„Toksyczne środowisko pracy” – oskarżenia pod adresem Quantic Dream

Wokół studia Quanitc Dream zawrzało. Francuski LeMonde informuje m.in. o "toksycznym środowisku pracy" i wyzysku pracowników. Władze studia są zszokowane takimi doniesieniami.

Wokół studia Quanitc Dream zawrzało. Francuski LeMonde informuje m.in. o "toksycznym środowisku pracy" i wyzysku pracowników. Władze studia są zszokowane takimi doniesieniami.

Studio Quantic Dream znane z filmowych opowieści jak Heavy Rain czy Beyond: Two Souls pracuje obecnie nad kolejną historią, na którą czekają miliony graczy. Produkcja ta nosi tytuł Detroit: Become Human i prawdopodobnie ukaże się w tym roku. Wokół studia zrobiło się głośno jednak nie za sprawą ich najnowszej gry, ale w związku z metodami pracy, jakie mają być stosowane w studio. Władze Quantic Dream są zszokowane tymi doniesieniami.

Le Monde rozmawiało z 15 byłymi i obecnymi pracownikami studia. Obraz, jaki z tych informacji powstał, nie napawa optymizmem. Według rozmówców francuskiego dziennika, w studiu panuje toksyczne środowisko pracy, pracownicy są wykorzystywani i pracują ponad 60 godzin tygodniowo. Mają być także stosowane "wątpliwe praktyki umowne". Wobec Davida Cage'a oraz Guillaume'a de Fondaumière'a pojawiają się oskarżenia o zmowę milczenia polegającą na przymykaniu oka na seksizm i rasizm wewnątrz zespołu. Część z tych poddanych obróbce fotografii trafiła do sieci. Tak opisuje je francuski dziennik:

Najbardziej szokujące [obrazy] przedstawiają współpracowników Quantic Dream w pozycjach seksualnych, przyozdobionych homofobicznymi lub seksistowskimi przekleństwami, a nawet wystylizowanych, by wyglądać jak naziści - czytamy w internetowym wydaniu dziennika 

Oskarżeniom tym zaprzeczają zarówno David Cage jaki współzałożyciel studia Guillaume de Fondaumière.

Będę szczery: to absolutna nieprawda. Żadna z tych rzeczy się nie wydarzyła - zaprzecza de Fondaumière.

Chcecie rozmawiać o homofobii? Pracuję z Ellen Page, która walczy o prawa LGBT. Chcecie rozmawiać o rasizmie? Pracuję z Jessem Williamsem, który walczy o prawa obywatelskie w USA ... Oceniajcie mnie po mojej pracy - kwituje Cage.

Quantic Dream to nie pierwsze studio, wobec którego pojawiają się tak poważne oskarżenia. Wcześniej spotkało to chociażby polskie CD Projekt, o czym zresztą pisaliśmy w tym miejscu.

Źródło: lemonde.fr; eurogamer.net / fot. SIE

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV