The Runaways – komiksowe perypetie, a serialowa wersja

W zeszłym roku Hulu zaprezentowało nam nowy serial od Marvela o grupie zbuntowanych dzieci superprzestępców. Czas, aby przyjrzeć się komiksowemu pierwowzorowi i różnicom względem produkcji platformy.

W zeszłym roku Hulu zaprezentowało nam nowy serial od Marvela o grupie zbuntowanych dzieci superprzestępców. Czas, aby przyjrzeć się komiksowemu pierwowzorowi i różnicom względem produkcji platformy.

Norbert Zaskórski

Norbert Zaskórski

Seria komiksowa Runaways, tom 1 powstała w 2003 roku, a za stworzenie grupy odpowiadali Brian Vaughan i Adrian Alphona. To historia o grupie nastolatków, którzy wydają się mieć na pozór banalny problem z rodzicami. Można pomyśleć, że każdy w  tym wieku przeżywał okres buntu wobec swoich ojców i matek. Jednak w tym wypadku rodzice naszych bohaterów to superprzestępcy należący do tajnego stowarzyszenia o nazwie Pride. Akcja serii dzieje się nie jak to w zwyczaju Marvela w Nowym Jorku, a w słonecznym Los Angeles. W tych, wydawać by się mogło, rajskich warunkach nasi bohaterowie poznają mroczny sekret swoich rodziców. Podczas jednego z przyjęć organizowanych przez rodzicieli Alexa Wildera, nastolatek wraz ze swoimi znajomymi postanawia zbadać, co jest przedmiotem tajemniczych spotkań ich staruszków. Tak trafiają do ukrytego pomieszczenia, w którym rodzice naszych bohaterów odprawiają dziwny rytuał, a następnie zabijają młodą dziewczynę. Alex i spółka przeżywają szok i postanawiają razem uciec. Tak zaczyna się jedna z ciekawszych opowieści w dorobku Marvela.

W skład zespołu Runaways wchodzą: Alex Wilder, Chase Stein, Nico Minoru, Karolina Dean, Gertrude "Gert" Yorkes, Molly Hayes oraz dinozaur Old Lace. Drużyna reprezentuje cały przekrój grup społecznych występujących wśród nastolatków. Alex to geek i komputerowiec, uwielbia gry MMORPG, doskonale radzi sobie z technologią, mózgowiec i strateg, który zostaje liderem drużyny. Chase to typ sportowca, który wydaje się być irytującym osiłkiem, jednak z czasem odkrywamy jego motywacje i zaczynamy mu kibicować; w walce posługuje się rękawicami Fistgons. Nico ubiera się jak gotka i posiada magiczne zdolności, podobnie jak jej rodzice, posługujący się czarną magią. Karolina jest popularną dziewczyną, zaznajomioną z wszystkimi trendami, jednak pod tą maską kryje się zraniona dziewczyna, córka kosmitów z mocami wykorzystującymi energię słoneczną. Gert jest typem outsiderki, bardzo wygadanej, ambitnej, walczącej o swoje racje. Chyba najbardziej z całej grupy zależy jej, aby posłać rodziców za kratki; Old Lace jest z nią telepatycznie połączony. Molly to przykład wiecznie uśmiechniętego, pełnego energii dziecka, które zaczynamy lubić od samego początku. Razem tworzą mieszankę wybuchową.

Ciężko opowiadać ich komiksową historię bez rzucania dużymi spoilerami, więc postaram się pokrótce przybliżyć ich perypetie. W całej serii przejawiają się oczywiście inni herosi Marvela, jak Iron Man, Spider-Man czy Wolverine. Występują osobiście lub jako obiekt kultu, rozmów między postaciami lub jako bohaterowie gier wideo. W czasie swojej ucieczki Runaways spotykają również duet Cloak & Dagger, od niedawna znany widzom serialowym. Przez kolejne numery swoich przygód nasi bohaterowie potrafili zaangażować się w międzyplanetarny konflikt, odeprzeć inwazje Skrulli, spotkać X-Menów, którzy chcieli zwerbować Molly oraz uczestniczyć w Civil War. Grupa wiele razy broniła Los Angeles przed takimi złoczyńcami jak Tarantula, Mole-Man, Flag Smasher czy Swarm, który był... szalonym naukowcem zbudowanym z pszczół. W czasie ich przygód zdarzyło się również wiele tragedii, śmierci bliskich, a nawet zdrady jednego z członków grupy, oczywiście nie ujawnię, o kogo chodzi, aby nie psuć zabawy.

W ubiegłym roku fani komiksów z Runaways doczekali się w końcu aktorskiej adaptacji, w tym wypadku w formie Runaways produkowanego dla platformy Hulu. Oczywiście twórcy na potrzeby serii musieli dokonać kilku istotnych zmian względem komiksów. Jedną z nich jest kościół Gibborim, sekta prowadzona przez rodziców Karoliny, stanowiąca idealną przykrywkę dla działalności Pride. W komiksowym pierwowzorze nie ma czegoś takiego, ojciec i matka dziewczyny są kosmitami, ukrywającymi się pod przykrywką aktorów z opery mydlanej. Natomiast Gibborim byli w tym wypadku starymi bogami , gigantycznymi bestiami żyjącymi pod ziemią. Ten motyw wydaje się być obecny w serialu, ponieważ rodzice naszych bohaterów zdają sobie z tego sprawę, że coś żyje w głębi ziemi. Ponadto Jonah wydaje się mieć coś z nimi wspólnego. Być może jest on jedną z tych istot, która ukrywa się pod ludzką powłoką. W tym wypadku znaczyłoby to, że w jakiś sposób stracił on część swojej mocy. Przede wszystkim jednak sam moment ucieczki głównych bohaterów serialu został rozciągnięty na cały sezon. W graficznym pierwowzorze Alex i spółka postanawiają dać nogę od razu, gdy odkrywają, jakich podłych czynów dopuszczają się ich rodzice.

Ważnym elementem  1. sezonu produkcji Hulu jest wątek zmarłej siostry Nico, Amy, który napędza motywacje kilku naszych bohaterów i staje się ważnym katalizatorem ich działań. Natomiast w komiksowej serii czytelnicy nie zobaczą tego elementu, ponieważ został on stworzony specjalnie na potrzeby serialu. W tym wypadku był on jednym z aspektów, który zbliżył do siebie grupę po czasie długiej rozłąki i braku kontaktu. Najbardziej zmienionym na potrzeby serialu względem komiksu członkiem Runaways jest Chase. W graficznej historii raczej mało inteligentny sportowiec, który bojowe rękawice ukradł ojcu. Natomiast w produkcji Hulu to spychający naukę na drugi plan bardzo inteligentny młody człowiek, którego zdolności pozwoliły na to, że sam sobie zbudował broń do walki. Zatem w serialu jest on znacznie bardziej wielowymiarowy.

Na potrzeby projektu serialowego zmieniono również wątek rodziców Molly Hayes, w widowisku Hulu posiadającej nazwisko Hernandez. W komiksach była ona córką mutantów, dzięki czemu sama posiadała moc. Natomiast w serialu jej rodzice byli naukowcami, a pochodzenie wyjątkowych umiejętności Molly jest bardzo tajemniczym elementem fabuły. Jednak ta zmiana umożliwiła wprowadzenie ciekawego wątku pobocznego, związanego z najmłodszą członkinią Runaways. Na koniec chciałbym poruszyć jeszcze jedną różnicę, tym razem związaną z Nico Minoru, a konkretnie z jej magicznym kosturem. W komiksach, aby go użyć, dziewczyna musiała się skaleczyć i poświęcić swoją krew. Wówczas artefakt wychodził z jej ciała. Natomiast w produkcji Hulu mamy do czynienia z urządzeniem działającym na DNA matki Nico. Dziewczyna posiada połowę jej genów, wobec tego może posługiwać się kosturem.

Źródło: zdjęcie główne: Hulu

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV