Repertuar kin Nowość Program TV

Najlepsze popisy kaskaderskie wykonane samodzielnie przez aktorów

Aktorstwo to nie tylko doskonałe przekazanie emocji widzom i nauka sporej ilości tekstu. To również fenomenalne popisy kaskaderskie, na które decydują się gwiazdy. Oto lista według mnie najbardziej spektakularnych z nich.

Nie od dziś wiadomo, że w niebezpiecznych scenach akcji takich jak skoki z dużej wysokości czy pościgi, aktorów zastępują kaskaderzy. To ludzie wyszkoleni, aby wykonać efektowne, ekstremalne sceny, które potem znajdą się w kinowej wersji filmu. Jednak czasem aktorzy decydują się sami wykonać niebezpieczne ujęcie. W poniższym zestawieniu przedstawię według mnie najlepsze popisy kaskaderskie wykonane przez gwiazdy filmowe. Nadmienię jednak, że nie zobaczycie tutaj scen walk, ponieważ to materiał na zupełnie oddzielną listę ze względu na ogrom doskonałych sekwencji w tej materii.

Zapraszam do lektury. A jakie popisy aktorskie wykonywane przez samych aktorów uważacie za najlepsze? Dajcie znać w komentarzach.

Tom Cruise – Mission: Impossible – Ghost Protocol, Mission: Impossible – Rogue Nation i Mission: Impossible – Fallout

Tego pana oczywiście nie mogło zabraknąć w zestawieniu. Znany w całym Hollywood człowiek, któremu niestraszna żadna misja niemożliwa. Cruise zawsze wykonuje sam wszystkie popisy kaskaderskie, a swoje największe dokonania na tym polu dostarczył nam właśnie w serii o losach Ethana Hunta. W Mission: Impossible – Ghost Protocol Cruise wykonał sam, bez pomocy dublera spektakularną scenę wspinaczki po najwyższym budynku świata, Burj Khalifa. Początkowo firma ubezpieczeniowa dbająca o produkcję nie zgodziła się na ten wyczyn. Wówczas na prośbę aktora postanowiono zatrudnić inną spółkę, która ubezpieczy taki popis kaskaderski. Natomiast w Mission: Impossible – Rogue Nation Cruise w scenie otwierającej film został przyczepiony do drzwi wznoszącego się samolotu transportowego na wysokości 1,5 km. Aktor w czasie kręcenia ujęcia nosił specjalne gogle, które chroniły jego oczy przed potencjalnym zderzeniem z ptakami. W najnowsze odsłonie odsłonie serii Cruise podniósł poprzeczkę. Mamy tam pościg ulicami Paryża, gdzie aktor jedzie na motorze pod prąd, skok z samolotu na wysokości prawie 8000 metrów oraz pościg helikopterami, na potrzeby którego Cruise szybko wyrobił sobie licencję pilota.

Jackie Chan – Policyjna opowieść

Lista kaskaderskich dokonań tego pana mogłaby spokojnie obdzielić całą tę listę. Jednak zdecydowałem się na jeden, najbardziej spektakularny wyczyn aktora. W produkcji Policyjna opowieść Chan samodzielnie wykonuje sekwencję ze zjazdem po metalowej rurze w centrum handlowym. Aktor doznał przy tej scenie między innymi poparzenia ręki, przemieszczenia miednicy i został prawie sparaliżowany. Na szczęście popis ten udało się wykonać za pierwszym razem.

Daniel Craig – Skyfall

Już w Casino Royale najnowszy odtwórca roli Jamesa Bonda postanowił sam wykonać słynny pościg za mistrzem parkouru, Sebastienem Foucanem. Jednak w ostatecznej fazie sceny, czyli skoku na dźwig musiał zastąpić go dubler. Natomiast w Skyfall Craig już samodzielnie wykonuje cały popis kaskaderski z sekwencji otwierającej film, w której przebiega po ramieniu koparki i skacze do wagonu pociągu. Jeśli ktoś miał wątpliwości, co do tego czy Craig jest dobrym Bondem, ten wyczyn na pewno pohamował jego sceptycyzm.

Buster Keaton – Marynarz słodkich wód

Prawdziwa legenda kina, specjalizująca się w niemych komediach slapstickowych. Szczyt swojej ekranowej brawury aktor osiągnął w Marynarzu słodkich wód. W jednej ze scen, którą Keaton zdecydował się wykonać samodzielnie, spada na niego fasada budynku. Aktor stoi w idealnie dobranym punkcie, by zamiast w fragmentach ściany zmieścić się w miejscu, gdzie powinny być drzwi. Dokładnie wymierzona sekwencja, gdyby Keaton przesunąłby się metr w którąś stronę zapewne by zginął, a tak dostajemy jeden z najbardziej zapadających w pamięć popisów kaskaderskich.

Angelina Jolie – Salt

Oto aktorka, która również chętnie zabiera na planie pracę kaskaderom. Do listy wybrałem chyba najbardziej brawurowy popis Jolie z filmu Phillipa Noyce’a. Aktorka wciela się w nim w amerykańską agentkę, która zostaje uznana za rosyjskiego szpiega. W jednej ze scen bohaterka skacze z mostu na jadącą ciężarówkę następnie na kolejne dwa pojazdy. Jolie wykonała ten trudny element samodzielnie. Co ciekawe gwiazda powiedziała kiedyś, że motywacją dla niej w wykonywaniu popisów kaskaderskich są jej dzieci, które uważają je za świetną sprawę.

Źródło: zdjęcie główne: Paramount Pictures
Strony: 12
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

MCU – co po Avengers: Endgame?…

Chcemy przedstawić Wam listę wszystkich powstających filmów MCU, które miałyby ukazać się po Avengers: Endgame.

Adam Siennica
-

Bumblebee – recenzje w końcu w…

Bumblebee to pierwszy kinowy film z serii Transformers, za kamerą którego nie stoi Michael Bay.…

Tymoteusz Wronka
-

Najlepsze komiksy 2018 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze naszym zdaniem komiksy 2018 roku. Lista będzie regularnie aktualizowana o pozycje, które przypadną…

Piotr Piskozub
-

Avengers: Endgame – promocja à la…

Pojawiła się już pierwsza prognoza dotycząca wpływów w box office przyszłorocznej odsłony MCU, Avengers: Endgame.

Dawid Muszyński
-

Mowgli: Legenda dżungli – recenzja filmu

Opowieść o chłopcu wychowanym przez watahę wilków w dżungli zna chyba każde dziecko. Duża w…

Ocena recenzenta:
6
Michalina Reda
-

Potrójna granica – Ben Affleck w…

Potrójna granica to nadchodzący film Netflixa, w którym zagrają między innymi Ben Affleck i Oscar…

Co o tym sądzisz?