TOP 10: Najlepsze gry postapokaliptyczne
Z okazji premiery gry “Mad Max” przyglądamy się najlepszym tytułom wpisującym się w klimaty postapokaliptyczne.
Z okazji premiery gry “Mad Max” przyglądamy się najlepszym tytułom wpisującym się w klimaty postapokaliptyczne.
Od wtorku gracze mogą przeżywać wyjątkową przygodę w postapokaliptycznym, surowym i niezbyt przyjaznym świecie gry "Mad Max". Zanim jednak do sklepów trafiła nowa pozycja studia Avalanche, mogliśmy wielokrotnie przyglądać się klimatom postapo w wielu gatunkach gier wideo. Postapokaliptycznych gier jest mnóstwo, bo twórcy chętnie sięgają po ten motyw - ponura wizja przyszłości jest interesującym tematem i pozwala na realizowanie mrocznych wizji końca ludzkości. Wszystkie wymienione poniżej tytuły łączy jeden wspólny mianownik: przetrwanie w przedstawionym świecie jest niesamowicie trudne i często graniczy z cudem.
"Wasteland"
Pierwszą grą, bez której kategoria postapo mogłaby wcale nie powstać, jest "Wasteland", zasłużona produkcja firmy Interplay Productions Briana Fargo. "Wasteland" przenosi graczy do ponurej rzeczywistości Stanów Zjednoczonych w 2087 roku. Świat podnosi się z kolan po III wojnie światowej. Zdobycze techniki przestają mieć znaczenie, a ludzkość cofa się w rozwoju przemysłowym o kilkadziesiąt lat. Celem grupki bohaterów jest przede wszystkim przeżycie w nieprzyjaznym środowisku pełnym groźnych, zmutowanych zwierząt.
Patrząc na wydarzenia z lotu ptaka, gracze zapoznają się z historią, która powielana jest w niemal każdej kolejnej grze. Już ponad 25 lat temu twórcy potrafili zaciekawić opowieścią, ale co najbardziej rzucało się w oczy, to niesamowicie przytłaczający klimat produkcji studia Interplay Productions. "Wasteland" niejako przetarł szlaki i określił pewne normy, które znane są po dziś dzień. Po latach, w 2014 roku, ukazała się druga część gry, która w październiku pojawi się także na konsolach PlayStation 4 i Xbox One.
"Beneath a Steel Sky"
"Beneath a Steel Sky" to kolejna oldschoolowa gra osadzona w dystopicznym świecie, oczywiście w przyszłości. Bohaterem jest kryminalista Robert Foster. Postać ta podczas transportu jako jedyna wychodzi z katastrofy cało, ale nie wie, kim jest i gdzie się znajduje. Od tej chwili Bobby Foster musi toczyć nierówną walkę z otaczającą go rzeczywistością.
[video-browser playlist="741269" suggest=""]
"Beneath a Steel Sky" w połowie lat 90. było jedną z ładniejszych gier, jakie powstały na PC. Mimo iż pozycja studia Revolution Software przedstawia postapokaliptyczny świat jako coś zupełnie innego niż współczesne gry, to również wpisuje się w tę kategorię. Przeludnione miasto Union City pełne paranoicznych obywateli i faszystowski rząd nie wróżą dobrze. Jednak nawet w tym ponurym klimacie twórcy znaleźli miejsce na odpowiednią dawkę humoru - tego czarnego, rzecz jasna.
Seria "Fallout"
Można rzec, że obok "Wasteland" to właśnie seria "Fallout" umocniła w świadomości graczy akcję w świecie postapo. Zanim jednak marka na dobre zapadała w pamięć, w 1997 roku Interplay wydało pierwszą grę z cyklu. Gra RPG osadzona w świecie, w którym niedobitki po apokalipsie nuklearnej walczą o przetrwanie, dobrze się przyjęła, co poskutkowało powstaniem kolejnych części cyklu. Tegoroczna odsłona postapokaliptycznej serii, "Fallout 4", pozwoli nam wcielić się w postać męską lub żeńską (do wyboru) i będziemy nią mogli uczestniczyć w wydarzeniach także sprzed wielkiej nuklearnej eksplozji.
"Tokyo Jungle"
Nieco odbiegamy od kataklizmu spowodowanego nuklearnym wybuchem, aczkolwiek nie ma wątpliwości, że w "Tokyo Jungle" z 2012 roku coś musiało się wydarzyć, skoro świat zamieszkują jedynie zwierzęta. O tej produkcji na konsole PlayStation 3 powiedzieć można, że jest to najmilsza wizja postapo, z jaką można się spotkać. Nie oznacza to wcale, że świat gry jest bezpieczny i spokojny.
[video-browser playlist="745061" suggest=""]
W "Tokyo Jungle" zadaniem gracza jest utrzymanie przy życiu swego gatunku, jednak nie gramy człowiekiem, tylko... zwierzęciem. Ich odmian jest mnóstwo, a każda cechuje się innymi atrybutami. Trzeba polować (gdy wybierzemy mięsożernego ssaka), trzeba eksplorować i poszukiwać schronienia, partnerki czy wreszcie pokarmu. Gra kończy się w momencie, gdy rasa wybrana przez gracza wyginie całkowicie. Trzeba przyznać, że Japończycy zaprezentowali ciekawą wizję końca świata.
"S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla"
"S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля" to chyba najwierniejsza wizja mrocznej opowieści, jaką ludzki mózg mógł stworzyć. Wszystko dzięki przerażającym scenom i konsekwencjom wydarzeń, które rozegrały się na Ukrainie 26 kwietnia 1986 roku. Tamte zdarzenia na zawsze zapisały się na kartach historii i stały się podstawą tejże gry. Tytuł ten miał spore problemy, bowiem od jego pierwszej zapowiedzi do daty premiery upłynęło aż 6 lat. Mimo tego udało się - "S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля" dzięki nieistniejącemu już THQ ujrzał światło dzienne.
[video-browser playlist="745064" suggest=""]
Sukces tej postapokaliptycznej gry, której akcja dzieje się w Zonie, zaowocował powstaniem kolejnych części z cyklu "S.T.A.L.K.E.R.". W 2008 roku otrzymaliśmy prequel pod tytułem "Czyste Niebo", a rok po jego premierze zapowiedziano "Zew Prypeci", będący bezpośrednią kontynuacją "S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля".
Chociaż od premiery ostatniej odsłony serii mijają kolejne lata, gracze wciąż mają nadzieję, że ktoś sięgnie po to interesujące i ciągle mogące sobą wiele przedstawić uniwersum bazujące na prawdziwych wydarzeniach katastrofy w Czarnobylu.
Czytaj dalej...
- 1 (current)
- 2
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat