Kolorowy wyświetlacz E Ink wyświetli 32000 barw. Niestety, nie poczytamy na nim komiksów

E Ink Corporation wypuściła na rynek nową generację kolorowego wyświetlacza, który w przyszłości może trafić do czytników i uprzyjemnić czytanie komiksów.

E Ink Corporation wypuściła na rynek nową generację kolorowego wyświetlacza, który w przyszłości może trafić do czytników i uprzyjemnić czytanie komiksów.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  e-book 

Prace nad kolorowym papierem elektronicznym trwają od lat. Firma E Ink ma w swoim portfolio już kilka takich wyświetlaczy, przy czym żaden z nich nie był tak dobry, aby umożliwił wyświetlenie kolorowych treści w pełnej krasie. Model Spectra potrafił generować tylko trzy barwy, a Triton wyświetlał 16 odcieni szarości i 4096 kolorów. Nic więc dziwnego, że technologię tę stosowano wyłącznie w rozwiązaniach biznesowych, m.in. na plakietkach z cenami w sklepach. Na ich tle Advanced Color ePaper wygląda wprost rewolucyjnie.

E Ink po raz pierwszy publicznie zaprezentował ekran ACeP już w 2016 roku i trzeba przyznać, że jego możliwości zrobiły na publice spore wrażenie. Dzięki tej technologii można wyświetlić aż 32000 kolorów, a prototypowy model pracuje w rozdzielczości 1600x2500 pikseli. Według producenta taka paleta barw jest wystarczająco bogata, aby tworzyć miłe dla oka reklamy oraz materiały promocyjne.

I w tym miejscu dochodzimy do największej wady - obecnie E-Ink nie planuje wdrożyć ACeP do urządzeń konsumenckich. Choć pierwsze wyświetlacze trafią na rynek jeszcze w tym roku, będą wykorzystywane w branży handlowej i reklamowej. Możemy zatem spodziewać się, że zobaczymy je w sklepach, ale nie w nowej generacji Kindle'a. Przynajmniej na razie W wywiadzie z serwisem Good E-Reader CEO firmy, Johnson Lee rozwiał nadzieje na rychłe wykorzystanie ACeP w czytnikach:

Dopóki nie będziemy produkować tej linii produktów z myślą o e-czytnikach, nie zapowiemy, kiedy mogłyby do nich trafić.

Na szczęście Lee nie stwierdził, że kolorowy papier elektroniczny nigdy nie trafi do czytników, zaznaczył jedynie, że nie wie, kiedy może do tego dojść. Mam nadzieję, że E-Ink szybko dostrzeże potencjał ACeP w branży rozrywkowej i za kilka lat w końcu będziemy mogli czytać komiksy na Kindle'u w szerokiej palecie kolorystycznej.

Źródło: The Verge / Zdjęcie: Good E-Reader

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV