Detektywi w czasach historycznych
Detektywi w literaturze to nie tylko Sherlock Holmes czy Philip Marlowe. Przyglądamy się bohaterom, którzy swoje śledztwa prowadzą w bardziej zamierzchłych czasach: od starożytności po renesans.
Detektywi w literaturze to nie tylko Sherlock Holmes czy Philip Marlowe. Przyglądamy się bohaterom, którzy swoje śledztwa prowadzą w bardziej zamierzchłych czasach: od starożytności po renesans.
Kryminał należy do najpopularniejszych gatunków literackich. Wszak któż nie lubi czytać o zagadkowych zbrodniach i podziwiać geniusz postaci potrafiących na bazie lichych poszlak zbudować sobie całościowy obraz przestępstwa? Kryminały to także emocje związane z własnym dochodzeniem: próbami własnego odkrycia sprawcy i ubiegnięcia w tym bohaterów.
Konwencja ta pozwala także na osadzenie fabuły w zróżnicowanych realiach. Mamy kryminały współczesne, skandynawskie i wywodzące się z innych regionów świata oraz tradycji, zahaczające o thriller lub powieść sensacyjną, utrzymane w klimatach noir czy wreszcie osadzone w realiach historycznych – i to tym ostatnim, a konkretnie dziejącym się w starożytności, średniowieczu i renesansie, się przyglądamy.
Wiadomo także, że dobrego kryminału nie ma bez wyrazistego detektywa, który połączy fakty, a jednocześnie zaintryguje osobowością. Dlatego też nie przedstawiamy samych książek, a bohaterów literackich.
Gordianus Poszukiwacz
Gdzie w starożytności może dochodzić do zbrodni, jak nie w wielkim Rzymie? Właśnie tam działa Gordianus Poszukiwacz, rzymski prywatny detektyw. Zajmuje się sprawami, w których liczy się wyczucie i dyskrecja, gdyż jego zleceniodawcami bywają najważniejsze postacie znane z kart historii. W swych dochodzeniach ociera się o wielkich tamtego świata i wydarzenia, które odmienią losy Rzymu.
Seria Roma sub Rosa Stevena Saylora liczy już kilkanaście części. Autor umiejętnie łączy elementy detektywistyczne z historią ostatnich lat rzymskiej republiki i późniejszych wydarzeń z udziałem m.in. Juliusza Cezara.
Marek Dydiusz Falko
Marek Dydiusz Falko jest – a jakże – także detektywem w starożytnym Rzymie, jednakże sceną jego działań są czasy nieco późniejsze, przypadający na I wiek naszej ery okres panowania cesarza Wespazjana. Bohater niejednokrotnie wpada w tarapaty, przeżywa liczne przygody, a w fabule istotne miejsce odgrywają także jego relacje z ukochaną. To dość lekkie, przygodowe kryminały.
Postać wykreowana przez Lindsey Davis stała się bohaterem już 20 powieści, z czego w Polsce ukazało się jak do tej pory 6, poczynając od otwierających cykl Srebrnych świnek.
Decjusz Cecyliusz Metellus Młodszy
Pod tym okazałym mianem kryje się (początkowo) młody Rzymianin z okresu schyłku Republiki, który wraz z rozwojem cyklu pełni różne funkcje publiczne, nierzadko związane z wojskowością i wymiarem sprawiedliwości. Jednakże bohater książek Johna Maddoxa Robertsa, niezależnie od stanowiska, musi rozwiązywać zagadki i odnajdywać przestępców. Dzięki temu czytelnik ma wgląd w świat Rzymu nie tylko z perspektywy najwyższych kręgów władzy, ale także zwykłych obywateli, biedoty i niewolników.
Seria SPQR liczy w oryginale już kilkanaście tomów, z których w naszym kraju ukazało się sześć. Pierwszym z nich jest Śledztwo Decjusza.
Braciszek Cadfael
Pora przenieść się w późniejsze czasy, czyli do XII wieku. Cadfael jest byłym krzyżowcem, a obecnie mnichem w benedyktyńskim opactwie. Jego pasjami są uprawa ziół w herbarium oraz… odnajdywanie sprawców niegodziwości. Dobroduszny i pogodny mnich świetnie sprawia się w roli detektywa wyjaśniającego zagadki podejrzanych zgonów w okolicy klasztoru.
Kroniki brata Cadfaela liczną 20 książek. Na podstawie serii Ellisa Petersa (a właściwie kryjącej się pod tym pseudonimem Edith Mary Pargeter) powstał także w latach 90. ubiegłego wieku serial Kroniki braciszka Cadfaela, który doczekał się czterech kilkuodcinkowych sezonów.
Wilhelm z Baskerville
Bohater jednej powieści, ale za to jakiej! Umberto Eco w Il nome della rosa stworzył niezwykle barwną i złożoną postać franciszkanina i byłego inkwizytora, który przypadkowo w odwiedzanym klasztorze napotyka na zagadkę zgonów mnichów. Włoski pisarz wzorował tę postać po części na najsłynniejszym z detektywów, czyli Sherlocku Holmesie. Widoczne jest to w procesie zbierania i analizowania dowodów, ale także w drobnych szczegółach, jak choćby nawiązaniu w miejscu narodzin do noweli Arthura Conan Doyle’a czy samej formie relacji wydarzeń przez jego pomocnika.
Powieść doczekała się także udanej Der Name der Rose, a w rolę Wilhelma wcielił się niezawodny Sean Connery.
Serial dokumentalny Medieval Murder Mysteries emitowany jest na kanale Polsat Viasat History
- 1 (current)
- 2
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1961, kończy 63 lat