Detektywi w czasach historycznych
Detektywi w literaturze to nie tylko Sherlock Holmes czy Philip Marlowe. Przyglądamy się bohaterom, którzy swoje śledztwa prowadzą w bardziej zamierzchłych czasach: od starożytności po renesans.
Detektywi w literaturze to nie tylko Sherlock Holmes czy Philip Marlowe. Przyglądamy się bohaterom, którzy swoje śledztwa prowadzą w bardziej zamierzchłych czasach: od starożytności po renesans.
Hugh de Singleton
Bohater powieści Melvina Starra jest początkującym chirurgiem i lekarzem dusz na oksfordzkim uniwersytecie, który dość szybko oferuje swoje usługi lordowi. Był czwartym z synów ubogiego rycerza, więc nie mógł liczyć na spadek, wybrał zatem karierę naukową, w której poradził sobie bardzo dobrze - a jeszcze lepiej wychodzi mu rozwiązywanie zagadek dotyczących morderstw i innych tajemniczych zbrodni.
W Polsce do tej pory ukazały się trzy powieści o Hugh z Singleton: Niespokojne kości, W cieniu kaplicy, Ślad atramentu. W oryginale seria jest znacznie bardziej rozbudowana - w tym roku ukazuje się już dziewiąty tom.
Crispin Guest
Crispin Guest to były rycerz żyjący w drugiej połowie XIV wieku, który za udział w spisku przeciwko królowi stracił cały majątek. Jedyne, co mu pozostało, to wierny sługa, umiejętność logicznego myślenia oraz talent do pakowania się w kłopoty. Sami musicie przyznać, że to idealny zestaw cech dla detektywa. I właśnie tym zaczyna się zajmować, by zarobić na życie. Dorabia się nawet stosownego pseudonimu: Ogar.
Seria powieści Jeri Westerson liczy już niemal 10 powieści, z których u nas ukazała się Zasłona kłamstw i Wąż wśród cierni.
Adelia Aguilar
Dawne czasy były domeną mężczyzn, ale wśród licznych detektywów znalazło się miejsce także dla kobiety. Adelia Aguilar to nietypowa postać jak na XII wiek: detektyw i patolog w jednym. Dzięki swej przebojowości i umiejętnościom rozwiązuje sprawę okrutnych morderstw w Cambridge, znajduje winnego otrucia królewskiej kochanki czy też bada szczątki mogące należeć do legendarnego władcy.
Cykl książek o sprytnej Adelii tworzy Ariana Franklin (pseudonim Diany Norman). Na Zachodzie ukazały się cztery powieści, a u nas można przeczytać Mistrzynię sztuki śmierci, Labirynt śmierci i Tajemnicę grobowca.
Kacper Ryx
Pora przenieść się w czasy renesansu i na polską ziemię. Podczas panowania Zygmunta II Augusta w Krakowie wiele jest tajemnic do rozwikłania, a zajmuje się nim niejaki Kacper Ryx, postać o wielu obliczach: żak, pomocnik biskupa, świetny szermierz i niestrudzony śledczy jako królewski inwestygator. To także łotrzyk, który potrafi nagiąć prawo i zastosować niejeden fortel, by wypełnić powierzone mu zadania.
Mariusz Wollny napisał do tej pory cztery powieści o krakowskim żaku: Kacper Ryx, Kacper Ryx i król przeklęty, Kacper Ryx i tyran nienawistny i Kacper Ryx i król alchemików.
Matthew Shardlake
Za sprawą przygód Matthew Shardlake’a czytelnik poznaje realia Anglii rządzonej przez Tudorów, a konkretnie chyba jej najsłynniejszego przedstawiciela, Henryka VIII. Jego panowanie przynosi chaos, który daje możliwość popełniania licznych zbrodni oraz zawiązywania się spisków. Bohater powieści jest zdolnym prawnikiem, który wplątywany jest w intrygi sięgające najwyższych kręgów władzy. Bardzo przydatna jest jego umiejętność sprawnego poruszania się po niepewnym gruncie i odsiewania prawdy od fałszu.
Na cykl powieści C.J. Sansoma składa się jak do tej pory sześć tytułów, z których tylko ostatni nie ukazał się jeszcze w naszym kraju. Pierwszy tom to Komisarz.
- 1
- 2 (current)
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat