Star Wars - Mandalorianie już wcześniej pojawili się w Gwiezdnych Wojnach. Sprawdźcie, jeśli przegapiliście

The Mandalorian spopularyzował wśród widzów postacie Mandalorianów, którzy wcześniej odgrywali ważne role w serialach animowanych Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów oraz Star Wars: Rebelianci. Końcowa scena finału 1. sezonu ma kluczowy związek z animacjami.

The Mandalorian spopularyzował wśród widzów postacie Mandalorianów, którzy wcześniej odgrywali ważne role w serialach animowanych Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów oraz Star Wars: Rebelianci. Końcowa scena finału 1. sezonu ma kluczowy związek z animacjami.

UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Star Wars pod koniec 2019 roku rozpalił wyobraźnie widzów postaciami Mandalorianów dzięki serialowi The Mandalorian. Nie jest to jednak ich pierwszy występ w na ekranowej części uniwersum Gwiezdnych Wojen, ponieważ wcześniej odgrywali ważne role w wątkach seriali animowanych Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów oraz Star Wars Rebelianci.

Finał pierwszego sezonu The Mandalorian nawiązywał do tamtych wydarzeń w retrospekcjach tytułowego bohatera (uratowali go wojownicy ze Straży Śmierci, którzy byli ważną grupą w historii Mandalore'a) oraz Moff Gideon miał czarny miecz świetlny, który po raz pierwszy odegrał ważną rolę w historii Mandalorian w serialach animowanych.

W tym newsie będziecie mieć spis odcinków z obu seriali poświęconych Mandalorianom. Najlepiej oglądać najpierw te z Wojny Klonów, a potem z Rebeliantów, ponieważ są powiązania i nawiązania. Ważna informacja - z wątkiem Mandalorianów jest ściśle powiązana historia Dartha Maula, który dał tym serialom niesamowite odcinki.

Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów - odcinki o Mandalorianach:

- sezon 2, odcinki 12-14 - początek historii opowiadającej o planecie Mandalore, czyli centrum cywilizacji Mandalorianów. W nim też poznajemy księżną Satine, która jest przywódczynią rządu i pacyfistką oraz związany z tym wątek Straży Śmierci, czyli wojowniczej grupy, która chce ją obalić i przywrócić Mandalore'a do chluby przeszłości kultury wojowników. W tych odcinkach wprowadzone tzw. Darksaber, czyli czarny miecz świetlny, który w tym przypadku należy do przywódcy Straży Śmierci. Był to jedyny taki miecz w historii, którego twórcą jest Tarre Vizsla, pierwszy Mandalorianin w Zakonie Jedi.

- sezon 3, odcinki 5 i 6 - fabuła przedstawia premiera Almeca z Madalore'a. W tym odcinku Padme Amidala wyrusza na planetę z misją dyplomatyczną, więc mamy więcej powiązań politycznych i jej współpracę z księżną Satine.

- sezon 3, odcinek 10 - wątek tego odcinka nie ma związku z Mandalorianami, bo mowa jest o próbach rozmów pokojowych z Klanem Bankowym, który należy do Separatystów w Wojnach Klonów. Odcinek jest jednak istotny, bo poznajemy tutaj postać Luxa Bonteriego, syna Miny (przyjaciółka i mentor Padme), który w przyszłości odegra ważną rolę w wątku Mandalorianów.

- sezon 3, odcinki 12-14 - świetne i klimatyczne odcinki wchodzące głęboko w kulturę Nocnych Sióstr z Dathomiry, do których należą wojowniczka Dooku, Asajj Ventress. Te odcinki są ważne dla wątku Mandalorianów, ponieważ wprowadzają postać Savage'a Opressa, brutalnego wojownika z Dathomiry i brata Dartha Maula.

- sezon 4, odcinek 14 - właśnie z uwagi na ten odcinek wcześniejsze przedstawienie Luxa Bonteriego było tak istotne. Tutaj bowiem polityk z Onderonu zostaje uznany za zdrajcę, a nieopacznie decyduje się on szukać pomocy u mandaloriańskiej Straży Śmierci, aby zabić hrabiego Dooku.

- sezon 4, odcinki 21 i 22 - to właśnie tutaj powraca Darth Maul, który dzięki nienaturalnej potędze Ciemnej Strony Mocy przeżył wydarzenia z Mrocznego widma. Na początku ma metalowe odnóża jak pająk, a potem ma normalnie dwie metalowe nogi. Klimatyczny i mroczny początek powrotu postaci, którego potencjał jest niesamowite wykorzystany i szybko zapomnicie, że przeszkadzała Wam sama kwestia wskrzeszania. Zwłaszcza, że nic tutaj nie dzieje się ot tak. "Nowy" Maul nie jest bezmyślnym zabójcą, ale kimś o wiele więcej, a sytuacja, która go spotkała, mocno pomieszała mu w głowie. Maul w kolejnych odcinkach odegra kluczową rolę w wątku Mandalorian.

- sezon 5, odcinek 1 - film Han Solo. Gwiezdne Wojny - historie pokazał Dartha Maula jako przywódcę organizacji przestępczej. Właśnie tutaj stawia w tym kierunku pierwsze kroki.

- sezon 5, odcinki 14-16 - to nie tylko kluczowe odcinki wątku Mandalore'a, ale jeden z najlepszych rzeczy, jakie zrealizowano w Gwiezdnych Wojnach i historii tego serialu. Fabuła rozgrywa się na planecie Mandalorian, gdzie toczona jest walka o dominacje na planecie, w której kluczowe role w odgrywają Darth Maul i Savage Opress. Pojawia się Bo-Katan, siostra Satine. Ponownie powraca czarny miecz świetlny, ale również poznajemy wiele informacji o kulturze i historii Mandalorian. Finał tego wątku to niesamowity pokaz potęgi Imperatora Palpatine'a, jakiej filmy nigdy nie pokazały! Jedna z najlepszych i najbardziej klimatycznych scen w historii Star Wars. 

- sezon 7 - premiera luty 2020 - z zapowiedzi wiemy, że Oblężenie Mandalore'a, jedna z ostatnich bitew Wojny Klonów będzie ważnym wątkiem tego sezonu.

nullfot. materiały prasowe

Star Wars: Rebelianci - odcinki z wątkiem Mandalorian:

- sezon 1, odcinek 7 - jedną z bohaterek serialu jest Mandalorianka. Sabine Wren. W tym odcinku wspomina ona o czasie, gdy studiowała w imperialnej akademii na Mandalorze. Będzie to użyteczna informacja w rozwoju wątku w dalszych odcinkach.

- sezon 2, odcinek 13 - w tym odcinku dowiadujemy się, że Sabine częściowo pochodzi z klanu Wren, a częściowo z Vizsla, a jej matka należała do wspominanej już Straży Śmierci. Pojawia się też istotna postać dla wątku Fenn Rau.

- sezon 3, odcinek 7 - przedstawiony zostaje Gar Saxon, imperialny namiestnik Mandalore'a, który będzie czarnym charakterem historii w dalszych odcinkach.

- sezon 3, odcinek 11 - powraca Darth Maul, który stara się kusić Ezrę do przejścia na Ciemną Stronę Mocy. Pojawia się nawiązanie do księżnej Satine oraz powraca czarny miecz świetlny, który od tego odcinka jest w posiadaniu Sabine Wren.

- sezon 3, odcinki 15 i 16 - w tym odcinku rozwinięta zostaje historia czarnego miecza świetlnego, który w kulturze Mandalorianów jest symbolem przywództwa Straży Śmierci i klanu Vizsla. Opowiada o tym Rau i przekonuje Sabine do trenowania walki tą bronią. Początki są trudne, ale ostatecznie Sabine pokonuje Kanana Jarrusa, który ją szkoli. Wówczas dowiadujemy się wiele o trudnej, traumatycznej przeszłości Mandalorianki. Potem fabuła przenosi się do sektora Mandalorianów, gdzie Sabine spotyka matkę, dowiaduje się o zniewoleniu ojca przez Gara Saxona i zaczyna się polityczny wstęp do walki o Mandalore'a.

- sezon 3, odcinek 22 - Ezra udaje się do klanu Wren, aby poprosić ich o pomoc w walce z Imperium, które szykuje atak na ich bazę.

- sezon 4, odcinek 1 i 2 - historia przenosi widza na Mandalore, gdzie Sabine, jej przyjaciele i mandaloriańscy wojownicy chcą odbić jej ojca z imperialnej niewoli. Poznajemy kolejny mandaloriański klan Kryze oraz powraca Bo-Katan, siostra księżnej Satine. Dochodzi do walki o Mandalore, która okazuje się kluczową dla znajomości historii Mandalorian. Sabine używa czarnego miecza świetlnego w walce z Garem Saxonem. Potem oddaje go Bo-Katan, która według niej powinna dzierżyć symbol przywództwa Mandalorianów jakim jest ten miecz.

nullfot. materiały prasowe

Źródło: screenrant.com, wookiepeedia.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Paul Rudd

Paul Rudd

ur. 1969, kończy 51 lat

Michael Rooker

Michael Rooker

ur. 1955, kończy 65 lat

Billy Dee Williams

Billy Dee Williams

ur. 1937, kończy 83 lat

Peyton List

Peyton List

ur. 1998, kończy 22 lat

Sofia Boutella

Sofia Boutella

ur. 1982, kończy 38 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV