Repertuar kin Nowość Program TV

Czy warto obejrzeć serial Zabójcza broń?

Serial Zabójcza broń oparty na kinowej serii pod tym samym tytułem na starcie miał bardzo duży problem. Musiał się zmierzyć z sentymentem widzów do pierwowzoru i jednocześnie znaleźć swoją własną tożsamość. Ostatecznie udało się odnieść sukces.

Za sterami serialu Zabójcza broń stoi Matt Miller. Producenta znamy z pracy przy takich serialach jak Chuck666 Park AvenueCzłowiek - celForever. Postanowił on zrealizować serial, który będzie w zasadzie remakiem kinowej serii. Nie ma związku fabularnego, a znanych bohaterów grają inni aktorzy.

Przyznaję, że początkowo ten serial miał spory problem ze znalezieniem własnej tożsamości. Można rzec, że rodziło się to w bólach, bo pierwsze odcinki to naprawdę przeciętna telewizja. Historie są sztampowe, oklepane, oczywiste i przewidywalne. A to wpływało negatywnie na rozrywkę, gdy dostajemy coś, co nawet nie miało w sobie krzty kreatywności. To zmieniało się wraz z rozwojem pierwszego sezonu i nabierało koloru. Sztampowość fabularna i banały ustępowały miejsca przemyślanym wątkom kryminalnym, rozwojowi postaci oraz większemu naciskowi na interakcje pomiędzy bohaterami. Z czasem okazuje się, że wprowadzane pomysły na sprawy kryminalne mają sens, nie muszą być oczywiste i mogą stanowić idealną rozrywką, jakiej oczekujemy. To jest jeden z sztandarowych przykładów serialu, który z bardzo przeciętnego początku rozwinął się w świetną, lekką rozrywkę godną kinowego pierwowzoru. Sam jestem zaskoczony, że to piszę, ale naprawdę narzekałem na pierwsze odcinki, choć dobrze się przy nich bawiłem. Dlatego zachęcam do dania szansy na więcej niż kilka odcinków, bo potem naprawdę to wszystko jest po prostu o klasę lepsze. Szkoda porzucać w trakcie, gdy twórcy jeszcze szukają swojego języka przekazu.

W założeniu serial jest tzw. proceduralem, czyli każdy odcinek skupia się na osobnej sprawie kryminalnej. Nie ma w tym nic złego, dopóki pomysły na historie są dobre, ciekawe i angażujące. I tak też się dzieje, gdy sezon rozkręca się, a twórcy bardzo wyraźnie wyciągają wnioski z popełnianych przez siebie błędów. Obok tego wbrew pozorom mamy główny wątek sezonu, który stanowi spoiwo całego serialu. Jest nim Riggs i radzenie sobie ze śmiercią żony. Ta historia pojawia się w wielu odcinkach sezonu, kiedy to jest stopniowo, ale umiejętnie rozwijana. Szybko się okazuje, że to jest jeden z emocjonalnych podstaw tego serialu, który doskonale wpływa na sympatyzowanie z bohaterem oraz przyciąga do ekranu. Co prawda, w pewnych momentach odczuwam przeciąganie tego wątku, ale jego kulminacja jest tak zaskakująca i ciekawa, że można na to przymknąć oko. Powiem tylko, że pod koniec ten wątek odgrywa ważną rolę w fabule serialu.

Choć wspomniana historia jest ważna z punktu widzenia emocji, to sercem serialu są Riggs i Murtaugh. Jest to jeden z przykładów, kiedy trafiony casting nadrabia wszelkie wady fabularne serialu. Clayne Crawford oraz Damon Wayans stanowią duet idealny, który chce się oglądać. Niezaprzeczalna chemia pomiędzy aktorami stanowi o ich sile. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Mela Gibsona i Danny’ego Glovera. Jednakże serialowi Riggs i Murtaugh są troszkę inni. Mają podstawowe cechy zachowane, ale nowi aktorzy nadają im pewnej świeżości i rozwijają ich w innym kierunku. Mają na to więcej czasu, dzięki czemu bohaterowie ewoluują.

Mocnym akcentem serialu jest humor. Lekki, przyjemny, niewymuszony i stojący cały czas na równym, dobrym poziomie. Często oparty jest on na szalonych akcjach i interakcjach Riggsa z Murtaughem, ale także na sytuacji rodzinnej tego drugiego. Tutaj trzeba pochwalić twórców za świetny casting żony Murtaugha, która w sezonie odgrywa znaczącą rolę fabularną (są wątki wokół niej) oraz w rozwoju samego Murtaugha. A przede wszystkim jest to postać przesympatyczna, która tworzy świetną parę z Wayansem. A to wszystko przekłada się na przyjemność z rozrywki, bo naprawdę zabawnych sytuacji nie brakuje, by porządnie się pośmiać podczas perypetii bohaterów.

Znasz serial Zabójcza broń?

Oceń, jak Ci się podobał:

0,0

Oczywiście nie brak też różnych akcji: strzelanin, pościgów, czy impulsywnych, szalonych decyzji Riggsa. Czasem jest efekciarsko, emocjonująco, a czasem zgrzytają detale podczas strzelanin. Jest to też aspekt należycie rozwijający się w trakcie sezonu. Czuć z kolejnymi odcinkami poprawę jakości i lepszą realizacją takowych scen. A takim sposobem to wszystko stanowi dobre uzupełnienie całości.

Wiem, że dużo napisałem o przeciętnym początku pierwszego sezonu. I zaznaczam to kilkakrotnie dlatego, byście dali temu serialowi szansę. Potem to wszystko jest o wiele lepszą, ciekawszą i zabawniejszą rozrywką. Taką godną czasu serialomaniaka oraz zwykłego widza znającego filmy. Taką, po której można odpocząć, pośmiać się i skończyć z dobrym humorem. A taka forma rozrywki też jest bardzo potrzebna po ciężkim dniu pracy lub szkoły.


Zabójcza broń od dziś na TVN 7

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Wyciekła scena z Wonder Woman 1984.…

Do sieci wyciekła scena z filmu Wonder Woman 1984, którą zaprezentowano wczoraj na Comic-Conie w…

Piotr Piskozub
-

Avengers: Wojna bez granic – czujesz…

Okazuje się, że na Comic-Conie w San Diego dla fanów, którzy zmagają się z traumą…

Michalina Reda
-

Pratt i Saldana murem za Jamesem…

Gwiazdy serii Strażnicy Galaktyki wypowiadają się w sprawie Jamesa Gunna. Michael Rooker, filmowy Yondu, w…

Piotr Piskozub
-

DCEU jednak żyje, a Worlds of…

Wszystko wskazuje na to, że Worlds of DC nie jest oficjalną nazwą DCEU (DC Extended…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Aquaman – Jason Momoa zaspoilerował finał?…

Jason Momoa mógł w jednym z ostatnich wywiadów nieświadomie zdradzić, w jaki sposób zakończy się…

Dawid Muszyński
-

Mamma Mia: Here We Go Again!…

Historia miłosna opowiedziana w rytmie piosenek zespołu ABBA okazała się globalnym sukcesem. Widzowie się w…

Ocena recenzenta:
7

Co o tym sądzisz?