Podcięte skrzydła – czemu dziennikarze czasem zmieniają stacje?
Wczoraj pisaliśmy o tym, że Tomasz Smokowski i Andrzej Twardowski odchodzą z CANAL+. Powodów takich decyzji można wskazać wiele. Niektórzy dziennikarze zyskali przez lata rzesze wiernych fanów, a zakończenie realizacji danego programu, odejście prowadzącego czy jego transfer do innej stacji może być ważnym medialnym wydarzeniem.
Wczoraj pisaliśmy o tym, że Tomasz Smokowski i Andrzej Twardowski odchodzą z CANAL+. Powodów takich decyzji można wskazać wiele. Niektórzy dziennikarze zyskali przez lata rzesze wiernych fanów, a zakończenie realizacji danego programu, odejście prowadzącego czy jego transfer do innej stacji może być ważnym medialnym wydarzeniem.
Panowie Smokowski i Twardowski są specjalistami w sporcie. Jeśli na dany temat wie się wszystko, a w dodatku ma się za sobą widzów, którzy danego człowieka i to, co mówi cenią, zawsze znajdzie się możliwość dzielenia swoją pasją. Szczególnie w dobie Internetu, z czego ci dziennikarze być może skorzystają, tworząc swój własny kanał na YouTube. Są spekulacje, że właśnie w takim kierunku to się rozwinie. Nie wszyscy korzystają jednak z takich rozwiązań.
Rok temu z Telewizji Polskiej odeszła inna, znana i ceniona specjalistka od kina, Grażyna Torbicka. Związana była ze stacją przez 31 lat, z których to przez 20 tworzyła program Kocham Kino. Przez ten czas przedstawiała widzom polskie i światowe kino, gościła wielu twórców filmowych. Przyczyny zakończenia programu nie są do końca jasne, a sama dziennikarka zaangażowała się w inny projekt, choć nie wyklucza ponownej współpracy z TVP. Z tej dziedziny kultury wywodzi się też Artur Pietras, znany jako Kinomaniak. Przez lata prowadził w TV 4 popularny program Kinomaniak o filmach. Ostatecznie przeniósł się do telewizji do YouTube'a.
Do Internetu swoją działalność przeniósł natomiast popularny prezenter. Maciej Orłoś równo rok temu po raz ostatni pożegnał się z widzami Teleekspresu. Po 25 latach postanowił odejść z TVP. Przyczyną takich decyzji mogły być duże zmiany w zespole tworzącym program. Prezenter postanowił przejść do Wirtualnej Polski i tam tworzyć telewizję internetową.
Inną zmianą, która wywołała medialny szum, był transfer Kuby Wojewódzkiego z Polsatu do TVN-u w 2006r. Prawdopodobnie odejście było spowodowane proponowanymi mu niekorzystnymi warunkami finansowymi. TVN wykorzystało sytuację napięcia na linii Wojewódzki – Polsat. Popularny program Kuba Wojewódzki został przeniesiony w podobnej formie do drugiej stacji, gdzie do dziś jest kontynuowany.
Tego typu przenosin dokonał inny znany prowadzący, Krzysztof Ibisz. Dziennikarską karierę zaczynał w TVP, tworząc programy 5-10-15 i Klub Yuppies. Dość szybko przeniósł się do telewizji Wisła w roli doradcy programowego. Kiedy Wisła współtworzyła TVN, robił to też Ibisz, występując w nowych programach, takich jak Ibisekcja. Jego przejście w 2000 roku do Polsatu było niewątpliwie stratą dla stacji.
Kilkukrotnie stację, dla której pracował zmieniał też Tomasz Lis. Zaczynał w TVP jako prezenter Wiadomości. W 1997 roku przeniósł się do nowo-powstałej stacji TVN, gdzie współtworzył Fakty. Po 7 latach został jednak zwolniony, być może przez wizję jego kandydatury w wyborach prezydenckich. Wtedy dostał posadę w Polsacie. Ostatecznie wrócił do stacji-matki TVP, gdzie na kanale drugim prowadził popularny program Tomasz Lis na żywo. Dziennikarz wielokrotnie był krytykowany za brak obiektywizmu w swojej pracy, co niewątpliwie było jedną z przyczyn tak wielu zmian pracodawcy.
Podobna sytuacja była z Hanną Lis, która zaczynała w TVP. gdzie prowadziła Telexpress oraz programy publicystyczne. W latach 2004-2007 pracowała w Polsacie, skąd odeszła na znak solidarności ze zwolnionym Tomaszem Lisem. Potem znów wróciła do TVP, by ostatecznie prowadzić program w TVN Style. Jak widzimy, rotacja dość spora.
Niebywałą szkodę poniosła Telewizja Polska, gdy zakończono emisje programów z Wojciechem Mannem i Krzysztofem Materną. Tworzyli niezwykły duet w programach, takich jak MdM czy MC2. Kilka lat temu okazało się jednak, że ich humor nie pasuje do współczesnej telewizji, jest zbyt wymyślny i wyrafinowany, ostatni program Manna Kocham to, co lubię nie przyciągnął już zbyt wielu odbiorców. Prowadzący na stałe przeniósł się do radia, Materna gościł tam do 2014 roku.
Ostatnio głośno było również o odejściu z TVP znanego twórcy programów kulinarnych Roberta Makłowicza. Stacja bezprawnie wykorzystała jego wypowiedź, by wpleść ją w zapowiedź nowej ramówki, przez co po 20 latach prezenter zrezygnował z dalszej współpracy. Makłowicz poprowadzi teraz program o tej samej tematyce na kanale Food Network należącym do TVN-u.
Warto też wspomnieć o Tomaszu Sekielskim, który przez wiele lat był związany z telewizją TVN. Prowadził nam różne programy publicystyczne na czele z Teram my!, nad którym pracował wspólnie z Tomaszem Mrozowskim. Ostatecznie odszedł z TVN na rzecz Nowa TV, gdzie również prowadzi program publicystyczny.
Powodów odejścia dziennikarzy z telewizji czy ich transferów do innych stacji jest wiele. Można wskazywać wśród nich politykę, chęć rozwoju, nieporozumienia z władzami stacji, pieniądze. Pewnym jest, że za każdą znaną osobistością stoi wiele oddanych im widzów i że przynajmniej część z nich będzie skłonna włączać inny kanał w TV, byleby zobaczyć swoich ulubieńców. Dla innych brak ulubionego programu będzie po prostu nieodżałowaną stratą.
Źródło: fot. TVN
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 41 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1997, kończy 28 lat
ur. 2009, kończy 16 lat