Historyczne kryminały święcą triumfy zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Rozwiązujemy w nich zagadki rozgrywające się w przedwojennej Polsce, Rzymie z młodości Juliusza Cezara czy w komunistycznej Rosji. Jeśli ktoś potrafi dobrze rozpisać kryminalną historię, a przy tym ciekawie i wiarygodnie oddać realia epoki, to nie sposób się od takiej książki oderwać. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, może najwyższy czas. Oto krótki przegląd kilku serii i autorów – zarówno polskich, jak i zagranicznych – z najróżniejszych epok, klimatów i dla różnych grup odbiorców. Może znajdziecie tu coś dla siebie. Zacznijmy od gości, czyli autorów i serii zagranicznych, a dokładniej od wspomnianego już starożytnego Rzymu.

Steven Saylor – seria Roma sub rosa

Cykl powieści, których głównym bohaterem jest Rzymianin Gordianus, rozwiązujący ważne i trudne sprawy kryminalne, często obracając się w świecie możnych i znanych z historycznych podręczników postaci (Pompejusz, Cyceron, Juliusz Cezar). Po przeczytaniu każdej z powieści aż chce się jechać do Rzymu i przejść trasę śledztwa. Kilkanaście tomów.
Źródło: mat. prasowe

Borys Akunin – seria Przygody Erasta Fandorina

Rosyjski pisarz i kryminały rozgrywające się w carskiej Rosji. Ich bohater zaczyna (w powieści Azazel) jako moskiewski urzędnik XIV rangi w roku 1876, a potem dzieje się i dzieje. Powieści Akunina popularne są na całym świecie, a oprócz cyklu o Fandorinie ten twórca (naprawdę nazywający się Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili) stworzył jeszcze kilka innych, równie ciekawych serii. Czytajcie w ciemno.
źródło: mat. prasowe

Alan Bradley – seria Flavia de Luce

Czy są na sali młodsi czytelnicy? Przecież kryminały to nie tylko zabawa dla dorosłych. Warto zasiać bakcyla już wcześniej, a nie tak łatwo znaleźć dobry historyczny kryminał dla nieletnich (bo jakoś w tym gatunku wielu twórców lubi epatować makabrą na poziomie, który śni się potem po nocach). Oto więc odpowiedź – cykl powieści o sympatycznej młodej Flavii mieszkającej na angielskiej prowincji ponad pół wieku temu. Po tych książkach można płynnie przejść do czytania Agathy Christie.
źródło: mat. prasowe

S.J. Parris – cykl z Giordanem Bruno

Często w cyklach historycznych twórcy jako detektywa zatrudniają jakąś postać historyczną. Niezłym przykładem tego podgatunku jest seria pisana przez brytyjską dziennikarkę Stephanie Jane Merritt, która pod wyżej wspomnianym pseudonimem publikuje powieści o Giordanie Bruno. XVI wiek – morderstwa, władza i religia splecione w wielki skomplikowany węzeł. W Polsce jak na razie ukazały się trzy tomy.
źródło: mat. prasowe

Sam Eastland – seria z inspektorem Pekkalą

Tu co prawda mamy po polsku dopiero dwa tomy, ale moim zdaniem sytuacja jest rozwojowa. Co prawda Amerykanin Paul Watkins (kolejny, który kryminały publikuje pod pseudonimem) realia początków Związku Radzieckiego nie zawsze rozumie tak dobrze jak my (w końcu mamy tu swoje doświadczenia), ale pierwszą powieść, Oko czerwonego cara, czyta się bardzo dobrze i wciąż wierzę, że doczekamy się ciągu dalszego (bo nadal powstaje).
źródło: mat. prasowe

Źródło: Media Rodzina
Powieść Dominika Dana, na podstawie której nakręcono Červený kapitán, jest już w księgarniach.
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj