Najlepsze role Toma Hanksa
Tom Hanks to aktor znany i lubiany niemalże przez wszystkich kinomanów. Z okazji urodzin aktora wspomnijmy raz jeszcze jego najlepsze, filmowe role, które na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.
Tom Hanks to aktor znany i lubiany niemalże przez wszystkich kinomanów. Z okazji urodzin aktora wspomnijmy raz jeszcze jego najlepsze, filmowe role, które na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.
Tom Hanks, który dziś kończy 61 lat ma w swoim dorobku wiele niezapomnianych ról, budzących w widzach na przemian śmiech i wzruszenie. Bohaterowie, których miał okazję zagrać, stali się kultowymi postaciami. Filmy, w których występował, to w większości klasyki, które prawdziwy wielbiciel kina powinien obejrzeć przynajmniej raz w życiu. Oto zestawienie tych ról Toma Hanksa, które wywarły na mnie największe wrażenie.
1. Forrest Gump
Film kultowy, z tym nie ma co się spierać. Postać Forresta Gumpa przeszła do historii kina. Specyficzny, nieco nieporadny bohater momentalnie zjednał sobie sympatię widzów. Mimo że nie grzeszył wysokim ilorazem inteligencji, posiadał coś, czego w obecnych czasach wielu ludziom, niestety, brak – dobre serce. Całe życie kierował się uczuciami i wpojonymi mu wartościami, a nie rozumem. Może właśnie dlatego potrafił czerpać radość z drobnych rzeczy. Forrest Gump został po mistrzowsku wykreowany przez Toma Hanksa, który swoją grą potrafi wzbudzić niesamowite emocje. Wzruszał, a jednocześnie dostarczał sporą dawkę dobrego humoru. Bezwarunkowa miłość Forresta do Jenny potrafiła poruszyć nawet najtwardsze serce. Wszystko, co robił, robił właśnie dla niej, choć nie mógł liczyć na wzajemność. Postać Forresa Gumpa z pewnością niejedną osobę podniosła na duchu. Przesłanie, jakie niesie za sobą przedstawiona historia, jest ponadczasowe. Nie bójmy się realizować swoich marzeń. Nie myślmy, że nie jesteśmy w stanie tego zrobić, bo czegoś nam brakuje. Jedyne, co nas przed tym powstrzymuje, to my sami, a żadne inne ograniczenia po prostu nie istnieją.
2. The Green Mile
Fabuła Zielonej mili, choć niezaprzeczalnie poruszająca, nie oddziaływałaby na widza w takim stopniu, gdyby nie genialnie wykreowane postacie: a wśród nich Paul Edgecomb grany przez Toma Hanksa. Aktor po raz kolejny dostarczył widzom powodów do wzruszeń. Tym razem w historii będącej wspomnieniem kierownika bloku E. Życie, jakie wiódł mężczyzna, uległo diametralnej zmianie, gdy w więzieniu zjawił się John Coffey. Każda chwila spędzona z więźniem pozwalała mu przekonać się, że jest to człowiek jedyny w swoim rodzaju, uosobienie dobra. Niezdolny do wyrządzenia drugiemu człowiekowi krzywdy, a co dopiero dopuszczenia się czynu, który mu przypisywano. Jednak wymierzenie ostatecznego „ciosu” nieuchronnie się zbliżało. Paul Edgecomb nie mógł znieść poczucia, że wkrótce może zabraknąć tak niesamowitego człowieka, który nawet po tym wszystkim, co go spotkało, w każdym widzi jedynie dobro. W związku z tym postanowił podjąć walkę w imię sprawiedliwości i za wszelką cenę temu zapobiec. Dotkliwa porażka, jaką poniósł na tym polu, stała się niczym drzazga w jego sercu, niepozwalająca mu o tym zapomnieć aż do końca swoich dni. W końcu, jak sam mówił: „przeszłość nas dogania, czy tego chcemy, czy nie”.
3. Cast Away
Cast Away – poza światem jest to historia, granego przez Hanksa, Chucka Nolanda – inżyniera firmy kurierskiej, który w wyniku katastrofy lotniczej trafia na bezludną wyspę. Tym samym musi nauczyć się żyć na nowo. Każdy nowy dzień staje się dla niego walką, zarówno z żywiołami natury, jak i samym sobą. Film przedstawia dramat człowieka współczesnego, który nagle zostaje odarty ze wszelkich dobrodziejstw ułatwiających mu życie. Jednak to nie brak dóbr materialnych doskwierał mu najbardziej. Los rozbitka, jaki przyszło wieść bohaterowi, przyniósł mu ogromną samotność. Potrzebę kontaktu z drugą osobą Chuck stara się zaspokoić poprzez stworzenie wyimaginowanego przyjaciela. Bohater tkwi w tym złudzeniu, które być może ocaliło go przed stoczeniem się w otchłań szaleństwa. Na ekranie obserwujemy przemianę bohatera. Począwszy od biznesmena, przez rozbitka usiłującego nauczyć się jak sprostać wyzwaniom, które życie rzuciło mu pod nogi, na człowieku, który uświadamia sobie, że stracił wszystko, co było dla niego ważne, kończąc. Umiejętność wcielenia się w każdą z tych postaci, w tak autentyczny i naturalny sposób, świadczy o niebywałym talencie Toma Hanksa. W Cast Away - poza światem zbalansowano dramatyczne wydarzenia, jakim musiał sprostać Chuck, z komicznymi sytuacjami, które wywoływały na twarzy widza uśmiech. Aktor, wraz z propozycją zagrania Chucka Nolanda, dostał nie lada wyzwanie, jednak trzeba przyznać, że poradził sobie z nim znakomicie.
4. Sleepless in Seattle
Historia jak z bajki. O wielkiej miłości, która wybucha nagle, wbrew wszystkiemu. O przeznaczeniu, w które zapewne nie każdy wierzy. Tom Hanks tym razem wcielił się w rolę Sama Baldwina - samotnego ojca, który swego syna kocha ponad wszystko. Życie nie oszczędzało głównego bohatera. Po stracie żony musiał wypełnić po niej lukę, stać się zarówno matką, jak i ojcem dla swego ukochanego syna. A jednocześnie żyć ze świadomością, że tak naprawdę nigdy nie będzie w stanie jej zastąpić. Mimo tego, co mogłoby się wydawać, Bezsenność w Seattle to nie jedna z tych ckliwych opowieści o miłości między kobietą a mężczyzną. Pomimo że wątek romantyczny w filmie także wzbudza ogromne emocje, to, co szczególnie wzruszające w filmie, to uczucie jakim główny bohater darzy właśnie swego syna, a także to, co otrzymuje od niego w zamian. Wzajemność, na której opiera się ich relacja, chwyta widza za serce. To, w jaki sposób dbają o siebie nawzajem, pragną swego dobra oraz szczęścia, ukazuje jak niezwykła więź może wytworzyć się między ojcem a dzieckiem. Więź, która zapewnia bezwarunkową akceptację i zrozumienie, ułatwiające przeżycie nawet najtrudniejszych chwil.
5. Philadelphia
Oto jeden z najważniejszych filmów poruszający tematykę AIDS. Tom Hanks wcielił się w nim w rolę Andrew Becketta – prawnika zatrudnionego w prestiżowej kancelarii. Wszystko wskazuje na to, że czeka go w tym zawodzie świetlana przyszłość. Do czasu. Andrew jest nosicielem wirusa HIV, o czym pewnego dnia dowiadują się jego przełożeni. Mężczyzna zostaje momentalnie zwolniony z pracy pod niedorzecznym pretekstem. Andrew decyzję szefostwa traktuje jako cios we własną godność i zamierza walczyć o sprawiedliwość. Przed sądem nie żąda jedynie zadośćuczynienia z powodu bezpodstawnego zwolnienia z pracy. Chce odzyskać poczucie człowieczeństwa, które szefostwo kancelarii zrównało z ziemią. Prowadzenie procesu sądowego staje się dla niego prawdziwym wyścigiem z czasem, ponieważ w miarę rozwijania się choroby, przeżycie kolejnego dnia stoi pod znakiem zapytania. Z biegiem czasu, do zaciętej walki przeciwko korporacji zagrzewa go myśl, że nie robi tego jedynie dla siebie, ale także dla pozostałych ofiar dyskryminującego systemu. Genialny Tom Hanks za stworzenie tak przejmującej postaci, której widz wytrwale kibicuje, a także ogromnie współczuje, został nagrodzony Oscarem. W pełni zasłużenie.
6. Saving Private Ryan
Wojna. Wszechobecność śmierci i kruchość ludzkiego życia. Walka z własnymi słabościami. Ciągłe balansowanie na granicy życia i śmierci. To realia, w jakich obracali się bohaterowie filmu Szeregowiec Ryan. Rola kapitana Johna Millera, w którego wcielił się Tom Hanks, pozostaje niezapomniana. Emocje, jakie dostarczył widzom, zostawiają w nas pewien sentyment do tego filmu. Oglądając go na ekranie, widz odczuwa ogromną dumę, ale i wzruszenie jego postawą. Głównego bohatera filmu można nazwać prawdziwym wzorem do naśladowania. Uosobieniem męskiej siły i niebywałej odwagi, który niejednokrotnie przekraczał własne granice, by ocalić siebie i innych. Zdolnym do poświęcenia dla nieznajomego, by zasłużyć na powrót do domu. Można powiedzieć, że tytułowy szeregowiec Ryan stał się symbolem jego samotnej walki, którą prowadził, by udowodnić, że jest coś wart. Wojenne realia ukazane w Szeregowcu Ryanie były wstrząsające. Przedstawiony obraz zachęca do refleksji, czy w takich okolicznościach istnieje jeszcze jakakolwiek granica moralności, której nie powinno się przekraczać. Na przykładzie bohaterów filmu widzimy, że funkcjonowanie według tak drastycznie innych zasad, kosztuje sporo. Wojna odciska piętno na każdym i tak naprawdę nikt nie wychodzi z niej cało. To, co najważniejsze, to podążać według wartości, w które się wierzy, aby ocalić, jeszcze tlący się w nas, pierwiastek człowieczeństwa.
7. Apollo 13
To film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Przedstawiona została w nim historia nieudanej misji kosmicznego statku – Apollo 13. Nieodkryty kosmos jest dla człowieka, w dalszym ciągu, nieprzewidywalny, dlatego nikt nie mógł przygotować się na to, co się wydarzyło. Od momentu wybuchu butli z tlenem, astronauci, a wśród nich Tom Hanks jako Jim Lovell, zostają zawieszeni w kosmicznej próżni. Rozpoczyna się ich przejmująca walka z czasem, o to, by przetrwać. Tlenu z każdą chwilą ubywa, jedyne, co im pozostaje to głęboka wiara w to, że istnieje jeszcze szansa na ocalenie i powrót do domu. Swój los pokładają w rękach NASA, która robi wszystko, co w jej mocy, by bezpiecznie sprowadzić astronautów na ziemię. Los bohaterów zostaje zestawiony z dramatem ich rodzin, które z przerażeniem wysłuchują kolejnych informacji na temat swoich najbliższych. Dzięki historii przedstawionej w Apollo 13 otrzymujemy podnoszący na duchu obraz społeczności jednoczącej się w sytuacji krytycznej. Obserwujemy tworzenie się wspólnoty, której wsparcie daje astronautom nadzieję oraz świadomość, że nie mogą się poddać w decydującej walce o własne życie.
Już 23 września od 16:50 na kanale Paramount Channel będzie emitowany maraton filmów z Tomem Hanksem: Terminal, Cast Away – Poza Światem i Forrest Gump.
Źródło: fot. materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1970, kończy 54 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1952, kończy 72 lat