Maleńki Merkury mknie na tle tarczy Słońca. Niesamowite, "piekielne" nagranie tranzytu planety
Sonda Solar Orbiter uchwyciła tranzyt Merkurego. To jedno z najlepszych nagrań przejścia planety na tle tarczy Słońca.
Sonda Solar Orbiter uchwyciła tranzyt Merkurego. To jedno z najlepszych nagrań przejścia planety na tle tarczy Słońca.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) udostępniła nagrania z należącej do niej i przygotowanej we współpracy z NASA sondy Solar Orbiter, która 3 stycznia br. uchwyciła tranzyt Merkurego. Astronomowie nie mają wątpliwości, że to jedne z najlepszych nagrań przedstawiających przejście najmniejszej planety Układu Słonecznego na tle tarczy Słońca - tym cenniejsze, że pozwoliło ono jednocześnie skalibrować instrumenty próbnika i wyostrzyć rejestrowane przez niego obrazy.
Solar Orbiter to wystrzelona 3 lata temu sonda, która ma za zadanie wykonywać obserwacje naszej macierzystej gwiazdy z bardzo bliskiej odległości; w momencie największego zbliżenia próbnik znajduje się zaledwie 0,28 AU (ok. 42 mln km) od Słońca. 3 stycznia urządzenie rejestrowało tranzyt Merkurego za pomocą aż 3 swoich instrumentów: matrycy obrazowania w głębokim ultrafiolecie (EUI), matrycy obrazowania polarymetrycznego i heliosejsmicznego (PHI) i aparatu obrazowania spektralnego środowiska koronalnego (SPICE).
PHI pozwoliła więc na uchwycenie Merkurego jako maleńkiej, czarnej kuli pojawiającej się w prawym dolnym rogu obrazu - obiekt wyraźnie różni się od widocznych wyżej plam słonecznych. Jeszcze bardziej spektakularnie prezentuje się nagranie z EUI, które przedstawia planetę na tle ogromnych struktur gazowych wystrzeliwujących z gwiazdy; jeden z astrofizyków ESA konstatuje, że Merkury "w tym momencie zszedł do Hadesu". SPICE pozwala z kolei na rozdzielenie światła słonecznego pod kątem konkretnych atomów, które je emitują; maleńka planeta na tych wideo porusza się niezwykle szybko mniej więcej w centrum rejestrowanego obrazu.
Tranzyt Merkurego - nagranie Solar Orbiter (EUI)
Tranzyt Merkurego - nagranie Solar Orbiter (PHI)
Tranzyt Merkurego - nagranie Solar Orbiter (SPICE)
Przejścia najmniejszej planety Układu Słonecznego na tle tarczy Słońca widzimy z Ziemi stosunkowo rzadko - średnio 13 razy na każde 100 lat. Znacznie częściej mogą rejestrować je sondy kosmiczne.
Same tranzyty mają też fundamentalne znaczenie w świecie astronomii. W przeszłości wykorzystywano je do obliczenia wielkości naszego układu gwiezdnego; badacze znajdujący się w różnych częściach globu na podstawie dokładnego czasu rozpoczęcia wydarzenia i uwzględniając dzielącą ich odległość przy pomocy trygonometrii mogli obliczyć dystans do Słońca. Dziś tranzyty służą przede wszystkim poszukiwaniu egzoplanet; spadki jasności konkretnych gwiazd są najczęściej konsekwencją przemknięcia na tle ich tarczy krążącej wokół nich planety.
Źródło: ESA
naEKRANIE Poleca
ReklamaDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1977, kończy 48 lat
ur. 1971, kończy 54 lat
ur. 1992, kończy 33 lat
ur. 1973, kończy 52 lat