Storytel chce rozkręcić rynek podcastów w Polsce
Storytel przeprowadził pierwsze w Polsce badanie rynku podcastów. Firma chce spopularyzować to medium w naszym kraju.
Storytel przeprowadził pierwsze w Polsce badanie rynku podcastów. Firma chce spopularyzować to medium w naszym kraju.

Historia podcastów sięga początku minionej dekady. Termin ten ukuł Ben Hammersley na określenie audycji dźwiękowych dystrybuowanych za pośrednictwem internetu i słuchanych na przenośnych odtwarzaczach muzycznych, najczęściej iPodów od Apple. Ale mimo 18 lat na karku i dość niskiego progu wejścia, w Polsce ten format nie cieszy się jeszcze tak dużą popularnością jak na Zachodzie.
Firma Storytel postanowiła przeprowadzić gruntowne badanie rynku, aby przekonać się, czy w naszym kraju to medium ma szansę na sukces. Impulsem do zbadania sceny podcastowej była ankieta zrealizowana przez firmę Nielsen w październiku tego roku. Jak się okazało, Polacy są świadomi istnienia podcastów, choć nie korzystają z nich tak chętnie jak np. Amerykanie. Termin ten zna 54% polskich użytkowników internetu, a 15% badaczy słucha co najmniej jednej audycji miesięcznie. Do Stanów Zjednoczonych jeszcze trochę nam brakuje - tam podcastów słucha co czwarty badany w wieku powyżej 12 lat.
Firma zastrzega, że to dopiero preludium do przekrojowych badań, pełne wyniki zostaną upublicznione w styczniu. Wtedy dowiemy się, jakie podcasty cieszą się w Polsce największą popularnością, jakich autorów słuchamy, jak często sięgamy po to medium i czy wolimy rodzimych, czy zagranicznych autorów.
Ale nawet nie dysponując pełnymi danymi, możemy założyć, że w branży podcastów tkwi spory, nieodkryty jeszcze potencjał. Najlepiej świadczy to, że Storytel w ramach programu pilotażowego udostępni swoim użytkownikom audycje tematyczne polskich autorów. W portfolio firmy znajdziemy podcasty polityczne Witolda Jurasza, wywiady Kamila Śmiałkowskiego, relacje z podróży Sławka Makaruka czy wykłady o rozwoju osobistym od Jakuba Bączka. W pierwszej kolejności w portfolio dostępnych będzie 10 podcastów, pełną listę autorów można znaleźć pod tym linkiem. Jeśli okaże się, że taka forma dobrze się sprawdza i słuchacze chętnie sięgają po krótkie formy, w przyszłości powstaną kolejne cykle.
Eksperyment z podcastami wydaje się bardzo interesujący, jestem ciekaw, czy Storytel przyciągnąć w ten sposób nowych użytkowników. Jeśli oprócz polskich twórców uda się porozumieć z zagranicznymi podcasterami, tworząc obszerną bazę na bieżąco aktualizowanych audycji, firma może znaleźć dla siebie ciekawą niszę na rynku.
Źródło: Materiały prasowe / Zdjęcie: Pixabay



naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1982, kończy 43 lat
ur. 1998, kończy 27 lat
ur. 1937, kończy 88 lat

