Netflix kontra Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Netflix zapowiedział wprowadzenie nowego programu dodatkowego wynagrodzenia dla polskich twórców. Jak się okazuje, zapisy w umowie są dla nich niekorzystne i sprzeczne z prawem polskim oraz europejskim. Do sytuacji odniosło się SFP-ZAPA.
Netflix zapowiedział wprowadzenie nowego programu dodatkowego wynagrodzenia dla polskich twórców. Jak się okazuje, zapisy w umowie są dla nich niekorzystne i sprzeczne z prawem polskim oraz europejskim. Do sytuacji odniosło się SFP-ZAPA.
Netlix International B.V. przedstawił polskim twórcom proponowane przez platformę warunki nowego programu o dodatkowym wynagrodzeniu dla artystów. SFP-ZAPA, czyli Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych z ramienia Stowarzyszenia Filmowców Polskich, odniósł się do zapisów, mówiąc:
Netflix według nowych zapisów oferuje rozliczenie wyłącznie w przypadku produkcji obejrzanych w 90% przez co najmniej 10 milionów widzów. To oznacza, że 10 milionów osób musi niemal w całości obejrzeć dany serial lub film, aby jego autor kwalifikował się do programu dodatkowego wynagrodzenia według Netflixa. Kolejnym utrudnieniem jest to, że platforma nie wlicza udostępnień pochodzących z krajów, w których obowiązuje system tantiem dla twórców internetowych, np. Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemiec.
Według nowego programu, artyści nie mogą wysunąć żadnych roszczeń przeciwko Netflixowi, również tych spoza obowiązującej umowy. Jeśli dana produkcja osiągnie miano bestsellera, autor ma związane ręce i nie może ubiegać się o dodatkowe wynagrodzenie z tego faktu. Umowa pozwala też Netflixowi ukryć wszelkie informacje dotyczące wykorzystania serialu czy o jego przychodach. Oznacza to w praktyce, że twórca nie dostaje informacji na temat tego jaki jego produkcja osiągnęła przychód, co byłoby przydatne w przyszłości przy ustaleniach kontraktowych innych dzieł. Umowa zawiera też oświadczenie o tym, iż twórca nie może otrzymać innego wynagrodzenia, na przykład z ustawowych tantiem, a jeśli jednak je dostanie - Netflix może zażądać ich zwrotu. Na koniec Netflix może nawet kazać innym twórcom wystąpić przeciwko tym, którzy takie tantiemy dostali.
SFP odpowiada na umowę Netflixa
O sprawie wypowiedział się dyrektor SFP-ZAPA, Dominik Skoczek:
Swój komentarz dodał też Jacek Bromski, prezes SFP:
Mamy też odpowiedz Biura Prasowego Netflixa na zarzuty SFP:
Źródło: sfp.org.pl
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 41 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1970, kończy 55 lat
ur. 1978, kończy 47 lat
ur. 1974, kończy 51 lat