Underdog ocenzurowany w Polsacie. Powtórka z Wilka z Wall Street

Underdog ocenzurowany? Emisja filmu 2 grudnia 2019 roku w Polsacie spotkała się z falą krytyki widzów. Dlaczego ta cenzura?

Underdog ocenzurowany? Emisja filmu 2 grudnia 2019 roku w Polsacie spotkała się z falą krytyki widzów. Dlaczego ta cenzura?

Adam Siennica

Adam Siennica

Tagi:  cenzura 

Underdog ocenzurowany? 2 grudnia 2019 roku pierwszy polski film o MMA miał swoją telewizyjną premierę w Polsacie. Jest to produkcja skierowana do widzów dorosłych z uwagi na przemoc oraz solidną dawkę wulgaryzmów. Tych ostatnich jednak nie usłyszeli zaskoczeni widzowie Polsatu, ponieważ zostały one ocenzurowane - ściślej mówiąc zostały wypikane. Również to zauważyliśmy podczas seansu.

Jest to dokładnie ta sama sytuacja, jaka pojawiła się wraz z emisją filmu Wilk z Wall Street, która miała miejsce 5 kwietnia 2016 roku. Wówczas film był emitowany z lektorem, a wszelkie wulgaryzmy zostały wyciszone, a w wersji polskiej ułagodzone. Wówczas wybuchła burza w sieci zarzucając stacji cenzurę.  Underdog jest większym problemem i bardziej przykuwa w tym aspekcie uwagę, ponieważ jest to polski film, więc lektor nie zagłusza ocenzurowanych dialogów. 

Sytuacja nie jest zaskoczeniem, ponieważ Polsat podjął decyzję o emisji filmu dla dorosłego widza o 20:00. Przypomnijmy, że w 2016 roku rzecznik prasowy stacji tłumaczył, że taką wersję Wilka z Wall Street dostali od dystrybutora i w takiej formie jest ona emitowana również w innych krajach Europy.

W przypadku Underdoga ten fragment oświadczenia rzecznika prasowego Polsatu z 2016 roku tłumaczy cenzurę wulgaryzmów. Wypowiedź dotyczy sytuacji Wilka z Wall Street z 2016 roku:

- Wersja kinowa filmu najprawdopodobniej nie mogłaby zostać wyemitowana o godzinie 20.00 ze względu na polskie przepisy prawa i regulacje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Emisja filmu w wersji kinowej mogłaby się odbyć dopiero po godzinie 23.00, co oznacza, że zakończyłaby się dopiero po godzinie 2.00 w nocy.

Innymi słowy - jeśli Polsat chciałby wyemitować film Underdog bez tej cenzury, musiałby to zrobić o 23:00, więc siłą rzeczy nie wzbudziłoby to takiego zainteresowania przez późną godzinę emisję.

Czytelnicy naEKRANIE.pl również zauważyli sytuację i problem, jaki ona wywołuje. 2 grudnia przy poście o filmach o MMA znaleźliśmy kilka komentarze na ten temat:

- Taaa, i wszystkie wulgaryzmy wypikane. Tak się nie da tego oglądać. Albo się emituje takie filmy (z wulgaryzmami) w odpowiedniej porze bez ingerencji albo nie emituje wcale. Tak samo Polsat zrobił z Wilkiem z Wall Street gdzie był pocięty i ocenzurowany - napisał Pan Piotr.

Źródło: naEKRANIE.pl / zdjęcie główne: Piotr Pędziszewski

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV