Czarne lustro (2011-2019)

Black Mirror

Czarne lustro

Miniserial science-fiction opisywany jako połączenie Strefy Mroku z satyrą socjologiczną. Black Mirror to trzy historie osadzone w przyszłości, opowiedziane w trzech odcinkach. Każda z nich opowiada o innych przykrych konsekwencjach rozwoju naszej cywilizacji, pokazując w sposób karykaturalny, do czego może dojść, jeśli nic się nie zmieni.

Trailery i materiały wideo

Black Mirror - trailer 3. sezonu

Wróć do edycjiCzarne lustro - Bandersnatch - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Tym razem w odcinku serialu Czarne lustro widzimy Rachel, nastolatkę, która właśnie przeprowadziła się do nowego domu na przedmieściach wraz ze starszą siostrą, wielbicielką ciężkiego, gitarowego grania oraz ojcem, niespełnionym wynalazcą humanitarnej pułapki na myszy. Dziewczyna nie ma przyjaciół w nowej szkole i jedynym elementem, który daje jej radość to słuchanie piosenek i oglądanie występów jej ulubionej gwiazdy pop, Ashley O, która jest idolką Rachel. Pewnego dnia dziewczyna otrzymuje w prezencie zabawkę, którą promuje Ashley, lalkę z wbudowaną sztuczną inteligencją opartą na osobowości piosenkarki. W tym czasie życie gwiazdy wywraca się do góry nogami. Niespodziewanie lalka okaże się kimś więcej niż tylko zwykłą zabawką i sprawi, że Rachel będzie mogła pomóc swojej idolce.

Brakuje mi w tym odcinku rozwinięcia bardzo ważnego dla historii elementu. Chodzi mi tutaj o relację Rachel i Jack, która była bardzo dobrze, subtelnie nakreślona w kolejnych scenach, jednak koniec końców ten wątek został urwany gdzieś w połowie opowieści. Ciekawy element, na którym można było zbudować coś naprawdę wyjątkowego i chwytającego za serce został potraktowany po macoszemu i odsunięty na dalszy tor, aby poprowadzić inne wątki. Aspekt fabularny dotyczący Rachel i Jack miał prezentować interesującą sferę, w której mieszały się troska, nienawiść, miłość i brak zrozumienia wobec siebie, tworząc ciekawy koktajl emocjonalny. Był tutaj potencjał na zbudowanie opowieści o szukaniu pocieszenia i zrozumienia w pozornie znajomej materii, w czasie gdy prawdziwe wsparcie kryje się bardzo blisko. I twórcy to bardzo zgrabnie robili do połowy odcinka, jednak w drugiej części zabrakło im pomysłu, jak połączyć tę kwestię z głównym wątkiem i dlatego czuję niedosyt, ponieważ tak naprawdę dobry materiał fabularny nie został doprowadzony do finału. Wielka szkoda, ponieważ już wcześniej twórcy serialu udowodnili, że potrafią budować fantastyczne historie o relacjach międzyludzkich.

Niestety również pod względem aktorskim sporo kuleje w tym odcinku. Miley Cyrus, wokół której budowana jest główna oś fabularna epizodu przechodzi ze swoim aktorstwem ze skrajności w skrajność, ponieważ albo jest cicha i nijaka albo pyskata, zarówno we własnej osobie jak i podkładając głos pod Ashley Too. Niestety smutny wyraz twarzy i wykrzyczenie kilku kwestii raz na jakiś czas nie wystarczy, aby w pełni przekazać ból drzemiący w swojej postaci. A w tej bohaterce był ogromny potencjał, aby ukazać w pełni problem życia w mydlanej, medialnej bańce, pełnej pozowania na inną osobę niż jest się naprawdę. Można powiedzieć, że w tym wypadku Cyrus została obsadzona trochę po warunkach, jeśli spojrzy się na jej życiorys. Nie za bardzo również Angourie Rice sprostała powierzonemu jej zadaniu. Młodziutka aktorka stara się jak może, aby coś wykrzesać ze swojej roli, ale za bardzo scenariusz jej na to nie pozwala. Twórcy zbyt mocno poszli z jej rolą w stronę zakompleksionej i bezkrytycznie uwielbiającej swoją idolkę fanki. Problem jest jednak tutaj taki, że nie przechodzi ona żadnej przemiany w czasie opowieści, a powinna, bo potencjał na znacznie bardziej wielowymiarową postać był. Jednak go zaprzepaszczono. Natomiast wyróżniłbym Madison Davenport, która najlepiej zaprezentowała się z całej obsady. Nie próbowała przede wszystkim szarżować, a ze spokojem grała swoją rolę, prezentując się o wiele lepiej od swoich koleżanek. Zdecydowanie więcej emocji było wyczuwalnych w jej wycofaniu niż choćby w nadekspresji Cyrus.

Sama intryga zbudowana wokół technologii sprawdziła się nawet nieźle. Pomysł, aby wcielić umysł postaci do ciała zabawki, czy w tym wypadku do minirobota, był na przestrzeni lat wykorzystywany wiele razy w różnych filmach i serialach. I w tym wypadku nie wnosi on niczego nowego, ale również nie stara się być na siłę czymś wyjątkowym. Po prostu to dobrze wykorzystany popkulturowy motyw. Jednak po raz kolejny, choć z pewnymi perturbacjami, udało się scenarzystom przemycić w historii swój komentarz społeczny związany z wizerunkiem człowieka budowanym przez media. Twórcy nie starają się używać w swojej opowieści jakichś wykwintnych metafor, dają nam w przystępny, ale również inteligentny sposób sferę do przemyśleń dotyczących wspomnianej przeze mnie medialnej bańki, w której zapewne musi żyć wiele gwiazd. Jest w tym odcinku świetna scena na końcu, gdzie dwie młode fanki Ashley O trafiają na jej koncert, jednak orientują się, że zupełnie nie pasują do tego miejsca, stylu i środowiska. Ta sekwencja w punkt oddaje główne hasło tego epizodu - bądź sobą, nie wyobrażeniem innych. 

Ostatni epizod 5. sezonu  serialu Czarne lustro sprawdza się pod względem społecznej satyry i budowania niektórych wątków. Jednak ma również w sobie sporo błędów, głownie w sferze aktorskiej i nakreślania relacji między postaciami. Niestety w porównaniu z innymi, bardzo dobrymi i trzymającymi pewien poziom epizodami serialu ten wypada blado.

Sezony

Sezon 1

 1. The National Anthem (4 grudnia 2011)
 2. Fifteen Million Merits (11 grudnia 2011)
 3. The Entire History of You (18 grudnia 2011)

Sezon 2

 1. Be Right Back (11 lutego 2013)
 2. White Bear (18 lutego 2013)
 3. The Waldo Moment (25 lutego 2013)
 4. White Christmas (25 grudnia 2014)

Sezon 3

 1. Nosedive (21 października 2016)
 2. Playtest (21 października 2016)
 3. Shut Up and Dance (21 października 2016)
 4. San Junipero (21 października 2016)
 5. Men Against Fire (21 października 2016)
 6. Hated in the Nation (21 października 2016)

Sezon 4

 1. USS Callister (29 grudnia 2017)
 2. Arkangel (29 grudnia 2017)
 3. Crocodile (29 grudnia 2017)
 4. Hang the DJ (29 grudnia 2017)
 5. Metalhead (29 grudnia 2017)
 6. Black Museum (29 grudnia 2017)

Sezon 5

 1. Episode 1 (5 czerwca 2019)
 2. Rachel, Jack and Ashley, Too (5 czerwca 2019)
 3. Striking Vipers (5 czerwca 2019)

Co o tym sądzisz?

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

John Turturro

John Turturro

ur. 1957, kończy 63 lat

Ali Larter

Ali Larter

ur. 1976, kończy 44 lat

Robert Sean Leonard

Robert Sean Leonard

ur. 1969, kończy 51 lat

Bernadette Peters

Bernadette Peters

ur. 1948, kończy 72 lat

Wojciech Paszkowski

Wojciech Paszkowski

ur. 1960, kończy 60 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV