TVP i Polskie Radio dostaną rekompensatę od państwa? Duża kwota

TVP i Polskie Radio mogą otrzymać wysoką rekompensatę od państwa - jak podaje portal wirtualnemedia.pl, mowa o blisko dwóch miliardach złotych. Poznajcie szczegóły.

TVP i Polskie Radio mogą otrzymać wysoką rekompensatę od państwa - jak podaje portal wirtualnemedia.pl, mowa o blisko dwóch miliardach złotych. Poznajcie szczegóły.

Michalina Reda
Michalina Reda
Tagi:  polskie radio 
UWAGA! TA TREŚĆ TO PLOTKA, CZYLI MOŻE OKAZAĆ SIĘ PRAWDĄ, ALE NIE MUSI.

TVP i Polskie Radio mogą otrzymać wysoką rekompensatę od państwa - tak informuje portal wirtualnemedia.pl, który powołuje się na nowelizację ustawy o opłatach abonamentowych. Wynika z niej, że media publiczne miałyby otrzymać środki w postaci „skarbowych papierów wartościowych dla poszczególnych jednostek publicznej radiofonii i telewizji z przeznaczeniem na realizację misji publicznej”. Według dostępnych informacji, Ministerstwo miałoby przekazać mediom publicznym papiery wartościowe o wysokości około 1,95 mld dolarów. Na razie jest to kwota szacunkowa, a o dokładnych liczbach do końca stycznia poinformuje KRRiT - przy jej ustalaniu w tym roku, pod uwagę wzięta zostanie między innymi liczba osób zwolnionych z płacenia abonamentu RTV oraz liczba osób, które nie zarejestrowały swoich telewizorów i odbiorników radiowych.

Według obliczeń, TVP i Polskie Radio są stratne na tym, że nie wszyscy Polacy płacą abonament - z opłaty zwolnionych jest 3,77 mln obywateli, co przekłada się na roczną stratę w wysokości 1,02 mld zł (abonament radiowy wynosi 7 zł, zaś telewizyjny - 22,7 zł). Biorąc natomiast pod uwagę niezarejestrowane odbiorniki (według KRRiT nie zarejestrowało ich 7,97 mln osób, w tym 4,58 nie musi płacić abonamentu - według danych GUS 3,6% Polaków nie posiada telewizorów) otrzymujemy roczną stratę w wysokości 1,22 mld zł. Jak twierdzą posłowie, ubytek za lata 2018 i 2019 nie został wyrównany w całości - wynosił on 1,91 mld zł, a TVP i Polskie Radio otrzymały w poprzednim roku 1,26 mld zł dofinansowania. Projekt proponuje aby państwowe media otrzymały niewypłaconą część w wysokości 653 306 888 zł - po zsumowaniu z 1,02 mld i 1,22 mld zł, otrzymujemy kwotę 2,89 mld zł. W zapisach podano jednak, że maksymalna rekompensata w 2020 roku to 1,95 mld zł.

Wniosek o przyznanie papierów wartościowych publicznym mediom może złożyć Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - ma na to 14 dni od momentu wejścia ustawy w życie. Będziemy informować o rozwoju sytuacji - na razie podchodźmy do doniesień z dystansem.

Źródło: wirtualnemedia.pl / zdjęcie główne: TVP

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kevin Alejandro

Kevin Alejandro

ur. 1976, kończy 44 lat

Russell Crowe

Russell Crowe

ur. 1964, kończy 56 lat

Jackie Chan

Jackie Chan

ur. 1954, kończy 66 lat

Francis Ford Coppola

Francis Ford Coppola

ur. 1939, kończy 81 lat

Clarke Peters

Clarke Peters

ur. 1952, kończy 68 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV