Repertuar kin Nowość Program TV

 

Niskie płace statystów przy polskim serialu Netflixa? Mamy dementi

9 lutego Wirtualna Polska opublikowała sensacyjne doniesienia o tym, że statyści na planie polskiego serialu Netflixa dostają jedynie 3,75 zł za godzinę. Wszytko wskazuje na to, że to nie do końca prawda.

W doniesieniach WP.pl czytamy przytaczane rozmowy z anonimowymi statystami, którzy pracowali na planie pierwszego polskiego serialu Netflixa. Twierdzą oni, że pomimo niskiej stawki za godzinę zaczynali pracę na planie o 4:40 i miała ona trwać do 18:00 (z przedłużeniem do 21:00). Wynagrodzenie pomimo większej ilości godzin pracy nie uległo powiększeniu. Do tego twierdzą, że nie podpisywali żadnej umowy tylko dostawali pieniądze do ręki w kopercie.

Zaznaczamy, że Netflix nie płaci statystom za pracę, bo jako producent serialu daje budżet na realizację oryginalnej produkcji w danym kraju. Za produkcję odpowiada firma House Media Company. Natomiast według WP.pl za rekrutację statystów odpowiadają dwie firmy: ABE Studio oraz Popcorn. Podobno to właśnie ABE Studio odpowiada za niskie stawki będące tematem doniesień.

Oto oświadczenie prasowe HMC w sprawie powyższych doniesień:

House Media Company jako producent wykonawczy serialu, zawsze dba o komfort oraz warunki pracy, a także bezpieczeństwo statystów na planie. Zapewniamy im posiłki, ciepłe napoje, opiekunów oraz miejsce, w którym mogą odpocząć w przerwach między ujęciami. Od wielu lat współpracujemy z Agencją Popcorn, która nigdy nie zawiodła naszego zaufania – nigdy nie otrzymaliśmy skarg od statystów, których agencja wysyła do nas na plan. Agencja zawsze dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, wynagrodzenia są płacone w terminie.

House Media Company nie jest związane jakimikolwiek umowami z ABE Studio.

Natomiast firma Popcorn w udostępnionym naEKRANIE.pl oświadczeniu prasowym twierdzi, że są oni jedynym podmiotem odpowiedzialnym za organizację statystów i epizodystów na potrzeby serialu Netflixa. Nie współpracują też z żadnymi podwykonawcami. Oznacza to, że wspomniane przez WP.pl ABE Studio nie ma żadnego związku z produkcją platformy VOD.

– W związku z dużą ilością zapytań i doniesień z portali społecznościowych dotyczących fikcyjnych firm podających się za współpracowników lub podwykonawców firmy Popcorn Film informujemy, iż firma Popcorn Film Katarzyna Przygoda z siedzibą w Warszawie ul. Stępińska 22/30 o numerze NIP 664 207 15 65 jest jedynym podmiotem odpowiedzialnym za organizację statystów i epizodystów na potrzeby realizacji zdjęć do serialu Agnieszki Holland. Obowiązek organizacji statystów realizujemy na podstawie umowy zawartej z produkcją serialu dnia 18.01.2018. Jednocześnie informujemy, iż nie współpracujemy z żadnymi podwykonawcami oraz agencjami statystów w zakresie organizacji statystów – napisali nam w oświadczeniu Aleksander Calski, pełnomocnik firmy oraz Katarzyna Przygoda, prezes firmy.

Pierwszy polski serial Netflixa nie ma jeszcze oficjalnego tytułu ani daty premiery. Nasze źródła podają jednak, że odbędzie się ona jeszcze w tym roku.


Najlepsze z 24h

Adam Siennica
0 -

Han Solo: Gwiezdne Wojny – historie…

Han Solo: Gwiezdne Wojny - historie to nowy samodzielny film osadzony w kultowym uniwersum. Czy…

Ocena recenzenta:
5
Piotr Piskozub
spoilery
0 -

Plotka: Wyciekła fabuła Spider-Man: Homecoming 2.…

Wedle nowych spekulacji do sieci wyciekła fabuła filmu Spider-Man: Homecoming 2. Zdradza ona kilka szczegółów…

Adam Siennica
0 -

Boba Fett dostanie własny film. Kto…

The Hollywood Reporter donosi o tym, że Lucasfilm pracuje nad kolejnym spin-offem Gwiezdnych Wojen. Wyjawiono…

Dawid Muszyński
spoilery
0 -

Han Solo: Gwiezdne Wojny – historie:…

Po pół roku wracamy do świata Gwiezdnych Wojen, by poznać historię Hana Solo. Czy było…

Ocena recenzenta:
6
Michał Kujawiński
0 -

Dorosły Krzyś i jego przyjaciele na…

Do sieci trafił nowy oficjalny plakat filmu Krzysiu, gdzie jesteś? Widzimy na nim dorosłego Krzysia…

Aleksander Mazanek
0 -

Nie żyje John Bain, znany jako…

Znany chyba każdemu, kto głębiej interesuje się rynkiem gier PC, występujący pod pseudonimami TotalBiscuit, The…

Co o tym sądzisz?