World Trade Center w filmach i serialach
Równo 13 lat temu - 11 września 2001 roku o godzinie 14:46 czasu polskiego - doszło do zamachu na World Trade Center, gdzie zginęło kilka tysięcy osób. Z tej okazji przyglądam się filmom i serialom, w których dwie wieże odgrywały istotną rolę.
Równo 13 lat temu - 11 września 2001 roku o godzinie 14:46 czasu polskiego - doszło do zamachu na World Trade Center, gdzie zginęło kilka tysięcy osób. Z tej okazji przyglądam się filmom i serialom, w których dwie wieże odgrywały istotną rolę.
World Trade Center do 2001 roku obok Empire State Building było symbolem Nowego Jorku i jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Nic więc dziwnego, że często w serialach i filmach wykorzystywano go do różnych scen - czasem bardziej ważnych, czasem mniej.
Każdy fan serialu pamięta kultową czołówkę, ale może wielu z Was nie zauważyło obecności World Trade Center. Po 2001 roku zdecydowano się przemontować ją tak, by dwóch wież nie było.
Pierwszy zwiastun filmu Sama Raimiego zadebiutował jeszcze przed zamachami i w nim World Trade Center odgrywa istotną rolę. W filmie również tak miało być, ale z wiadomych względów podjęto decyzję o zmianach.
"King Kong" (1976)
Widzowie pamiętają, że potwór w dwóch filmach wchodził na słynny Empire State Building. Inaczej było w wersji z 1976 roku, gdzie do kulminacyjnych scen wykorzystano właśnie World Trade Center. Tak to wygląda na plakacie filmu:
[image-browser playlist="582118" suggest=""]
"The Lone Gunmen"
Oryginalny pilot spin-offu Z Archiwum X należy do ulubionych tematów wielbicieli teorii spiskowych. Oto w nim fabuła skupiała się na tym, że rząd Stanów Zjednoczonych chce porwać samoloty pasażerskie, uderzyć nimi w World Trade Center i winę zwalić na terrorystów. Odcinek został pokazany w telewizji 4 marca 2001 roku, więc kilka miesięcy przed zamachem.
Pierwszy film po zamachach na World Trade Center, w którym nie widać wież. Zadebiutował on 2 tygodnie po wydarzeniach, więc na szybko usuwano komputerowo wieże z tła, np. w scence pogrzebu.
A tu dość ciekawa sytuacja - kryminał z 2002 roku, w którym zdecydowano się dość wyraźnie pokazać wieże. Przez wiele lat po tym wydarzeniu od tego stroniono, ale tę krótką scenkę bardzo chwalono, bo Amerykanie chcieli je zobaczyć nietknięte.
Monachium
Kontrowersyjne zakończenie filmu Spielberga, które w pewnym sensie symbolizuje, że pomimo wydarzeń walka z terroryzmem trwa nadal. Zresztą sam zobaczcie, jak to wygląda:
World Trade Center tak naprawdę pojawiło się w prawie 700 filmach. Liczba to przeogromna, więc o wszystkim nie da się tutaj wspomnieć. Ta montażówka pokazuje część ważniejszych:
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1954, kończy 71 lat
ur. 1992, kończy 33 lat
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1966, kończy 59 lat
ur. 1972, kończy 53 lat