Przeczytaj w weekend

Wylicytuj komputer zainfekowany najniebezpieczniejszymi wirusami na świecie

Jeśli masz na zbyciu 1,2 mln dolarów, możesz wejść w posiadanie unikatowego laptopa od Samsunga zawierającego sześć najgroźniejszych wirusów komputerowych w historii informatyki.

Jeśli masz na zbyciu 1,2 mln dolarów, możesz wejść w posiadanie unikatowego laptopa od Samsunga zawierającego sześć najgroźniejszych wirusów komputerowych w historii informatyki.

Licytowany sprzęt z technologicznego punktu widzenia nie jest wyjątkowy. To leciwy netbook Samsung NC10-14GB z 2008 roku z wiekowym Windowsem XP SP3. Niezwykłe jest to, co znajdziesz na jego dysku. Pomysłodawcy performance'u umieścili w komputerze złośliwe oprogramowanie odpowiedzialne za spowodowanie globalnych strat finansowych o łącznej wysokości 95 miliardów dolarów.

Zainfekowany komputer powstał we współpracy chińskiego twórcy internetowego Guo O Donga oraz firmy Deep Instinct wyspecjalizowanej w technologiach cyberbezpieczeństwa. Jej celem było zdobycie oprogramowania, zainstalowanie go oraz zapewnienie, że będzie pracować w kontrolowanych warunkach i nie przyczyni się do wyrządzenia dalszych szkód. Na instalację artystyczną The Persistence of Chaos składają się wirusy BlackEnergy, DarkTequila, ILOVEYOU, MyDoom, SoBig oraz WannaCry, które zaatakowały miliony prywatnych użytkowników, liczne banki oraz instytucje rządowe.

Komputer ze względów bezpieczeństwa pracuje w izolowanym środowisku. Nie ma dostępu do internetu, a w sieci prowadzona jest transmisja na żywo, która ma być gwarantem tego, że nikt niepowołany nie skopiuje z niego żadnych informacji. Co więcej, po zakończeniu aukcji wszystkie porty zostaną trwale dezaktywowane. Osoby zainteresowanym zakupem tego eksponatu muszą także liczyć się ze sporym wydatkiem. Cena tej zabawki to przeszło 1,2 miliona dolarów. Potencjalny nabywca musi także podpisać klauzulę, w której zobowiązuje się, że nie wykorzysta komputera w celu uwolnienia żadnego złośliwego oprogramowania.

Czasu na decyzję jest coraz mniej. Licytacja zakończy się 27 czerwca 2018 roku o godzinie 18:00. Czyli za niespełna pięć godzin od udostępnienia tej informacji.

Źródło: Futurism / Zdjęcie: thepersistenceofchaos.com

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV