Filmowcy komentują brak tantiem ze streamingu. Wciąż nie ma gwarancji godziwego wynagrodzenia dla twórców
W projekcie ustawy mającej wdrożyć unijną dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym zabrakło tantiem ze streamingu. Związek Aktorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA) nie kryje rozczarowania.
W projekcie ustawy mającej wdrożyć unijną dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym zabrakło tantiem ze streamingu. Związek Aktorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA) nie kryje rozczarowania.
W zeszłym tygodniu na stronach Rządowego Systemu Legislacyjnego opublikowano projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który ma wdrożyć do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE). Zmiany mają wreszcie dostosować rynek do nowych form przekazu telewizyjnego i radiowego, w tym serwisy streamingowe oraz VOD, z czym Polska zalega już 2,5 roku. W zaproponowanym projekcie nie uwzględniono jednak rozszerzenia tantiem ze streamingu. Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA) nie powstrzymał się od komentarza.
ZAPA oburzony brakiem tantiem ze streamingu
W oświadczeniu ZAPA przyznaje, że nowe mechanizmy zostały przyjęte przy okazji wdrożenia dyrektywy "rzeczywiście jedynie m.in. w Belgii, Słowenii czy na Litwie".
Najwidoczniej resort uznał za słuszne rozwiązanie wypłacanie twórcom dodatkowego wynagrodzenia za dzieło wyłącznie w przypadku, gdy osiągnie komercyjny sukces. Związek zaznaczył, że na razie jedynie Netflix wyszedł z taką inicjatywą. Wciąż jest na etapie pilotażu, a sam program został oceniony jako "wybiórczy" i "bardzo niekorzystny dla twórców".
Przy tym ZAPA przypomina, że znacząca większość tytułów dostępnych na Netfliksie nie są produkcjami oryginalnymi. Propozycja streamera nie zapewnia wynagrodzenia dla twórców, których dzieła są udostępniane na licencji. Według szefa Związku, Dominika Skoczka, projekt nowelizacji nie realizuje prawa twórcy do uzyskania odpowiedniego i proporcjonalnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 18 dyrektywy o prawie autorskim.
Przypomnijmy, że w grudniu 2022 roku prezes Netflixa, Reed Hastings, odwiedził Polskę i spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Wkrótce po wizycie sprawa nowelizacji ustawy ucichła. Według informacji z serwisu Oko.press do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynęła notatka ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, aby z projektu wykreślić zapis o konieczności zapłaty wynagrodzeń od internetowych wyświetleń dzieł audiowizualnych. Na początku lutego 2024 roku Stowarzyszenie Filmowców Polskich złożyło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa urzędniczego i chce, aby śledczy przyjrzeli się kulisom tego spotkania.
Źródło: wirtualnemedia.pl
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1990, kończy 34 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1973, kończy 51 lat