„Ja, Klaudiusz” – kostiumowe arcydzieło
Gdy pojawia się temat seriali kostiumowych, jednym z najczęściej wymienianych jest kultowa produkcja z 1976 roku stacji BBC. "Ja, Kladiusz" oparty na powieści Roberta Gravesato to jeden z najlepszych brytyjskich seriali w historii telewizji.
Gdy pojawia się temat seriali kostiumowych, jednym z najczęściej wymienianych jest kultowa produkcja z 1976 roku stacji BBC. "Ja, Kladiusz" oparty na powieści Roberta Gravesato to jeden z najlepszych brytyjskich seriali w historii telewizji.
W latach 70. producenci rozpoczęli negocjacje z właścicielami praw do ekranizacji książki, którzy nieudanie próbowali w 1937 roku przenieść ją na kinowy ekran. Negocjacje były długie i zacięte, lecz dziś mówi się, że wpłynęły pozytywnie na samą produkcję. Jack Pullman miał wtedy znacznie więcej czasu na dopracowanie scenariusza do granic możliwości.
[image-browser playlist="603760" suggest=""]©1976 BBC2
Za produkcję zabrali się Joan Sullivan i Martin Lisemore - reżyserię powierzono Herbertowi Wise'owi. Twórcy od początku chcieli w tytułowej roli aktora wyjątkowego i utytułowanego. Pierwszym wyborem był legendarny Charlton Heston, lecz z uwagi na zbyt długi czas trwania zdjęć, co wiązałoby się z przeprowadzeniem aktora do Wielkiej Brytanii, porzucono ten pomysł. Ostatecznie rola powędrowała do utalentowanego Dereka Jacobiego, dla którego był to wielki przełom w karierze. Do dziś mówi się, że ta kreacja była perfekcyjną oznaką geniuszu. Praca na planie trwała aż 6 miesięcy.
Obsada serialu "Ja, Klaudiusz" była pełna bardzo utalentowanych aktorów z Wielkiej Brytanii. Wystarczy wymienić tak znamienite nazwiska jak John Hurt, Patrick Stewart, John Rhys Davies, George Baker czy Brian Blessed.
"Ja, Klaudiusz" opowiadał historię Rzymu z punktu widzenia starszego Klaudiusza. Fabuła produkcji rozpoczynała się od śmierci Marcellusa, siostrzeńca Augusta, a kończyła na śmierci samego Klaudiusza. Pierwszy odcinek skupił się na Auguście, cesarzu Rzymu, który próbował znaleźć dziedzica, a jego żona, Livia knuła, by jej syn Tyberiusz zajął to miejsce. Spiski i zdrady trwały przez wiele dekad, a w serialu pojawił się też Kaligula.
[image-browser playlist="603761" suggest=""]©1976 BBC2
Serial okazał się gigantycznym sukcesem, do dziś zbierając fantastyczne opinie wśród widzów. Krytycy także rozpływali się nad produkcją, wyróżniając ją nagrodami. Jak można było się domyśleć - najwięcej pochwalnych opinii zebrał Derek Jacobi, którego wyróżniono m.in. nagrodą BAFTA. Sam serial zdobył je jeszcze dwie - dla najlepszej aktorki i scenografii, którą wyróżniono także statuetką Emmy.
W 2000 roku Brytyjski Instytut Filmowy ogłosił listę 100 największych produkcji telewizyjnych - produkcja stacji BBC zajęła zaszczytne 12. miejsce. "Ja, Klaudiusz" przecierał szlaki w telewizji, pokazując, że na małym ekranie można zrobić serial wybitny, który pod każdym względem, zwłaszcza aktorskim będzie przewyższał produkcje kinowe. W 1981 roku BBC próbowała powtórzyć sukces, tworząc "The Borgias" oraz dwa lata później "The Cleopatras", ale były to próby nieudane. Można rzec, że był to pierwszy serial w historii światowej telewizji, który był odważny, dojrzały, kontrowersyjny i drogi. Dzisiejsze wysokobudżetowe produkcje kablówkowe jak Gra o tron czy The Borgias podążają tą samą drogą, którą rozpoczęto w latach 70. Był to jeden z niewielu seriali, który zmienił postrzeganie gatunku i oblicze telewizji.
[image-browser playlist="603762" suggest=""]©1976 BBC2
Po latach produkcja może technicznie wydawać się niedoskonała i przestarzała, ale fabularnie, reżysersko i aktorsko wciąga tak samo. Serial przetrwał próbę czasu, udowadniając, że jak przykłada się uwagę do scenariusza, to produkcja w taki sam sposób będzie przemawiać do kolejnych pokoleń serialomaniaków.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1987, kończy 37 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1978, kończy 46 lat