Gry ze Spider-manem w roli głównej
W związku z polską premierą Spider-man: Homecoming przedstawiamy Wam listę najciekawszych gier z „Pajączkiem” w roli głównej, w razie gdybyście po seansie mieli jeszcze mało tego bohatera, a od próby ogarnięcia komiksów rozbolała Was głowa.
W związku z polską premierą Spider-man: Homecoming przedstawiamy Wam listę najciekawszych gier z „Pajączkiem” w roli głównej, w razie gdybyście po seansie mieli jeszcze mało tego bohatera, a od próby ogarnięcia komiksów rozbolała Was głowa.
Spider-man od początku swojego istnienia (a jego pierwszy komiksowy występ miał miejsce w roku 1962) cieszył się dużą popularnością. W końcu nastoletni czytelnicy dostali bohatera, z którym mogli się utożsamiać. Jak wiadomo, kiedyś komiksy oraz gry były domeną głównie dzieci i młodzieży, nic dziwnego zatem, iż Spider-man był pierwszą postacią z uniwersum Marvela, która doczekała się gradaptacji. Dzisiaj cudo z 1982 roku wydane na Atari 2600 jest właściwie niegrywalne, nie warto mu więc poświęcać więcej czasu.
Trzeba jednak oddać, iż przygody Petera Parkera (a właściwie jego alter ego, gdyż rzadko w grach przychodzi nam kierowanie bohaterem po cywilnemu) bardzo często są przynoszone w świat elektronicznej rozrywki i można z nich złożyć niezłą listę. Właściwie przed erą Batmanów od Rocksteady to właśnie „Pajączek” dzierżył palmę pierwszeństwa w kategorii gier na podstawie komiksów. Dzisiaj niestety nawet te najlepsze produkcje mogą od siebie odpychać ze względu na fakt, iż w opisywanym segmencie rozrywki technologia idzie szybko do przodu i coś, co zachwycało nas 10 lat temu, dzisiaj będzie uchodzić za szkaradne i ubogie w treść. Jednak jeżeli komuś granie w gry z poprzednich generacji konsol nie przeszkadza oraz lubi Spider-mana i chciałby się trochę pobujać po Nowym Jorku za pomocą jego sieci, to ta lista pomoże mu zdecydować, co wybrać. Zestawienie zawiera raczej wszystkie najważniejsze gry wydane od czasów pierwszego Playstation na wszystkie „duże” platformy (jeżeli o jakimś tytule zapomniałem to znaczy, że była albo naprawdę bardzo słaba, albo na tyle niszowa bądź wiekowa, iż udało jej się przede mną ukryć). Chodzonych bijatyk i platformówek 2d rodem z czasów Pegazusa czy SNES-a nie uwzględniłem, gdyż nigdy nie zaliczałem się do fanów takich produkcji i jeżeli już któraś wpadła mi w ręce, to zabawna z nią kończyła się po 10 minutach.
Lista zawiera tylko tytuły, w których Spider-man był głównym bohaterem, więc gry typu LEGO Marvel Super Heroes nie zostały uwzględnione. Trzeba również zaznaczyć, że im starsza produkcja tym obecnie trudniej dostępna.
Spider-Man/Spider-Man 2: Enter Electro (2000-2001)
Inaczej tego zestawienia zacząć się nie dało. Nie dość, że są to pierwsze gry o „Pajączku” w 3d, to jeszcze uznawane są za jedne z najlepszych. Przynajmniej pierwsza część stworzona przez studio Neversoft (studio odpowiedzialne za najlepsze odsłony serii Tony Hawk Pro Skater). Co prawda ze względu na ograniczenia konsoli poziomy mają strukturę zamkniętą, ale doskonale czuć komiksowy klimat tego dzieła. W budowaniu atmosfery pomógł voice-acting (wtedy w grach jeszcze nie tak bardzo rozpowszechniony). Mówi się, że druga część robiona przez inne studio nie jest już tak dobra, ale dzisiaj ta różnica nie powinna być tak wyczuwalna (o ile nie jesteśmy przeciwnikami ogrywania starszych tytułów). To nie była moja pierwsza gra ze Spider-manem w roli głównej; miałem z nią styczność trochę później, ale bawiłem się przednio, co powinno być dobrą rekomendacją dla sceptyków odkurzenia tej produkcji.
Spider-Man: The Movie (2002)
Były takie czasy, że każda większa premiera kinowa musiała doczekać się growej adaptacji. Takim właśnie tworem jest Spider-man: The Movie. W założeniach niemal identyczna do tytułów opisanych powyżej. Różnica polegała na inspiracji, gdyż w tym wypadku za taką posłużył film Sam Raimi. Poza tym gra rozbudowywała fabułę filmu, co sprawiło, że Green Goblin to nie jedyny superzłoczyńca, z którym mierzymy się w grze. Dodatkowym smaczkiem może być fakt, że głosu w tej produkcji użyczył Tobey Maguire (co stanie się normą dla gier bazujących na filmach Sam Raimi).
Spider-Man 2: The Game (2004)
To również gra oparta na twórczości Sama Raimiego i jedna z tych najbardziej wartych uwagi w całym zestawieniu. O ile oczywiście mieliśmy do czynienia z wersją na Playstation 2, gdyż jest to zupełnie inna gra w porównaniu do wersji na komputery (wersja PC była tak fatalna, że od tego momentu przyjmę, iż nigdy nie powstała). Po raz pierwszy w historii gier o „Pajęczaku” gracze dostali możliwość swobodnego poruszania się po mieście. Jest to sandbox może nie tak rozbudowany jak dzisiejsze tytuły, ale wtedy sprawiał niezłe wrażenie. Tym bardziej iż usprawniono również mechanikę bujania się po sieci i w końcu zrobioną ją dobrze. W przypadku poprzednich tytułów sieć Spider-mana zaczepiała się o niebo, co z wielu punktów widzenia było wręcz niedorzeczne. To właśnie ta gra zrewolucjonizowała ten aspekt i sprawiła, że tam, gdzie nie ma budynków, nie ma również bujania.
Ultimate Spider-Man (2005)
To jest mój osobisty faworyt, jeżeli chodzi o gry ze Spider-manem i gdybym miał zrobić topkę, to ona zajęłaby pierwsze miejsce. Gra bazuje na komiksowej serii Ultimate, która świetnie sprawdzała się dla czytelnika, którego odpychają komiksy lat 60. Dzięki zastosowaniu technologii cel-shading podczas rozgrywki można odnieść wrażenie obcowania z animowanym zeszytem właśnie z serii Ultimate (W produkcję zamieszani byli twórcy komiksowego Ultimate). To jest jedno z dwóch najlepszych pomysłów wykorzystanych w tej grze. Mimo iż w gameplay nie różni się zbytnio od tego ze Spider-man 2: The Game, to inspirowanie się historiami obrazkowymi zamiast filmem wyszło tytułowi na dobre. Drugim największym plusem, o którym wspomniałem, jest możliwość kierowania Venomem, gdyż odgrywa on w grze rolę równie ważną, co „Pajączek”. Szkoda, że twórcy animowanego Mega Spider-mana nie potraktowali w ten sposób materiału źródłowego…
Spider-Man 3 (2007)
Ostatnia z produkcji bazujących na filmach Sam Raimi rozwijająca koncept poprzedników tzn. mieliśmy do czynienia z otwartym światem oraz fabułą, która rozbudowywała wydarzenia z filmu. Przez fanów nie jest tak ubóstwiana jak część druga, chociaż niby ma wszystko to, co poprzednik. Sam odbiłem się od tej gry dość mocno, gdyż po świetnym Ultimate oczekiwałem więcej komiksowości po produkcjach z „Pajączkiem”. W każdym razie wciąż miło huśtało się na pajęczynie.
- 1 (current)
- 2
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat