TOP 10: Baśnie i legendy alternatywne w kinie
Kino często czerpią z legend i baśni prezentując je w nowej atrakcyjnej formie. Przyjrzyjmy się dziesięciu najciekawszym przykładom.
Kino często czerpią z legend i baśni prezentując je w nowej atrakcyjnej formie. Przyjrzyjmy się dziesięciu najciekawszym przykładom.
Kot w butach
Jest to europejska baśń o kocie, który wykorzystuje swoje umiejętności, by jego biedny pan osiągnął władzę, bogactwo i dostał rękę księżniczki. Najstarszą spisaną wersją jest ta autorstwa Giovanniego Francesco Straparoli z 1550 roku.
Przez lata powstało kilka filmów o tym bohaterze, ale tak naprawdę tylko dwa odniosły sukces - Shrek 2 oraz Puss in Boots. Dzięki nim ten kot wszedł z butami w popkulturę.
Śpiąca królewna
Klasyczna baśń spisana po raz pierwszy przez braci Grimm oraz Charlesa Perraulta w 1697 roku. Panowie zebrali opowieść, która była przekazywana ustnie i spisali ją w całości, dzięki czemu możemy ją poznawać po dzień dzisiejszy. Ciekawe jest to, że samodzielnych filmów nie było zbyt wiele. Tak naprawdę pierwszym, który odniósł sukces była disneyowska animacja Sleeping Beauty z 1959 roku. Potem ten motyw też pojawił się w filmie Maleficent, który był opowiadany z perspektywy czarnego charakteru. Ogólnie popkultura jednak częściej korzystała z tej koncepcji w różnych motywach niekoniecznie ściśle związanych z baśnią.
Jaś i magiczna fasola
Angielska baśń, która była opowiadana przez kolejne pokolenia, a po raz pierwszy została spisana w 1734 roku. Jej najbardziej znaną wersją, jest ta z 1890 roku autorstwa Josepha Jacobsa.
Kino umiarkowanie często sięgało po tę historię, a rozpoczęło się to w 1902 roku. Były rozmaite wariacje w formie kreskówek, anime czy filmów krótkometrażowych. Natomiast w kinie najbardziej znaną wersją jest ta Bryana Singera z ostatnich lat, czyli Jack the Giant Slayer, ale film niestety nie odniósł sukcesu komercyjnego i artystycznego.
Mała syrenka
Autorem tej baśni jest Hans Christian Andersen, który opublikował ją w 1837 roku. Było sporo filmów czerpiących z tej opowieści, ale tak naprawdę dwa się liczą - The Little Mermaid Disneya oraz Ponyo Hayao Miyazakiego. Pierwszy adaptował baśń, a drugi inspirował się nią i czerpał z koncepcji.
Baśnie z 1000 i jednej nocy
Jest to zbiór różnych opowieści i baśni z Bliskiego Wschodu oraz z Azji Południowej. Zatem mamy do czynienia z kompletnie inną bajką, niż wcześniej wymienione, ale zarazem wszyscy doskonale znają większość tych historii, bo przez dekady zdobyły one swoje należne miejsce w popkulturze.
Najpopularniejszymi okazały się historie Aladyna i Sindbada, które bardzo często pojawiły się w kinie w rozmaitych wersjach. Szczególnie w czasach Złotej Ery kina mieliśmy do czynienia z różnymi seriami filmów opowiadającymi przygody bohaterów ze znakomitymi efektami specjalnymi Raya Harryhausena. Nie zapominajmy także o disneyowskim Aladdin. W kinie i telewizji mieliśmy też zbiorcze opowieści czerpiące z tych baśni, które zawsze na swój sposób się wyróżniały wyjątkowym klimatem. Warto też wymienić historię Ali Baby i 40 rozbójników.
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryPremiery tygodnia
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1989, kończy 36 lat
ur. 1956, kończy 69 lat
ur. 1984, kończy 41 lat
ur. 1995, kończy 30 lat