Urodzona 30 stycznia 1947 roku aktorka najbardziej znana jest z roli Oleński Billewiczówny z filmu Potop w reżyserii Jerzego Hoffmana. Występowała także w takich filmach jak "Skok" Kazimierza Kutza, "Polowanie na muchy", "Krajobraz po bitwie" czy w dwóch produkcjach Andrzeja Żuławskiego - "Diabeł" oraz "Trzecia część nocy".

W latach 80. przerwała karierę aktorską, do której powróciła dopiero pod koniec lat 90. Z ostatnich ról warto wymienić "Tulipany" Jacka Borcucha, gdzie zagrała u boku Jana Nowickiego i Andrzeja Chyry. Rola Braunek spotkała się ze sporym uznaniem, a nawet wyróżnieniem w postaci Orła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Ma na koncie także Wiktora dla aktora telewizyjnego roku - wówczas występowała w popularnym "Domu nad rozlewiskiem". Widzowie mogli ją także oglądać na małym ekranie w innych serialach, jak: "Lalka" (w roli Izabeli Łęckiej), Glina oraz 13 posterunek. Często także występowała w teatrze.

[cytat=powiedział Jan Nowicki w rozmowie z TVN24] Mam wrażenie, że zgasł jeden z najpiękniejszych polskich uśmiechów. [/cytat]

Aktorka po raz pierwszy trafiła do szpitala w czerwcu 2013 roku. Wówczas zaczęła się jej walka z chorobą. Nawet wtedy wróciła na plan serialu "Nad rozlewiskiem", by w peruce zagrać kilka scen. W styczniu bieżącego roku pojawiła się informacja, że udało się jej wygrać z chorobą. Niestety, w marcu Braunek znów trafiła do szpitala, gdyż nastąpił jej nawrót.

W kwietniu 2014 roku Małgorzata Braunek została odznaczona złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Decyzją prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego odznaczono ją również Orderem Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i społecznej oraz za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

[cytat=wspomina aktorkę Olgierd Łukasiewicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą"] Żegnamy niezwykłą osobę i niezwykłą osobowość aktorską, która przyciągała do siebie najlepszych reżyserów. [/cytat]

Na 23 lipca planowano spektakl "Persona.Marilyn", którego dochód miał wspomóc leczenie chorej Małgorzaty Braunek. Prywatnie była buddystką i aktywistką walczącą o prawa człowieka w Chinach oraz o prawa zwierząt. W 2007 roku razem z Mają Ostaszewską i Ksawerym Jasieńskim nagrała adaptację audio buddyjskich bajek zebranych w zbiorze "Głodna tygrysica" przez Rafe Martina.

Braunek trzykrotnie wychodziła za mąż - za Janusza Guttnera, Andrzeja Żuławskiego i Andrzeja Krajewskiego. Informacje o jej śmierci ogłoszono na oficjalnym profilu artystki na Facebooku.

[cytat=mówi Kamil Śmiałkowski, redaktor naczelny Hatak.pl] Wielka gwiazda polskiego kina. Trudno wyobrazić sobie bez niej wiele z najsłynniejszych polskich fabuł filmowych, od "Polowania na muchy" po "Potop". Serialowa wersja "Lalki" z 1977 r. to także jej wielki popis. Po "Lalce" przez kolejne ćwierć wieku prawie nie pojawiała się przed kamerą. W ostatnich latach, gdy grała w kolejnych telewizyjnych odsłonach opowieści "Nad rozlewiskiem", mogliśmy zobaczyć, jak wiele przez te dekady traciliśmy przez jej nieobecność. Wielu oglądało ten serial tylko dla niej. [/cytat]

[image-browser playlist="578693" suggest=""]Fot. Sławek - licencja CC

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj