Koronawirus - kina nie zapełnią się po otwarciu. Socjolog komentuje
Wiele krajów na świecie pracuje nad tym, by otworzyć na nowo kina. Czy w ogóle ma to sens przy trwającej pandemii koronawirusa? Socjolog pokazuje problem.
Wiele krajów na świecie pracuje nad tym, by otworzyć na nowo kina. Czy w ogóle ma to sens przy trwającej pandemii koronawirusa? Socjolog pokazuje problem.
Niektóre kraje już otworzyły pierwsze kina, jak choćby Norwegia, inne planują zrobić to w czerwcu i w lipcu 2020 roku. Nawet jeśli zostaną one otwarte i te decyzje nie zostaną opóźnione, pozostaje pytanie: czy ludzie wrócą do kin? Trwa pandemia koronawirusa i nawet ze środkami bezpieczeństwa i dystansu społecznego wyjście do kina nie będzie dla każdego tak lekkim i bezstresowym odcięciem od rzeczywistości, jak przed pandemią.
Michael Ian Borer, profesor socjologii z uniwersytetu w Nevadzie udzielił wywiadu portalowi Review Journal na temat tego, co przyciągnie ludzi z powrotem do kin po ich otwarciu w trakcie pandemii.
Innymi słowy według profesora socjologii ludzie wyjdą do kina tylko na film, który uznają za wart tego ryzyka. Pierwszym tak wielkim i znaczącym tytułem jest Tenet Christophera Nolana, który w tym aspekcie odegra kluczową rolę. Pojawiały się głosy, że jeśli ten film nie przyciągnie do kin, wszyscy odwołają swoje premiery na czas pandemii, bo nie będzie mieć to sensu.
Zobacz także:
Portal Deadline przeprowadził badania, z których wynika, że 75% respondentów prawdopodobnie pójdzie do kina, jeśli zostaną wprowadzone wszystkich popularne protokoły bezpieczeństwa. 12% natomiast nie ma zamiaru iść do kina w trakcie pandemii koronawirusa. Wspomniane protokoły, których oczekują to: łatwo dostępne płyny do dezynfekcji, ograniczenie liczby sprzedanych miejsc na salę, regularna dezynfekcja sal po każdym seansie, pracownicy muszą nosić maseczki.
Inne zdanie na temat doświadczenia filmów w kinie ma reżyser James Mangold (Logan), który uważa, że w ostatnich latach przyjemność z oglądania w kinie w USA ciągle spada. Mówi, że w wielu przypadkach kiniarze nie dbali o czystość, więc wielu widzów zmuszanych jest do oglądania w kinie, które śmierdzi. Do tego narzeka na technologiczną prezentację filmów, bo często ekran nie ma dobrej ostrości lub jest zbyt ciemny. To są rzeczy, które jego zdaniem muszą zostać poprawione i prawdopodobnie kwestia czystości na pewno będzie brana pod uwagę.
Pierwsze kina zostały otwarte w Niemczech, ale napływają stamtąd raczej negatywne głosy. Większość placówek pozostaje zamkniętych, bo zgodnie z zasadami mogą sprzedać o wiele mniej miejsc na salach z uwagi na dystans społeczny. Właściciele twierdzą, że po prostu w obecnym okresie nie opłaca im się otwierać na nowo kin. Brak nowych filmów też jest istotnym czynnikiem. Myślą, że najlepiej będzie to zrobić za 6-8 tygodni.
Noc oczyszczenia: żegnaj Ameryko miał mieć premierę 10 lipca 2020 roku, ale studio zdecydowało się odwołać premierę. Nie wszyscy wierzą, że wrzucanie filmów w okresie pandemii ma sens. Podobna decyzja została podjęta z Ostatniej nocy w Soho w reżyserii Edgara Wrighta. Wrześniowa premiera została odwołana, a nowej daty nie ma.
Źródło: deadline.com, thr.com, comicbook.com
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 41 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1970, kończy 55 lat
ur. 1978, kończy 47 lat
ur. 1974, kończy 51 lat