TOP 10: Baśnie i legendy alternatywne w kinie
Kino często czerpią z legend i baśni prezentując je w nowej atrakcyjnej formie. Przyjrzyjmy się dziesięciu najciekawszym przykładom.
Kino często czerpią z legend i baśni prezentując je w nowej atrakcyjnej formie. Przyjrzyjmy się dziesięciu najciekawszym przykładom.
Baśnie i legendy to doskonały materiał na efektowny film, w którym rządzi przygoda, akcja, emocje i napięcie. Czasem mamy do czynienia z wiernym przeniesieniem jakiejś historii, ale w ostatnich latach częściej obserwujemy różne wariacje baśni i legend, które ukazywane są z zupełnie innej perspektywy. Jak na przykład cykl Legendy Polskie Tomasza Bagińskiego realizowany dla Allegro.
W artykule przyjrzę się najciekawszym przykładom.
Królewna Śnieżka
Baśń o tej postaci po raz pierwszy została spisana przez braci Grimm. Gdy kino zaczęło stawiać pierwsze kroki szybko sięgnęło po tę baśń i tak powstał film animowany Disneya pt. Snow White and the Seven Dwarfs. I ta wersja jest już tak mocno osadzona w popkulturze, że wszyscy myślą, że ta baśń tak wygląda, ale wersja braci Grimm była bardziej doroślejsza, mroczniejsza i co ciekawe - nie miała motywu obudzenia królewny pocałunkiem. W ostatnich latach Hollywood znów wzięło się za ten temat pokazując historię w kompletnie innymch stylach: realistyczne fantasy (Snow White and the Huntsman) oraz baśniowa wariacja (Mirror Mirror).
Mitologia Nordycka
Naturalnie mitologią również można nazwać spisane legendy. A te także były inspiracją dla Hollywood, która tworzyła bardzo różne fabuły. Tak naprawdę często polegało to na wzięciu jakiegoś motywu i wymyśleniu do niego historii. Przykładem jest The 13th Warrior. Czasem po prostu mamy do czynienia z filmami o wikingach, które mocno korzystają z tych legend: Eryk Wiking czy Valhalla Rising. Najpopularniejszą wersją czerpiącą z tej mitologii jest oczywiście ta z filmów Marvela, gdzie mamy historie superbohatera Thora. Wszystko to rozpoczęło się w komiksach, ale przy przenoszeniu tego na ekran, twórcy także patrzeli w stronę mitów, by przedstawić niektóre wizualne sekwencje. Dobry przykład jak można wziąć coś znanego i stworzyć coś innego i wyjątkowego.
Grecka mitologia
Ze wszystkich legend, baśni i innych podań mitologia grecka jest tą, która najczęściej była przenoszona na ekran na wszelkie sposoby. Historia Herkulesa jest prawdopodobnie tą najpopularniejszą. Przez to też twórcy bardzo często bawią się tą koncepcją prezentując różne wariacje i opierając się na swoich wizjach. Na początku tworzono to dość wiernie, ale z czasem zauważono, że można zrobić coś więcej. Co ciekawe - swego czasu najwięcej filmów o tym zrobili Włosi, realizując serię złożoną z 20 tytułów.
Z kinowych amerykańskich filmów mamy tutaj na przykład film Hercules in New York z Arnoldem Schwarzeneggerem, animowany Hercules Disneya oraz Hercules z Dwayne'em Johnsonem, który starał się opowiedzieć prawdziwą historię tego bohatera.
Inne popularny mity na ekranach to oczywiście historia Odyseusza, wojny trojańskiej (np. Troy), Tezeusza czy Jazona i argonautów. W ostatnich latach też stworzono filmy fantasy, które zbiorczo czerpały z legend pełnymi garściami jak Clash of the Titans i kontynuacja, ale naprawdę dobrze zrobiono to w latach 80. w filmie Clash of the Titans.
Piękna i Bestia
Dla wielu to historia z filmu animowanego Disneya z 1991 roku, ale tak naprawdę mamy do czynienia z baśnią, która została spisana przez francuską pisarkę, Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve 1740 roku, a potem przerobiona przez Jeanne-Marie Leprince de Beaumont, której wersja jest zbliżona do tego, co znamy. Jednakże naukowcy twierdzą, że sama ogólna historia, która była potem przerabiana przez różnych autorów, powstała jakieś 4000 lat temu.
W ostatnich latach powstały dwie aktorskie wersje. Jedna wierniejsza oryginałowi (Beauty and the Beast, a druga osadzona współcześnie (Beastly). W 2017 roku zobaczymy, jak Disney przedstawi aktorską wersję opartą na swojej animacji w filmie Beauty and the Beast.
Kopciuszek
Ciekawe w tej baśni jest to, że istnieje wiele wersji na całym świecie, które różnią się detalami, imionami i przedstawieniem fabuły, ale są ze sobą spójnie powiązane koncepcją. Najstarsza na świecie pochodzi z... Chin, a w europie z Włoch. Najpopularniejsza natomiast została spisana przez Charlesa Perraulta w 1697 roku. Swoją wizję też dołożyli słynni bracia Grimm.
Pierwsza filmowa wersja tej baśni powstała w 1899 roku, czyli gdy kino jeszcze raczkowało. Stworzył ją Georges Méliès. Przez dekady powstały rozmaite wersje tej historii - czasem zmieniano detale, czas akcji (były współczesne, z wyłącznie czarnoskórą obsadą w filmie Cindy), a czasem wierne. Oczywiście najbardziej znaną jest disneyowski Kopciuszek, który w ubiegłym roku doczekał się aktorskiej wersji także pod tytułem Cinderella.
- 1 (current)
- 2
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 47 lat
ur. 1967, kończy 58 lat
ur. 1977, kończy 48 lat
ur. 1979, kończy 46 lat
ur. 1986, kończy 39 lat