„Samuraj Jack” – kreskówka z rozmachem
Zanim Genndy Tartakovsky przebił się do kina z hitem Hotel Transylvania, tworzył w Cartoon Network jedne z najlepszych seriali animowanych: "Laboratorium Dextera", "Atomówki" oraz właśnie Samuraja Jacka, który dziś posiada status kultowego.
Zanim Genndy Tartakovsky przebił się do kina z hitem Hotel Transylvania, tworzył w Cartoon Network jedne z najlepszych seriali animowanych: "Laboratorium Dextera", "Atomówki" oraz właśnie Samuraja Jacka, który dziś posiada status kultowego.
Do 2001 roku najbardziej znanym serialem animowanym Genndy'ego Tartakovsky'ego było "Laboratorium Dextera". Tartakovsky'emu to jednak nie wystarczało, a swoją frustrację wylewał w wywiadach, w których często narzekał na brak kreskówek opartych na akcji - więc zdecydował się stworzyć własną. W Samuraju Jacku zamierzał pokazać rozmach na kinową skalę, efektowną akcję i humor z elementami przemyślanego artyzmu. W wywiadach Mike Lazzo z Cartoon Network wspominał bardzo zabawne sprzedanie im pomysłu przez Tartakovsky'ego.
[cytat=Powiedział mi: "Pamiętasz Davida Carradine'a w serialu »Kung Fu«? Nie było to świetne?". Odpowiedziałem mu, że tak, i to wystarczyło.] [/cytat]
Twórca Samuraja Jacka wielokrotnie opowiadał o licznych inspiracjach, z których korzystał przy tworzeniu serialu. Najwięcej czerpał z japońskiego kina o samurajach, dużo z twórczości Kurosawy i oldschoolowych tytułów z gatunku filmów sztuk walki. Takim zapożyczonym elementem jest m.in. podział na ekranie podczas niektórych ujęć czy zatrzymywanie rozwoju fabuły, by podbudować napięcie, ale także sam fakt, że sporo odcinków nie zawiera w ogóle dialogów. Nie zabrakło także aluzji do klasyki gatunku. Najczęściej za przykład podaje się odcinek "Jack Remembers the Past" , którego sceny nawiązują do kultowego "Lone Wolf and Cub".
Tartakovsky podkreślał też inspirację powieściami graficznymi. Za przykład podawał "Ronina" Franka Millera, z którego zaczerpnął pomysł na samuraja walczącego z demonem w futurystycznym świecie. Natomiast odcinek "Jack and the Spartans" odtwarzał historię z komiksu "300" tego samego autora. Zdarzyło mu się także odwoływać do własnej twórczości - "Laboratorium Dextera", "Atomówek" oraz "Dwóch głupich psów". Najłatwiej powiedzieć, że inspiracje Tartakovsky'ego były bardzo rozległe - czerpał z kultury starożytności, z mitologii, z kina fantasy, gangsterskiego, samurajskiego, kung fu i science fiction, a niektóre odcinki utrzymywał nawet w odpowiednim filmowym gatunku, ale najczęściej w formie wysmakowanego pastiszu.
Pod względem technicznym Tartakovsky po inspirację sięgnął do kultury japońskiej, a ściślej mówiąc: obrazów ukiyo-e. Charakteryzują się one minimalistyczną formą i specyficzną kreską, co idealnie zostało zaimplementowane w serialu. Tutaj możemy też wspomnieć o dubbingu, gdyż jedna osoba jest warta wyróżnienia. Mowa o legendzie kina azjatyckiego, Mako, który podkładał głos pod demona Aku. Obdarzony charakterystycznym głosem aktor zmarł kilka lat temu, a w ewentualnej kontynuacji twórca chce oddać mu hołd. Serial cechował się także efektownymi i pełnymi rozmachu bitwami oraz scenami akcji.
Stacja ogłosiła serial 21 lutego 2001 roku i rozpoczęła rozbudowaną akcję promocyjną dzięki umowie z AOL. Publikowano klipy, filmy zza kulis oraz różne grafiki. Samuraj Jack oficjalnie zadebiutował w USA trzyczęściowym odcinkiem "The Beginning", którego emisja odbyła się 10 sierpnia 2001 roku. Łącznie wyemitowano 52 odcinki podzielone na cztery sezony. Ostatni z nich widzowie w Ameryce obejrzeli 29 października 2004 roku. W naszym kraju produkcję zaczęliśmy oglądać 2 września 2002 roku. Serial zebrał fantastyczne recenzje i był wielokrotnie nagradzany - ma na koncie Emmy oraz Annie. Często wymienia się go w gronie najlepszych kreskówek w historii telewizji.
Rosnąca popularność serialu doprowadziła do przeniesienia go na inne media. Na pierwszy ogień poszły dwie gry: "Samurai Jack: The Amulet of Time" (Game Boy Advance, 2003 rok) oraz "Samurai Jack: The Shadow of Aku" (Nintendo GameCube i PS2, 2004 roku). Jack pojawiał się także w grach związanych ze stacją Cartoon Network, a pod koniec 2013 roku w USA wydano pierwsze komiksy o nim.
Samuraj Jack okazał się też przepustką dla Genndy'ego Tartakovsky'ego do większej kariery. Lucasfilm dostrzegł specyficzny styl stworzony w tym serialu, który bardzo przypadł im do gustu, czego efektem było zatrudnienie Tartakowsky'ego do serialu "Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów". Pod względem realizacji była to produkcja bardzo zbliżona do tego, co prezentował Samuraj Jack.
Dzięki statusowi "kultowości" i niemalejącej popularności od lat mówi się o realizacji kinowego filmu. Tartakovsky okresowo przypomina fanom, że chce i zrealizuje pełnometrażową kontynuację serialu, która zamknie całą historię, i chce to zrobić z jeszcze większym rozmachem. Genndy Tartakovsky z każdym rokiem jest coraz bliżej osiągnięcia założonego celu. Ma on bowiem za sobą udany debiut w kinie z filmem Hotel Transylvania, a w planach ma animację o kultowym Popeye'u. Możemy być pewni, że jego kolejne sukcesy ostatecznie doprowadzą do powrotu popularnego samuraja Jacka.
Był to serial wyjątkowy, nietypowy i niezwykle rozrywkowy. Żadna inna produkcja w telewizji tak umiejętnie nie tworzyła mieszanki czasem skrajnie różnych inspiracji i nie pokazywała opowieści z tak epickim rozmachem. To jedna z najlepszych kreskówek w historii telewizji, którą po prostu trzeba znać.
"Samuraj Jack" | |
Gatunek: animacja |
W rolach głównych: Phil LaMarr, Mako Iwamatsu, John DiMaggio i Sab Shimono |
Twórcy: Genndy Tartakovsky | |
Liczba sezonów/odcinków: 4/52 | |
Lata emisji: 2001-2004 |
Odcinki polecane: "The Beginning", "Jack and the Spartans" |
Dostępność: DVD (brak polskich napisów) | |
czytaj o serialu w naszej bazie |
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat