Niskie płace statystów przy polskim serialu Netflixa? Mamy dementi

9 lutego Wirtualna Polska opublikowała sensacyjne doniesienia o tym, że statyści na planie polskiego serialu Netflixa dostają jedynie 3,75 zł za godzinę. Wszytko wskazuje na to, że to nie do końca prawda.

W doniesieniach WP.pl czytamy przytaczane rozmowy z anonimowymi statystami, którzy pracowali na planie pierwszego polskiego serialu Netflixa. Twierdzą oni, że pomimo niskiej stawki za godzinę zaczynali pracę na planie o 4:40 i miała ona trwać do 18:00 (z przedłużeniem do 21:00). Wynagrodzenie pomimo większej ilości godzin pracy nie uległo powiększeniu. Do tego twierdzą, że nie podpisywali żadnej umowy tylko dostawali pieniądze do ręki w kopercie.

Zaznaczamy, że Netflix nie płaci statystom za pracę, bo jako producent serialu daje budżet na realizację oryginalnej produkcji w danym kraju. Za produkcję odpowiada firma House Media Company. Natomiast według WP.pl za rekrutację statystów odpowiadają dwie firmy: ABE Studio oraz Popcorn. Podobno to właśnie ABE Studio odpowiada za niskie stawki będące tematem doniesień.

Oto oświadczenie prasowe HMC w sprawie powyższych doniesień:

House Media Company jako producent wykonawczy serialu, zawsze dba o komfort oraz warunki pracy, a także bezpieczeństwo statystów na planie. Zapewniamy im posiłki, ciepłe napoje, opiekunów oraz miejsce, w którym mogą odpocząć w przerwach między ujęciami. Od wielu lat współpracujemy z Agencją Popcorn, która nigdy nie zawiodła naszego zaufania – nigdy nie otrzymaliśmy skarg od statystów, których agencja wysyła do nas na plan. Agencja zawsze dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, wynagrodzenia są płacone w terminie.

House Media Company nie jest związane jakimikolwiek umowami z ABE Studio.

Natomiast firma Popcorn w udostępnionym naEKRANIE.pl oświadczeniu prasowym twierdzi, że są oni jedynym podmiotem odpowiedzialnym za organizację statystów i epizodystów na potrzeby serialu Netflixa. Nie współpracują też z żadnymi podwykonawcami. Oznacza to, że wspomniane przez WP.pl ABE Studio nie ma żadnego związku z produkcją platformy VOD.

– W związku z dużą ilością zapytań i doniesień z portali społecznościowych dotyczących fikcyjnych firm podających się za współpracowników lub podwykonawców firmy Popcorn Film informujemy, iż firma Popcorn Film Katarzyna Przygoda z siedzibą w Warszawie ul. Stępińska 22/30 o numerze NIP 664 207 15 65 jest jedynym podmiotem odpowiedzialnym za organizację statystów i epizodystów na potrzeby realizacji zdjęć do serialu Agnieszki Holland. Obowiązek organizacji statystów realizujemy na podstawie umowy zawartej z produkcją serialu dnia 18.01.2018. Jednocześnie informujemy, iż nie współpracujemy z żadnymi podwykonawcami oraz agencjami statystów w zakresie organizacji statystów – napisali nam w oświadczeniu Aleksander Calski, pełnomocnik firmy oraz Katarzyna Przygoda, prezes firmy.

Pierwszy polski serial Netflixa nie ma jeszcze oficjalnego tytułu ani daty premiery. Nasze źródła podają jednak, że odbędzie się ona jeszcze w tym roku.


Najlepsze z 24h

naEKRANIE
0 -

TOP 10: Najlepsze seriale – styczeń…

Nasi redaktorzy i recenzenci z końcem każdego miesiąca wybierają najlepsze seriale. To, co w danym…

Piotr Piskozub
spoilery
0 -

Avengers: Wojna bez granic – lepsze…

W sieci pojawiło się zdjęcie zabawki promocyjnej z filmu Avengers: Wojna bez granic, które pozwala…

Piotr Piskozub
0 -

Shazam! – nawiązanie do Jokera i…

W sieci pojawiło się zdjęcie z planu filmu Shazam!, na którym możemy odnaleźć drobne nawiązanie…

Piotr Piskozub
0 -

Czarna Wdowa – Chris Evans potwierdza…

Odtwórca roli Kapitana Ameryki w Kinowym Uniwersum Marvela, Chris Evans, potwierdził plany na stworzenie samodzielnego…

Adam Siennica
0 -

Box Office: Czarna Pantera notuje o…

Wczoraj informowaliśmy, że według szacunkowych wyników Czarna Pantera w 3 dni zbierze w USA 192…

0 -

Kingdom Come: Deliverance – recenzja gry

Warhorse Studios przedstawia nam grę RPG wychodząca poza znany schemat fantasy czy S-F. W „Kingdom…

Ocena recenzenta:
8

Co o tym sądzisz?