykiem też jest wychowanie w nędzy oraz fakt, że jest adoptowany. Według jego wiedzy naukowej prawdopodobieństwo, że adoptowane dziecko zostanie kryminalistą jest prawie trzykrotnie większe niż w normalnej sytuacji.
Tłumaczy, że sytuacja też nie polega na stygmatyzowaniu osób chorych psychicznie, ponieważ według niego takie osoby nie chodzą i nie stają się ot tak seryjnymi mordercami czy rabusiami. Uważa, że reagują na sytuacje w sposób emocjonalny, jest to impuls, nad którym nie do końca panują. Nazywa taką sytuację reaktywną agresją, którą Joker według niego pokazał w pełni autentycznie.
Objaśnia też decyzję Jokera o zabiciu własnej matki, która była właśnie reaktywną agresją:
Czy Andrew Raine byłby w stanie zdiagnozować Jokera?
Według Raine'a podobne zaburzenie miał prawdziwy seryjny morderca znany jako Adam Lanza, który zabił 26 osób w tym swoją matkę i siebie.
A tak kończy swoje przemyślenia o Jokerze:
Źródło: Vanity Fair / zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1946, kończy 78 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1979, kończy 45 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1978, kończy 46 lat