Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "  

Advertisement

 

W czarnym lustrze: roboty zabójcy

Uzbrojone inteligentne roboty – oto najprostszy sposób na zgładzenie ludzkości. Czy dysponujemy technologią, która pozwoliłaby stworzyć roboty strażnicze z Czarnego lustra?

Przedostatni odcinek 4 sezonu Czarnego lustra to prawdziwe wizualne mistrzostwo, ale też ostrzeżenie wysłane nam przez Charliego Brookera: bawcie się dalej inteligentnymi robotami, a wyprują wam flaki. W Twardogłowym poznajemy dość nietypową parę głównych bohaterów. Pierwsze skrzypce odgrywa tu Bella, która wraz ze znajomymi włamuje się do opuszczonego magazynu, aby wykraść coś, co uprzyjemni ostatnie dni życia jej siostrzeńca. W roli jej antagonisty osadzono robota strażniczego zwanego psem. Ze szczątkowych dialogów można wywnioskować, że psy wymknęły się spod kontroli i przyczyniły się do wyniszczenia ludzkości. Dlaczego do tego doszło? Nie mamy pojęcia i w zasadzie nie jest to istotne – na pierwszy plan wysunięto starcie człowieka i bezwzględnej maszyny.

Czy dysponujemy rozwiązaniami pozwalającymi na stworzenie tak śmiercionośnych robotów? Skoro mechaniczne psy zabójcy nie biegają po świecie, powinniśmy zaprzeczyć. Z drugiej strony naukowcy dość beztrosko podchodzą do zagrożeń, jakie wiążą się z rozwojem inteligentnych technologii. Przyjrzyjmy się psom i zastanówmy się, czy rzeczywiście nie powinniśmy zacząć martwić się o nasze życie i zdrowie.

Poruszanie się w terenie

Jednym z największych wyzwań, przed jakim stanęliby projektanci psów zabójców, byłby system poruszania się w terenie. Stworzenie czworonożnego robota, który sprawdziłby się w trakcie pościgu po trudnym, leśnym terenie, nie należy do najłatwiejszych zadań. Co nie oznacza, że naukowcy nie dysponują już taką technologią. Wystarczy spojrzeć na poczynania inżynierów z Boston Dynamics, którzy zawodowo zajmują się konstruowaniem maszyn kroczących. Już w 2009 roku firma dysponowała mechanicznym czworonogiem zdolnym do złapania równowagi, kiedy zostanie popchnięty:

BigDog to jednak przestarzały projekt, od momentu publikacji tego filmu minęło już niemal dziesięć lat. Roboty Boston Dynamics ewoluowały: są mniejsze, zwinniejsze, inteligentniejsze i jeszcze lepiej radzą sobie z pokonywaniem trudnego terenu. SpotMini potrafi w czasie rzeczywistym skanować i analizować otoczenie, dzięki czemu bez problemu wbiega po schodach, otwiera sobie drzwi, a nawet przemieszcza się w wyznaczone miejsce, mijając po drodze napotkane przeszkody:

A to jeszcze nie wszystko. Nad podobnym robotem pracują naukowcy z MIT, a ich Cheetah 3 jest niemal równie zwinny co psy z Twardogłowego. Ten sprzęt galopuje, podskakuje, chodzi na trzech nogach i wskakuje na stoły. Zrobi także wszystko, aby nie stracić równowagi, kiedy zostanie popchnięty i jest zdolny do pokonywania schodów „na ślepo”. Naukowcy nauczyli go, jak na nie wchodzić bez wykorzystywania kamer czy czujników zbliżeniowych, Cheetach 3 „czuje” schody pod swoimi kończynami:

Spójrzmy na chwilę na poniższy kadr z filmu:

System obrazowania przestrzeni
Źródło: Netflix

Może wydawać się, że psy korzystają z niezwykle skomplikowanego systemu wizualizacji przestrzeni, tymczasem prawdopodobnie mamy tu do czynienia z klasycznym lidarem, czyli układem obrazowania z wykorzystaniem wiązki laserowej. To dokładnie ta sama technologia, którą wykorzystuje Tesla w swoich inteligentnych samochodach do rozpoznawania przeszkód na drodze.

Stworzenie robotów poruszających się tak zwinnie jak serialowe psy, nie powinno być problemem. Naukowcy potrafią nauczyć maszyny rozpoznawać przedmioty i poruszać się w bardzo trudnym terenie.

Źródło: Zdjęcie: Netflix
Strony: 12

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – grafiki superbohaterów…

Do sieci trafiły nowe grafiki postaci z filmu Avengers: Koniec gry. Zobaczymy je na materiałach…

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

Code 8 – fragment filmu sci-fi…

Code 8 to pełnometrażowy film science fiction oparty na krótkometrażówce pod tym samym tytułem. Do…

Adam Siennica
-

Shallow po polsku. Zobacz covery piosenki…

Shallow po polsku - naprawdę stworzono covery z tekstem przetłumaczonym na język polski. Czy brzmią…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]