Pentameron (2015)

Il racconto dei racconti - Tale of Tales

Pentameron

Salma Hayek i Vincent Cassel w zrealizowanej z wizjonerskim rozmachem, osadzonej w świecie magii i tajemnic, mrocznej opowieści o naszych najskrytszych pragnieniach - filmie 'Pentameron'! Wszystko zaczyna się od wyprawy po serce morskiego potwora. Zaborcza i wyniosła królowa (Salma Hayek) gotowa jest poświęcić niejedno życie, żeby osiągnąć swój cel – urodzić upragnionego syna. Popadający w szaleństwo nieobliczalny król (Toby Jones) oddaje rękę swojej pięknej i niewinnej córki zdeformowanemu olbrzymowi. Dwie tajemnicze siostry zabiegają o względy lubieżnego władcy (Vincent Cassel). Stawką są wieczna młodość i nieustające piękno, ale wygrać może tylko jedna z nich. W każdym człowieku kryje się potwór. A miłość, piękno i marzenia mają swoją wysoką cenę.

Trailery i materiały wideo

Pentameron - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Il racconto dei racconti to jeden z tych filmów, o których fabule trudno jest opowiadać, bo cokolwiek nie powiesz, zabrzmi to nielogicznie i śmiesznie. Nikt nie uwierzy, że film, w którym jednym z ważnych wątków jest przyjaźń człowieka z pchłą i małżeństwo księżniczki z ogrem, może być naprawdę udany. A jednak jest. Fabuła krzyżuje losy trzech władców królestw zmagających się z różnymi problemami. Wszystkie sceny są bardzo alegoryczne i w ten sposób należy je interpretować. W końcu mamy do czynienia z baśnią.

‌Matteo Garrone swój film zrobił na podstawie opowiastek ze zbioru Baśń nad baśniami, czyli Festyn tłuścioszek autorstwa Glambattisty Basilego i wykorzystał je znakomicie, ubierając w piękne obrazy i żywe kolory. Estetyka Il racconto dei racconti jest wspaniała, plastyczność poszczególnych kadrów zachwyca i naprawdę pozwala przenieść się do tamtego świata. Efektu dopełnia muzyka, która jest wyrazista, oryginalna i mocno przykuwa uwagę. Garron chciał, żeby jego film wyróżniał się stylem, i udało mu się ten cel osiągnąć. Seans Il racconto dei racconti to uczta dla oczu i uszu.

Film zgrabnie operuje baśniowymi motywami i z każdą kolejną sceną angażuje coraz bardziej. Reżyser przemycił w swoim dziele wiele trafnych obserwacji na temat kondycji współczesnego świata, zbudowanego na kulcie urody, ciała, pozycji. Na wierzch wyciąga najgorsze przywary ludzkości i rzuca je widzom w twarz. To nie jest grzeczny film; pełno w nim ohydy, przemocy, krwi i zgorszenia. Wszystko to jednak ma swój cel - uderzyć mocno w samo sedno. I tak się dzieje.

Czytaj także: Blood List 2015: Najlepsze niezrealizowane filmowe scenariusze horrorów i thrillerów

W Hollywood nie robi się takiego fantasy. Jest ono zbyt surowe, nie nadaje się dla oczu dzieci, pozostawia po sobie sporo negatywnych uczuć i refleksji. Dlatego Il racconto dei racconti jest doskonałym antidotum na ułożone amerykańskie baśnie. Włoski reżyser nie bawi się w żadne półśrodki - mówi, co ma do powiedzenia, głośno i wyraźnie, nie zastanawiając się nad tym, czy aby na pewno wypada. Il racconto dei racconti jest świeży, soczysty, oryginalny i spodoba się wszystkim dorosłym fanom baśni.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz pełen repertuar >

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Ewan McGregor

Ewan McGregor

ur. 1971, kończy 49 lat

Jessica Szohr

Jessica Szohr

ur. 1985, kończy 35 lat

Damon Herriman

Damon Herriman

ur. 1970, kończy 50 lat

Christopher Walken

Christopher Walken

ur. 1943, kończy 77 lat

Borys Lankosz

Borys Lankosz

ur. 1973, kończy 47 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV