Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

OpenAI pokonała zawodowych graczy w Dota 2

Sztuczna inteligencja od Elona Muska zrobiła kolejny krok na drodze do pokazania ludzkości, gdzie jest jej miejsce. Pokonała całą drużynę profesjonalny e-sportowców. Kolejny krok - pokonać mistrzów świata.

Nie po raz pierwszy algorytm opracowany przez programistów Elona Muska udowodnił, że jest w stanie pokonać zawodowych graczy w Dotę 2. Amerykański wynalazca powołał do życia organizację OpenAI, aby badać potencjał tkwiący w sztucznej inteligencji. Zamiast jednak nauczyć ją, jak rozmawiać z człowiekiem, postanowił, że uczyni algorytm mistrzem świata w grze komputerowej. W ten sposób w praktyce przetestuje technologię uczenia maszynowego.

Na pierwszy ogień wzięto pojedynczych graczy, gdyż nauczenie sztucznej inteligencji współpracy z inną sztuczną inteligencją okazało się zbyt dużym wyzwaniem w pierwszej fazie projektu. Po rozegraniu setek tysięcy wirtualnych rozgrywek OpenAI postawiono naprzeciw zawodowym graczom w trybie 1 na 1. Jak można było się tego spodziewać, SI pokonała najlepszych. W zeszłym roku uległ jej m.in. Danil „Dendi” Ishutin, jeden z najbardziej rozpoznawanych i utytułowanych graczy w Dotę 2. To był jednak dopiero pierwszy krok zespołu odpowiedzialnego za OpenAI. Programiści postanowili sprawdzić SI w znacznie trudniejszym boju – chcieli wystawić przeciwko pięciu botom drużynę byłych zawodowych e-sportowców z czołowych miejsc rankingu. Wynik – druzgoczący dla ludzkości. Boty wygrały dwie spośród trzech partii, a ostatnią przegrały wyłącznie dlatego, że na koniec zmieniono zasady rozgrywki.

-
-

Zanim jednak przejdziemy do samego meczu, warto opisać, jak wyglądały przygotowania SI do tego starcia. Zespół OpenAI Five składał się z pięciu w pełni niezależnych botów, a każdy z nich przećwiczył swoje umiejętności w tylu meczach, że człowiek  potrzebowałby na ich rozegranie 180 lat. Mając za sobą tak wiele partii, sztuczna inteligencja była gotowa, aby zmierzyć się z zawodowcami. Zasady rozgrywki zmodyfikowano tak, aby wykluczyć stosowanie bardziej złożonych mechanik, wybór postaci ograniczono także do 18 bohaterów. Dodano za to kilka nowych przedmiotów oraz zasad, z którymi boty wcześniej nie miały styczności. Dzięki temu zabiegowi czas ich reakcji wzrósł z 80 ms do 200 ms, czyli wyniku, jakim pochwalić mogą się najlepsi gracze. Szanse zostały wyrównane…

https://www.twitch.tv/videos/293517383?t=00h29m08s

…i na tym skończyły się nadzieje na pokonanie sztucznej inteligencji przez człowieka. W ciągu pierwszych dwóch meczów boty weszły w przeciwnika tak gładko jak rozgrzany do czerwoności nóż w kostkę roztopionego masła. Przed trzecim meczem pozwolono publiczności wybrać, jakimi bohaterami będzie grać zespół OpenAI Five. Tylko do pozwoliło profesjonalnym graczom na równi zmierzyć się ze SI i wygrać ostatni mecz o honor.

Ale to wciąż była tylko i wyłącznie rozgrzewka, prawdziwe starcie rozegra się za kilka tygodni, podczas mistrzostw The International. To w ich trakcie algorytmy od Elona Muska zawalczą o tytuł Mistrza Świata Dota 2 roku 2018. Wtedy okaże się, czy mamy jeszcze jakiekolwiek szanse w walce z SI  w grach komputerowych.

Źródło: Engadget / Zdjęcie: OpenAI

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

X-Men i Deadpool w MCU? Co…

20 marca o godzinie 17:02 w życie wchodzi umowa, na mocy której 21st Century Fox…

Piotr Piskozub
-

Kapitan Marvel – pokochaliście Skrulli z…

W MCU nastał nie tylko czas Kapitan Marvel, ale i Skrulli. Nowo wprowadzona rasa podbiła…

Michał Kujawiński
-

Avengers: Koniec gry – wyciekły kolejne…

Kolejne materiały promujące film Avengers: Koniec gry trafiły do sieci. Przedstawiają one tytułowych bohaterów i…

naEKRANIE
-

Najlepsze filmy 2019 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze filmy 2019 roku. Oto produkcje, których jakości jesteśmy pewni, oglądaliśmy je i polecamy.

Michalina Reda
-

John Wick 3 – plakaty z…

John Wick 3 to nadchodząca część znanej serii akcji. Zobaczcie plakaty z głównymi bohaterami, które…

Michalina Reda
-

Star Trek: Discovery – co dalej…

Star Trek: Discovery jest w trakcie emisji 2. sezonu, a przed nami premiera 10. odcinka.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.