Wampiry na ekranie
Zanim dziś wieczorem zobaczycie najnowszą wersję ekranowych wampirów przygotowaną przez Guillermo del Toro z kolegami (serial Wirus, FOX, godz. 22.00), przypomnijmy sobie ich starszych znajomych.
Zanim dziś wieczorem zobaczycie najnowszą wersję ekranowych wampirów przygotowaną przez Guillermo del Toro z kolegami (serial Wirus, FOX, godz. 22.00), przypomnijmy sobie ich starszych znajomych.
Współczesne wampiry to przede wszystkim kulturalne, grzeczne bestie, które chętnie chodzą z dziewczynami za rączkę, nadgryzają je z rzadka i nie zapominają o make-upie. Del Toro próbuje Wirusem pokazać inną wersję wampiryzmu. I dobrze. W przyrodzie powinna być równowaga. A tak naprawdę przecież wszystko już było, i to nie raz. Oto szybki przegląd co ciekawszych wampirzych postaci z poprzednich dekad kina i telewizji:
Nosferatu czyli Graf Orlok – Nosferatu - symfonia grozy (1922) – pierwszy słynny brzydki wampir (oczywiście niemiecki). A wszystko stąd, że reżyser F.W. Murnau nie kupił praw do powieści "Dracula" i zrobił swoją własną wersję. Ciut inną, brzydszą, bardziej artystyczną. Ale i tak później przegrał w sądzie proces o plagiat.
Drakula – mnóstwo filmów, zwłaszcza te z 1931, 1958 i 1992 roku. Najsłynniejsza powieść wampirza ekranizowana była masę razy. Sam Dracula wystąpił w wielu innych filmach i serialach (nawet w "Buffy"), ale najważniejsze są te z kreacjami Beli Lugosiego, Christophera Lee i Gary'ego Oldmana. A następny film (Luke Evans w roli tytułowej) jeszcze w tym roku.
Liczyhrabia – "Ulica Sezamkowa" (od 1972) – jedyny znany mi wampir, który nie ma nic wspólnego z krwią. Ale kły ma. A poza tym nerwicę natręctw, bo wciąż musi wszystko liczyć – klasyczna wampirza przypadłość, o której zapomina większa część współczesnych filmów.
Blacula – "Blacula" (1972) – afrykański książę, który po stuleciu w trumnie zaczyna grasować po Los Angeles. Dziś trochę zapomniany – jego rolę reprezentanta Afroamerykanów przejął Blade, ale on na tej liście nie może się znaleźć, ponieważ jest tylko dhampirem (wampirem po tacie). Oto więc pierwszy słynny czarny wampir.
Martin – "Martin" (1977) – no właśnie, czy Martin jest wampirem? On na pewno w to wierzy. I my na pewno oglądamy świetny film. Jeśli go nie znacie – nadróbcie. Dodam tylko, że wyszedł spod ręki samego George'a A. Romero (tego od "Nocy żywych trupów").
Hrabia Kaczula – "Hrabia Kaczula" (1988-1993) – animowany serial o kaczorze-wampirze, który w efekcie wypadku przy reinkarnacji stał się wegetarianinem. Zabawna brytyjska produkcja pełna nie zawsze wybrednych żartów i antropomorficznych ptaków.
Maria – "Krwawa Mary (1992) – moja ulubiona przedstawicielka damskiego wampiryzmu. Bohaterka brutalnej i seksownej komedii grozy Johna Landisa, która musi zrobić porządek z lokalną mafią, nim wszyscy zamienią się w wampiry. W roli Marii Anne Parillaud – niezapomniana pierwsza "Nikita".
Louis – Wywiad z wampirem (1994) – wampir z wątpliwościami. Powieść Anne Rice, na której oparto ten film, zapoczątkowała nie tylko długi cykl, ale i cały nurt opowieści o wampirach, którym nudno, smutno i w ogóle jakoś nie mają smaku na to całe picie krwi. Melancholia ich po prostu męczy. W wersji kinowej męczy Brada Pitta. A ponoć niedługo zaadaptowane zostaną kolejne tomy i będzie męczyć pewnie kogoś nowego.
Angel – seriale Buffy: Postrach wampirów (1997-2003) i Anioł ciemności (1999-2004) – jeśli w ogóle kogoś winić za wysyp wszelkiego rodzaju Edwardów i Eryków, to właśnie jego. No i oczywiście jego twórcę, Jossa Whedona. To on wymyślił wampira (i nazwał go Anioł), który romansuje z licealistką. Trzeba przyznać – ogląda się to naprawdę fajnie, ale jak już ktoś pierwszy zaczął, to później poszła cała fala. A przy okazji – fajniejszym wampirem w tych serialach jest Spike (ale w końcu i on ma romans z Buffy).
Eli – Låt den rätte komma in (2008) – dwunastolatka (a tak naprawdę dwustuletnia wampirzyca), która zaprzyjaźnia się z naprawdę dwunastoletnim Oscarem. Rzecz mroczna, groźna i na serio, więc jak łatwo się domyśleć, skutki takiej przyjaźni są przerażające.
Więcej o wampirach w książce "Wampir. Leksykon" autorstwa Kamila Śmiałkowskiego.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1959, kończy 65 lat