Znamy zwycięzcę Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Znamy zwycięzcę, a właściwie zwyciężczynię II edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie przyznawane pod patronatem miasta Radomia w tym roku przypadło Annie Cieplak.
Znamy zwycięzcę, a właściwie zwyciężczynię II edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie przyznawane pod patronatem miasta Radomia w tym roku przypadło Annie Cieplak.
Nagroda im. Witolda Gombrowicza być może nie ma jeszcze długiej historii, ale za to jakiego ma patrona! Witold Gombrowicz to w historii polskiej literatury postać nietuzinkowa. Jego twórczość od lat wzbudza kontrowersje. Przez jednych uznawana jest za przykład literatury wybitnej i ponadczasowej, przez innych za dzieło szaleńca. Nie wszyscy Gombrowicza kochają, ale chyba wszyscy powinni przyznać, że jego wkład w polski dorobek kulturowy był niemały.
Witold Gombrowicz urodził się w Małoszycach, niewielkiej miejscowości w pobliżu Radomia. I to właśnie w Radomiu zorganizowano literacki konkurs, w którym można zdobyć nagrodę imienia autora Trans-Atlantyku czy Ferdydurke. Warunkiem, który muszą spełniać dzieła zakwalifikowane do plebiscytu, jest artystyczny wymiar prozy oraz niewielki dorobek literacki: nagroda może przypaść w udziale jedynie debiutantom.
W pierwszej edycji wyróżnienie otrzymało aż dwóch nominowanych. Weronika Murek zrobiła na jury wrażenie swoim zbiorem opowiadań Uprawa roślin południowych metodą Miczurina, a Maciej Hen powieścią Solfatara.
Tegoroczna edycja swoje rozstrzygnięcie miała na uroczystej gali, które odbyła się w niedzielę w Radomiu. Nagrodę wręczała Rita Gombrowicz, żona pisarza, która objęła konkurs patronatem w nadziei, że zainspiruje on polskich twórców do podążania artystycznymi śladami jej zmarłego męża. Zwyciężczynią Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w 2017 roku została Anna Cieplak ze swoją powieścią Ma być czysto. W uzasadnieniu przyznanego wyróżnienia wskazano, że należy się ono autorce za "doskonałą znajomość opisywanego świata, wieloaspektowość ukazywanego obrazu współczesnej młodzieży, ale też za empatię i zrozumienie problemów, z którymi borykają się gimnazjaliści".
W Ma być czysto Anna Cieplak porusza temat relacji rodzinnych między rodzicami, a ich nastoletnimi dziećmi. Jest to także historia o przeobrażeniach, jakim poddana jest współczesna rodzina i proces dojrzewania. Wszystko to zdaniem pisarki jest głęboko zakorzenione w dominacji najnowszych technologii. W książce o młodzieży Cieplak korzystała z własnego doświadczenia. Na co dzień pracuje jako animator kultury w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie, gdzie ma okazję do obserwacji zmian zachodzących wśród najmłodszych.
Źródło: materiał prasowe/ fot. Nagroda Gombrowicza
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat