Przeczytaj w weekend

Wirtualna Notre Dame. Zobacz, w jakich grach i aplikacjach można odwiedzić katedrę

Z powodu tragicznego w skutkach pożaru paryska katedra Notre-Dame będzie jeszcze przez wiele lat niedostępna dla zwiedzających. Ae istnieją sposoby na to, aby odwiedzić ją w wirtualnym świecie.

Z powodu tragicznego w skutkach pożaru paryska katedra Notre-Dame będzie jeszcze przez wiele lat niedostępna dla zwiedzających. Ae istnieją sposoby na to, aby odwiedzić ją w wirtualnym świecie.

Emil Borzechowski

Emil Borzechowski

Tagi:  notre dame 

Pożar katedry Notre Dame wstrząsnął całym światem i udowodnił nam, że nawet najtrwalsze budowle mogą w pewnym momencie przejść do historii. Na szczęście żyjemy w ciekawych czasach, w których zabytki możemy zwiedzać nie ruszając się z domu. W poniższym zestawieniu prezentujemy kilka doświadczeń oraz gier, które pozwolą nam poznać słynną katedrę.

Assassin’s Creed: Unity

Zestawienie to nie mogło zacząć się od innej pozycji, o Assassinie ostatnio zrobiło się bardzo głośno. W tej grze Ubisoftu katedra odgrywa bardzo ważną rolę, a graficy odpowiedzialni za przeniesienie jej do wirtualnego świata skrupulatnie oddali najdrobniejsze detale kościoła. Przygodę z cyfrową Notre Dame warto rozpocząć od Unity zwłaszcza dlatego, że producent postanowił udostępnić ją za darmo. A przy okazji tej akcji Ubisoft zachęca graczy do wsparcia zbiórki na odbudowę katedry.

Kingdom Hearts 3D

Notre Dame była także tłem przygód dla bohaterów disnejowskiej animacji Dzwonnik z Notre Dame, która w 2012 roku została przeniesiona do świata gier za pośrednictwem serii Kingdom Hearts. Pierwotnie gra ukazała się na konsolę Nintendo DS pod nazwą Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance, a w 2017 roku doczekała się remake'u na PlayStation 4 w ramach kolekcji Kingdom Hearts HD 2.8.

Google Earth VR

Jeśli ktoś jest zwolennikiem bardziej realistycznych doświadczeń, powinien sięgnąć po wirtualną wycieczkę, jaką zaoferuje mu Google w ramach narzędzia Earth VR dostępnego na systemach wirtualnej rzeczywistości. Aplikacja współpracuje z platformami Oculus Rift oraz Steam VR, a wyszukanie katedry nie powinno stanowić większego problemu. Wystarczy wpisać w polu wyszukiwania Notre Dame, a system przeniesie nas w pobliże kościoła. Oteksturowany i szczegółowo wymodelowany budynek będzie można obejrzeć z lotu ptaka.

Notre Dame VR od TARGO

Serwis Google Earth VR pozwala przyjrzeć się katedrze wyłącznie z zewnątrz, jeśli ktoś chciałby odbyć wysoce immersyjną podróż do wnętrza Notre Dame, zainteresuje go dokument od TARGO. Pod koniec lutego tego roku na youtube'owym kanale firmy opublikowano 8-minutowy film dokumentalny zrealizowany za pośrednictwem kamer dookolnych. Choć opowieść ma charakter linearny i nie możemy dowolnie przemieszczać się po wnętrzach budynku, w każdym momencie możemy rozejrzeć się wokół siebie. Dokument odpalimy zarówno na komputerze, jak i na goglach VR, ale to na tych drugich prezentuje się najlepiej. Zwłaszcza jeśli korzystamy z pecetowych gogli z górnej półki cenowej takich jak HTC Vive czy Oculus Rift.

Ghost Orchestra

Skoro przy filmach dokumentalnych jesteśmy, to warto wspomnieć o projekcie Ghost Orchestra zrealizowanym przez naukowców z Groupe Audio Acoustique. Badacze postanowili przeanalizować, w jaki sposób dźwięk rozchodzi się po wnętrzu tej historycznej budowli. W ten sposób powstał materiał wizualno-dźwiękowy, który pozwala wysłuchać rekonstrukcji koncertu zorganizowanego w Notre Dame z okazji 850 rocznicy wybudowania katedry. Ze szczegółami dotyczącymi prac nad projektem można zapoznać się pod tym linkiem, a finalne nagranie dostępne jest na poniższym materiale:

Eagle Flight

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze jednej grze od Ubisoftu, która rozgrywa się w paryskiej scenerii. W Eagle Flight po raz kolejny będziemy mieli okazję obejrzeć katedrę z lotu ptaka. Scenerią naszych zmagań będzie miasto, które w wyniku niewyjaśnionych zdarzeń zostało opuszczone przez ludzkość, a ich miejsce zajęły najróżniejsze zwierzęta, w tym przez nas, wcielających się w rolę tytułowego orła. Jednym z precyzyjnie odtworzonych budynków  jest oczywiście paryska katedra Notre Dame.

Źródło: Zdjęcie główne: Ubisoft

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV