Netflix z pomocą kuratorów wprowadzi kolekcje tematyczne

Netflix planuje usprawnić system rekomendacji treści. Firma zatrudni kuratorów, którzy pomogą opracować listy filmów i seriali dopasowane do indywidualnych gustów odbiorców.

Netflix planuje usprawnić system rekomendacji treści. Firma zatrudni kuratorów, którzy pomogą opracować listy filmów i seriali dopasowane do indywidualnych gustów odbiorców.

Emil Borzechowski
Emil Borzechowski
Tagi:  netflix 

Każdego miesiąca biblioteka Netflixa wzbogaca się o kilkadziesiąt produkcji. Wyłuskanie z tego natłoku nowości tytułów, które mogłyby nas zainteresować, często stanowi poważny problem. Co prawda korporacja nieustannie usprawnia swoje algorytmy personalizujące stronę główną, ale te najprawdopodobniej nie sprawdzają się tak dobrze, jak chcieliby tego administratorzy serwisu.

Rozwiązaniem tego problem może okazać się wprowadzenie kuratorów filmowych. Ekspertów, którzy wspomogą pracę algorytmów, wybierając najciekawsze netfliksowe produkcje i układając z nich rekomendowane listy tematyczne.

Tak przygotowane sekcje rekomendacji, nazywane Kolekcjami, trafiły właśnie do fazy pierwszych betatestów wśród użytkowników aplikacji iOS:

Bez przerwy poszukujemy nowych metod dotarcia do naszych fanów z tytułami, które według nas pokochają. Z tego powodu wdrożyliśmy testy nowej funkcji, która gromadzi netfliksowe tytuły w Kolekcjach w aplikacji Netflix na iOS-a. Nasze testy nie mają odgórnie ustalonego czasu trwania czy liczby krajów,  w których je przeprowadzamy, a ich wdrożenie nie jest jednoznaczne z wprowadzeniem danej funkcji do serwisu – poinformował dziennikarzy serwisu TechCrunch przedstawiciel Netflixa zapytany o nowy system rekomendacji.

Warto wspomnieć, że rozwiązanie testowane obecnie przez Netflixa nie jest żadną innowacją na rynku technologicznym. Z podobnych narzędzi korzysta m.in. serwis Spotify, kuratorów znajdziemy także na platformie gamingowej Steam. Jeśli nowa funkcja spotka się z ciepłym przyjęciem ze strony testerów, wkrótce użytkownicy Netflixa nie będą skazani na podpowiedzi wygenerowane przez algorytm personalizujący. W wyborze kolejnych seriali do binge-watchingu wesprą ich krytycy filmowy.

W ramach netfliksowych Kolekcji udostępniono tytuły skatalogowane w kilku grupach tematycznych. Betatesterzy znajdą w nich takie kategorie jak „Let’s Be Real”, „Let’s Keep It Light”, „Dark & Devious TV Shows”, „Prizewinning Movie Picks” czy „Short an Funny”.

Źródło: Ubergizmo / Zdjęcie: Twitter, Netflix

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV