Teleskop Hubble'a zarejestrował przedziwne zdarzenie na Betelgezie. Naukowcy NASA są zdumieni
Dzięki danym z teleskopu Hubble'a naukowcy NASA odkryli erupcję Betelgezy. Takiego zdarzenia nigdy wcześniej nie odnotowano.
Dzięki danym z teleskopu Hubble'a naukowcy NASA odkryli erupcję Betelgezy. Takiego zdarzenia nigdy wcześniej nie odnotowano.
Teleskop Hubble'a w ostatnim czasie pozostaje co prawda w cieniu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, jednak poruszający się po niskiej orbicie okołoziemskiej od 32 lat "staruszek" w dalszym ciągu kontynuuje swoją misję i - jak się teraz okazuje - wciąż nie przestaje nas zadziwiać. Jak donosi NASA, dzięki analizie danych z Hubble'a i kilku innych obserwatoriów astronomowie doszli do wniosku, że słynna gwiazda Betelgeza w 2019 roku wysadziła swoją górną warstwę, tracąc w ten sposób istotną część widocznej powierzchni. Takiego zdarzenia w kosmosie nigdy wcześniej nie odnotowano.
Betelgeza to czerwony nadolbrzym położony w konstelacji Oriona, oddalony od naszej planety o ok. 640 lat świetlnych. Jest ona jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie; w ciągu najbliższych 100 tysięcy lat zakończy swój żywot w czasie wybuchu supernowej, która powinna być później widoczna także na Ziemi w dziennym świetle. 3 lata temu o Betelgezie było głośno z uwagi na jej wielki spadek jasności; spekulowano wówczas, że gwiazda może wybuchnąć znacznie wcześniej, niż zakładano.
Naukowcy twierdzą jednak teraz, że zdarzenie z 2019 roku było "powierzchniowym wyrzutem masy" (SME), przywodzącym na myśl koronalne wyrzuty masy (CME) naszego Słońca. Rzecz w tym, że w konsekwencji rzeczonej erupcji Betelgeza wyrzuciła 400 miliardów razy więcej masy niż w trakcie typowego CME. Gigantyczna gwiazda nadal ma "dochodzić do siebie" po tym zdarzeniu, a zdaniem naukowców "jej wnętrze wciąż trochę się trzęsie".
Powierzchniowy wyrzut masy na Betelgezie. Wizja artysty
Tak całą sytuację komentuje analizująca zjawisko Andrea Dupree z Centrum Astrofizyki Harvarda i Smithsonian:
Wstrząsy i pulsacje we wnętrzu Betelgezy najprawdopodobniej doprowadziły do wyrzutu w przestrzeń kosmiczną fragmentu fotosfery gwiazdy o masie przekraczającej kilkukrotnie masę ziemskiego Księżyca. Ów fragment z czasem ochłodził się, tworząc gigantyczny obłok pyłu - to właśnie on miałby odpowiadać za znaczny spadek jasności czerwonego nadolbrzyma sprzed 3 lat.
Zdaniem naukowców erupcja na Betelgezie niekoniecznie jest dowodem na to, że wybuch gwiazdy zbliża się wielkimi krokami. Do obserwacji przyłączy się teraz teleskop Webba, który będzie w stanie wykryć wyrzuconą i oddalającą się od Betelgezy materię w podczerwieni.
Źródło: nasa.gov
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1979, kończy 45 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1986, kończy 38 lat
ur. 1970, kończy 54 lat