„Uległość” Houellebecqa jeszcze w tym roku
Jesienią tego roku ukaże się "Uległość" - kontrowersyjna i antyislamska powieść Michela Houellebecqa. Znamy szczegóły polskiego wydania.
Jesienią tego roku ukaże się "Uległość" - kontrowersyjna i antyislamska powieść Michela Houellebecqa. Znamy szczegóły polskiego wydania.
Soumission ukaże się nakładem wydawnictwa W.A.B. 23 września tego roku. Powieść Michaela Houellebecqa zostanie wydana w miękkiej oprawie ze skrzydełkami i będzie liczyć 352 strony. Przekładu dokonała Beata Geppert.
Michel Houellebecq (ur. 1958) to autor esejów, czterech tomów wierszy, a przede wszystkim powieści, będących radykalną krytyką współczesnej cywilizacji. Pierwsza z nich, "Poszerzenie pola walki" (1994), przyniosła mu rozgłos i doczekała się ekranizacji. Drugą, "Cząstki elementarne" (1998), uznano we Francji za książkę roku, a cztery lata później zdobyła prestiżową IMPAC Dublin Literary Award. Na podstawie "Cząstek elementarnych" powstał film w reż. Oskara Roehlera. Film wg powieści "Możliwość wyspy" (2005) wyreżyserował sam pisarz. Nakładem W.A.B. ukazały się ponadto powieści "Platforma" (2001), "Mapa i terytorium" (2010) oraz esej "H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu" (1991).
Poniżej prezentujemy polską wersję okładki "Uległości" oraz opis i opinie o książce:
Nowa, głośna (we Francji sprzedano już ponad milion egzemplarzy!) i kontrowersyjna powieść Houellebecqa dla jednych potwierdziła opinię, że autor jest paranoicznym islamofobem, dla innych – że jest najbardziej przenikliwym krytykiem francuskiego marazmu i dekadentyzmu. Wydana w dzień zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” książka przedstawia wizję przyszłości inną niż wszystkie.
François, wykładowca literatury na Sorbonie, wiedzie monotonne życie. Jego doktorat i habilitacja, poświęcone Jorisowi-Karlowi Huysmansowi, ekscentrycznemu prozaikowi z XIX wieku, przyniosły mu uznanie u kolegów z branży. Dni upływają mu na prowadzeniu zajęć, pisaniu artykułów i przelotnych romansach. Kiedy po wyborach we Francji w 2022 roku do władzy dochodzi Bractwo Muzułmańskie i o warunkach życia zaczyna decydować religia większości, François musi odnaleźć swoje miejsce w coraz bardziej obcym świecie…
Uległość jest więc książką nie tyle o obcych najeżdżających Europę, co o nas samych – Europejczykach dotkniętych duchowym uwiądem. (…) Houellebecq pozostaje tym, kim był – niepoprawnym pesymistą i rozczarowanym światem dziedzicem Baudelaire’a. Może z lekką korektą, o której mówił w wywiadzie udzielonym „The Paris Review” tuż przed ukazaniem się książki: „Myślałem, że jestem ateistą, tak. Teraz już sam naprawdę nie wiem”.
Piotr Kieżun, „Kultura Liberalna”
To fascynująca, zadziwiająco pesymistyczna – i świetnie sprzedająca się – wizja ludzkiej natury autorstwa pierwszego mizantropa Europy. […] Uległość to jeden z tych nielicznych przypadków, kiedy polityka i sztuka działają ramię w ramię.
Christopher de Bellaigue, „The Guardian”
Oskarżanie Houellebecqa o islamofobię jest błędem. Nie jest islamofobem, lecz frankofobem.
Adam Gopnik, „The New Yorker”
Źródło: W.A.B.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat